Депилација на нозете на човекот

Депилација на нозете на човекот

Секој пат кога мажите тие се обложуваат повеќе на нивната лична грижа.  Депилацијата на нозете на мажите е еден од третманите што најмногу се цени. Ако пред неколку векови римските и грчките мажи се грижеа за својата депилација да исчистат чиста слика и да останат свежи, денес може да му се даде истото значење, тие сакаат одржувајте ја кожата слободна и чиста.

За сите оние мажи кои се одлучуваат за некомплицирано отстранување на влакна, можеби употребата на електричен брич или сечило е вашата најдобра опција. Youе ве ажурираме како правилно да го користите, но сепак треба да знаете дека постојат и други начини и средства да ја одржите кожата избричена.

Како можете да ја депилирате машката нога?

Депилација на нозете на човекот

Постојат неколку начини, некои на практичен и удобен начин, други со помала или поголема издржливост на растот и други каде болката ќе биде присутна со поголем или помал интензитет. Мора проценете кој најдобро одговара на вашите потреби и кое може да ви понуди најдобро бричење:

 • Постојат традиционални жилети за еднократна употреба или рачни жилети, тие се практични, брзи и безболни.
 • Електрични машини Тие се исто така добра алтернатива, прават брзо бричење и тоа е безболно.
 • Креми за депилација тие веќе можат да се користат кај мажи. Тие се брзи и безболни.
 • Депилација со восок Тоа е опција со оптимални и долготрајни резултати, иако болката што ја предизвикува може да биде голема непријатност.
 • Ласерско отстранување на влакна Тоа е друга опција со многу добри резултати, бидејќи е алтернатива на трајно отстранување на влакна. Лошата страна е што потребни се многу сесии за да се ослободиме од косата, а за некои може да биде болно.

Отстранување на влакна со електричен и жилет за еднократна употреба

сечила за отстранување на влакна

Можеби е така најпрактичен метод за отстранување на влакна кај мажи, бидејќи е практичен и лесен за употреба. Додуша, резултатот е добар и безболен, но косата брзо ќе расте.

За да знаете како безбедно да се бричите, следете ги овие чекори: и за електричниот брич и за машината за бричење за еднократна употреба или за бричење, мора да прво дезинфицирајте ги сечилата со памук натопен во алкохол.

За електричен брич можете да додадете талк во прав и следете го пресекот во спротивна насока од косата. Со рачни ножеви ќе морате нанесете гел или пена за кожата да не се исуши премногу. За претерано долга коса, ќе мора прво да направите сече со ножици за да ја намалите нејзината должина малку.

Потоа отстранете ја остатокот од косата прикачена на нозете исплакнете ја кожата со малку вода. Потоа исушете ја кожата со крпа. За после бричење препорачливо е да се нанесува un антисептик или после бричење. Навлажнувачки крем исто така се препорачува да се остави тој мазен финиш.

Отстранување на влакна со крем за депилација

крем за депилација човек

Оваа форма на отстранување на влакна е нежна, брза и пријатна. За да започнете мора да намачкајте го кремот низ целиот дел што треба да се депилира со помош на шпатула. Кремот мора целосно да ја покрие целата коса, така што нејзините компоненти го уништуваат кератинот што ја штити косата. На овој начин, тој ќе се раствори без да го оштети фоликулот, бидејќи кремот не се апсорбира.

мора оставете го кремот да делува околу три минути и потоа отстранете сè со помош на шпатулатаТреба да се напомене дека косата лесно се откинува, ако не, ќе почекаме уште три минути. Конечно ќе ги отстраниме остатоците со вода и добро ќе ја исушиме областа со крпа.

Депилација со восок

Депилација со восок

Ако сакате да направите депилација дома, мора да знаете дека нема специјални формати за мажи, но има широк спектар на брендови кои тие ви нудат начин да се депилирате со убедливи резултати. Ако не сте склони да се депилирате дома, можете да ја користите опцијата да одите во центар за убавина за да вежбате, тоа не е многу скапа техника и резултатите што ги добивате се професионални.

Ласерско отстранување на влакна

ласер за отстранување на влакна

Тоа е најдефинираната депилација и со резултати што ќе спречат вашата коса да расте повторно. Со другите методи можеме да ја најдеме истата коса по неколку дена, па дури и недели, но со ласерскиот метод тоа нема да се случи.

Оваа техника се повеќе се користи поради нејзините резултати. Единствената лоша страна е тоа нема да ви требаат само една сесија, туку неколкуs, па дури и повеќе од 10 и тоа ќе зависи од видот на косата на која се работи.

Веќе големите достигнувања Тие успеаја да создадат диоден ласер кој е многу поефикасен и помалку болен. Цените варираат од 25 до 50 евра по сесија и ќе зависат од цените што сакате да ги примените.

Дома исто така можете да вежбате ласерско отстранување на влакна бидејќи имаме на располагање уреди кои можете ефикасно да ги користите. Доаѓаат конфигурирани со различни светла и режими на блиц за да можат да ги применат на вашиот тип кожа. Покрај тоа, со новите достигнувања веќе можеме да ги набудуваме позитивните мислења на луѓето што го користат, засновани на добрите резултати на нејзината пулсирачка светлина. Видот на отстранување на влакна и резултатот ќе биде во мислењето и личноста на секој човекМожете да започнете со наједноставниот метод и да напредувате до многу попозитивни резултати.

Поврзана статија:
Машка депилација

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.