Градиентна фризура за мажи

Градиентна фризура за мажи

Избледената фризура е меѓу најпопуларните со децении. Бидејќи е вистинска класика на машки фризури, Тоа е безбеден облог кога станува збор за фризура.

И повеќе предности: Во споредба со другите фризури, градиентот работи навистина добро со сите форми на лице. Покрај тоа, обично се класифицира во рамките на фризурите со мало одржување. Што значи дека миењето, сушењето и стилизирањето трае малку време и напор. Многу вреди да се земе предвид ако сте еден од оние кои треба да бидат беспрекорни за миг наутро.

Како да се добие класичен градиент

Градиентна фризура во серијалот „Костуми“

На градиенти, тилот и страните се оставени кратки. Остатокот постепено станува подолг како што се приближуваме до горниот дел од главата. Неговата форма зависи од преференциите на секоја личност. Тајната за да функционира совршено е да се земе предвид обликот на лицето при правење на сите варијации што можат да се извршат. Така, можете да изберете од бројни опции за горниот дел: странична разделба, коса од грб, со удирања, со марамче, шилест, проучен неред, многу краток, итн.

Ако сакате стариот училишен градиент, многу е важно резултатот да биде што е можно поприроден. Ова значи дека не мора да има силни контрасти помеѓу различните области на сечење. Друго правило е да не се започнува градиентот премногу висок на задниот дел од главата. Експертите ја посочуваат окципиталната коска (плочата што го сочинува долниот и средниот дел на задниот череп) како почетна точка, така што избледената фризура да не стане подсечена. После тоа, и за разлика од потсекот, должината се зголемува на непречен и пропорционален начин како што се движиме нагоре кон черепот.

Филмот и телевизијата претставуваат еден од најдобрите извори на инспирација за фризури, а кога станува збор за градиенти, нема исклучок. Сосема е лесно да се најдат препораки, некои од нив се фантастични, како што е случајот со адвокатската серија „Одговори“. Протагонистите на „Suits“ (Габриел Махт и Патрик Ad. Адамс) спортуваат беспрекорни фризури за да одговараат на нивните трендовски тимови.

Како да го прилагодите на обликот на вашето лице

Ieејми Фокс со избледена фризура

Овално лице

Ако имате овално лице, тоа значи дека е совршено избалансирано. Значи можете да си дозволите секаков вид градиент фризура, дури и во воен стил што ги обележува вашите карактеристики.

Во овој случај, тој е скратен или многу краток на врвот, користејќи ножици ако е посакуван помалку агресивен резултат. Ова му овозможува на клипер да помине прво на два, а потоа, преку страните и вратот, на еден, без да престане да биде природен. Можете исто така да го завршите градиентот на нула со неверојатни резултати. Познати личности како ieејми Фокс или Вил Смит се неколку примери. Без разлика дали одите по воен стил или претпочитате нешто подолго, размислете да го исчистите челото. Тоа ќе ја истакне вашата коскена структура, што е секогаш добра идеја.

Тркалезно лице

Клучот за намалување на заобленоста на лицето со градиент фризура е да се добие поостра форма, но без да се изгуби рамнотежата. Ако ова е ваш вид на лице размислете да ги држите страните многу кратки и да му дадете на врвот многу висина. Побарајте од вашиот бербер да не се пресекува кога работи стрижејќи многу кратко на страните. Исто така, започнувањето на матурата високо на тилот и страните, исто така, помага да се стесни лицето.

Долго лице

Ако имате долго лице, избегнувајте избледена фризура која е прекратка на страните. Идеално, користете ножици. Добар резултат може да се постигне и со машина за сечење коса со фиксирање на долниот дел од храмовите како црвена линија. Сечењето на остатокот од косата во слоеви со ножиците, притоа држејќи го горниот дел со дарежлива должина и избегнувањето на целосно расчистување на челото се други детали кои се сметаат за ласкави за овој тип на лице.

Градиентна фризура за мажи со фина коса

Тео Jamesејмс со избледена фризура

Градиент фризурата одлично делува на мажи со фина коса. Клучот е да се обемира горниот дел. За да го направите ова, таа е исечена (долгите прамени ја зголемуваат тежината на косата) додека и даваат текстура. За да го стилизирате, размислете за проучен хаос што му ласка на обликот на лицето, како оној на горната слика. Кога го поставувате вашиот стил, избегнувајте тешки производи што помагаат вашата коса да изгледа потенка и посиромашна. Наместо тоа, разгледајте восоци во прав, кои даваат тело и имаат мат финиш.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.