Машка депилација

Дејвид Бекам

Депилацијата кај мажите може да се изврши од различни причини, се сите подеднакво добри. Некои го прават тоа заради хигиена, свежина или удобност, додека за други станува збор за чиста естетика. Исто така е можно она што ве турка да е збир од сето погоре.

Прашање на лични преференции пред се (одржувањето на косата е прифатливо исто како и кастрењето или кубењето), ќе објасниме подолу како да се фокусира отстранувањето на влакна на секоја област од телото, како и многу совети и трикови поврзани со депилација со мажи:

Веѓите

Пинцети

Веѓите треба да се соберат на начин кој обезбедува полнота на лицето и ги истакнува неговите природни контури. Но, многу е важно тие да не се многу заоблени. Најсоодветната форма за мажи се смета за права. Инаку, секогаш е најдобро да ги оставите такви какви што се.

Извадете го намуртениот дел користејќи остри пинцети. Тие се влакната што остануваат на средина ако повлечеме замислена линија од центарот на ноздрите до челото. Повлечете во насока на раст на косата.

Сега нацртајте дијагонала од надворешната страна на ноздрите до храмовите. Ако има влакна на краевите, надвор од линијата, исто така можете да ги извлечете. Ако сметате дека е потребно, продолжува со оние влакна што растат од челото - Помеѓу горниот дел на веѓата и линијата за раст на косата - во ничија зона.

торзо

Мајкл Б. Jordanордан во „Крид“

Постојат две опции за торзото. Првиот е да се остави кожата мазна (прилично препорачливо за спортисти). За да се постигне ова, целата коса се извлекува со восок или електричен епилатор. Треба да се напомене дека резултатот не е подеднакво ласкав за сите мажи.

Ако преферирате поприродно торзоРазмислете за втората опција: кастри или она што е попознато како „негувана“ коса. Може да се направи со помош на бричење за тело, машина за брада, па дури и машинка за коса.

За разлика од предната страна, косата на грбот и рамото е често нецеремонизно повлечена. Нормално, може да се исече или остави како што е. Како што истакнавме претходно, косата е прашање на вкус.

Интимна област

Студио од акни, кратко месо

Начин да се поправи интимната зона, и напред и назад, тоа е прашање на лични преференции. Ако не ви се допаѓа неговиот природен изглед, можете или да извадите сè со восок или да одите на средина: исечете го со помош на машинка за сечење коса.

Без оглед на избраниот метод, шансите да се повредите додека ја негувате срамната коса се големи во споредба со другите области на телото. И не поради флексибилноста што ја бара (што е многу), туку поради сериозните осипувања и посекотини што може да се појават ако депилацијата не се изврши со голема претпазливост.

За да се избегнат осипувања и лезии на кожата, како во интимната област, така и во која било друга област, депилацијата мора да се изврши на добро осветлено место и, пред сè, со соодветни алатки. За среќа, постојат центри за отстранување на влакна кои ќе ви помогнат да го добиете посакуваниот изглед во интимната зона на сосема безбеден начин.

Нозе

Вилебрекин скроен костим за капење

Вилбрекин

Ако сте решиле да ги депилирате нозете дома, размислете да користите жилет за четири или пет сечила. Отсекувањето на косата прво со основен клипер ќе ја олесни задачата ако е прилично долга.

Од таму правилата се идентични со оние за бричење на лицето. Омекнете ја косата со топла вода (наједноставно е да го направите тоа после туширање) и ставете крем за бричење, гел или пена. Извршете го бричот во насока на раст на косата, одејќи против него само доколку е апсолутно потребно.

Како и со рацете и рацете, Важно е да запомните да и понудите на косата на нозете ист третман како и на нозете..

Треба да се напомене дека исто така е погодно да се користат бричење за тело, машини за сечење брада и косачи за коса за оваа намена.

Мерки на претпазливост и грижа

Продолжена рака

Враќањето на хидратацијата изгубена за време на депилацијата и измазнувањето на кожата е последниот и важен чекор. За тоа ќе ви треба добар хидратантен крем за тело. Како што расте косата има тенденција да чеша. Користењето пилинг за тело на редовна основа ќе помогне во ублажување на тој досаден несакан ефект.

За да спречите иритација склона на топлина во областите каде неодамна беше отстранета косата, препорачливо е да не тренирате најмалку 24 часа по депилацијата. Исто така, потребно е да се дозволи разумно време да помине пред сончање.

Ласерска депилација

Да бидеш

Влакната повторно растат за неколку недели, поради што, за да заштедат време, многу мажи се одлучуваат за единствениот постојан метод: ласерско отстранување на влакна. Станува збор за истрели на енергија врз фоликулите кои, на крајот, го одложуваат растот на косата. По неколку сесии, косата расте пофина, ако повторно расте.

Бидејќи нема враќање назад, погодно е да бидеме целосно јасни дека во иднина нема да ја промашиме косата на тој дел од телото. Во секој случај, може да се изврши само во области каде што е многу веројатно да не се пропушти: како што се рамената и грбот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.