Јогата позира како двојка

придобивки од правење јога како двојка

Јогата е вид на релаксирачка вежба бидејќи се обидува да го намали стресот и ни помага да ја подобруваме нашата флексибилност и мобилност на дневна основа. Таа е една од омилените физички активности на многу луѓе бидејќи ни помага да се извлечеме од седен начин на живот и да ја подобриме мускулната сила, ги намалува болките во грбот и има други придобивки за менталното здравје Постојат бројни двојки јога пози што може да се направи доста добро и да помогне да се има долгорочно придржување.

Поради оваа причина, ќе го посветиме овој напис за да ви кажеме кои се најдобрите јога пози како пар и кои се нивните придобивки.

Јога придобивки

+ јогата позира како придобивки од двојката

Пред да знаете кои се положбите на јогата како двојка, важно е да знаете кои се придобивките што практиката на оваа вежба му ја дава на нашето здравје. Може да ги подобри нашите фитнес нивоа и да го подобри држењето на телото, освен флексибилност. Сите овие главни карактеристики би биле првичните придобивки од јогата. Ајде да видиме кои се другите придобивки што исто така можеме да ги добиеме од извршувањето на овие вежби:

 • Го намалува крвниот притисок и отчукувањата на срцето
 • Ја подобрува релаксацијата
 • Зголемете ја самодовербата
 • Подобрете ја координацијата и концентрацијата
 • Намалете го стресот од ден на ден
 • Помогнете да спиете подобро
 • Помага при варење

Дополнително, често вежбање јога може да помогне во лекување на состојби како што се вознемиреност, болки во грбот и депресија. Сепак, сите оние кои се бремени, имаат висок крвен притисок, глауком или имаат ишијас, треба да преземат мерки на претпазливост.

Јогата позира како двојка

двојки јога пози

Постојат многу луѓе кои не започнуваат вежба, било да е тоа тренинг со тегови, трчање итн. Поради недостаток на придржување. Прилично ефикасно решение е да се прави јога како пар. И, постојат бројни пози на јога како двојка кои можат да помогнат не само за подобро изведување на вежбите, туку и за да можете да бидете постојани во оваа вежба.

Ајде да видиме кои се најдобрите јога пози како пар:

Истегнување што стои

Таа е една од совршените партнерски јога пози за оние кои се почетници. Таа се заснова на прилично едноставна поза која помага да се стимулира нервниот систем и ги фаворизира нашите кардиоваскуларни и респираторни системи. На ниво на двојка, може да помогне во градењето доверба. Почнуваме да стоиме грб на грб и со потпетиците да се допираат. Ние се држиме за раце додека рацете не се протегаат назад. Тоа е начин да стекнете доверба во вашиот партнер и да изведете доста релаксирачко држење на јогата.

Двоен пресврт

Исто така е препорачана позиција за почетници. Вршење на овој вид на извртување може да помогне прилично добро да се намали напнатоста, да се истегне грбот, да се релаксираат косините.итн. Покрај тоа, тоа е сосема соодветна позиција да се заврши рутина.

За да извршиме двоен пресврт, почнуваме да седиме грб на грб и прекрстени нозе. Ние ја ставаме десната рака на левото колено и ја пренесуваме левата рака на десната нога пред нашиот партнер. Треба да се држите околу една минута за да можеме повторно да смениме страна. Оваа низа мора да се повтори неколку пати.

Половина поза на лотос

Ова е едно од најпознатите и најпрактикуваните пози во јогата. Можеме да вежбаме и како двојка. Тоа ни помага да го подобриме држењето на телото и да го спирализираме грбот. Што повеќе, им користи на колената и им овозможува на мускулите да се протегаат и затегнуваат. Ова е затоа што се работи и на голем дел од стабилизирачките мускули.

За оваа позиција остануваме седнати на подот заедно со грбот. Исто како што сакате да ја направите претходната вежба, мора да ги поставите прекрстените нозе. Ние добро го креваме грбот и мора да ги насочиме градите кон напред. Следно, ги креваме рацете нагоре и ги спојуваме рацете со оние на парот.

Двоен брод

Тоа е една од позите што може да се направи и индивидуално. Многу добро можете да работите со стомачните мускули. Тоа е нешто покомплицирано држење на телото, но помага во зајакнување на стомакот, нозете и издолжување на 'рбетот.

Во овој случај, ние седиме лице в лице на растојание што можеме да го сфатиме едни со други со раширени зглобови и раце. Го поставуваме грбот исправен и ги потпираме стапалата на оној на другиот партнер. Прво мора да ја истегнеме едната, а потоа другата нога за да можеме да се осигураме дека ја одржуваме рамнотежата. Стомакот мора да биде активен во секое време, а погледот нагоре. Ние го унапредуваме ова држење на телото околу пет вдишувања и повторуваме повторно.

Партнер-јога позира: аголна поза

јога за подобрување на здравјето

Ова е едно од положбите што го претпочитаат многу луѓе кои веќе имаат ниво на флексибилност. Иако можете и работите малку по малку, тоа е поза особено насочена кон оние кои имаат добри спирални мускули на долниот дел од телото. Совршен е и за оние кои сакаат да ја намалат болката во грбот.

За да ја направиме оваа поза, мора да седиме свртени кон партнерот со нозете што е можно поотворени. Ние мора да го држиме грбот исправен. Ајде да се придружиме заедно да го истегнеме грбот со потпирање напред. Лицето кое му помага на лицето кое се витка треба да ја држи за рацете или зглобовите за да и помогне држете го грбот исправен. Другата личност е таа што се наведнува и спушта колку што може. Треба да го држите држењето на телото за пет вдишувања. Повторуваме еднаш или двапати за секоја личност. Тоа може да се направи на начин каде што лицето може да се наведнува напред, додека другото паѓа назад.

Силно држење на телото

Тоа е прилично едноставна и многу честа. Се користи за работа на нозе и задник, како и на целата средна област на телото. Можеме и како двојка. За да го направите ова, започнуваме лице в лице со прстите и нозете да ги допираат оние на нашиот партнер. Ние мора да се држиме цврсто до подлактиците и свиткајте ги нозете добро како да ќе седнеме. На овој начин, можеме да направиме прав агол помеѓу нозете и задникот и друг агол помеѓу задникот и грбот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за различните јога пози како пар и нивните здравствени придобивки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.