Двострана лента, совршен сојузник за самодоверба дома

поправки со лента TESA Powerbond

Двостраната лента е совршен сојузник во нашата кутија со алатки. Дупките за дупчење во идовите или другите видови механички прицврстувања можат да бидат прескапо и штетни за материјалот. Сепак, ние имаме совршен сојузник, двострана лента. Но, мора да имаме предвид дека квалитетот на истиот може да направи да успееме или да пропаднеме во нашата самодоверлива работа дома. Ништо не носи поголемо задоволство од добро завршената работа, кога сме го сториле тоа со свои раце. Но, кога не сме експерти, овој вид помош од признати брендови може да го направи резултатот исто толку спектакуларен. Ние ви ги кажуваме придобивките од користењето двострана лента во нашите задачи.

Што е двострана лента?

Двострани лепливи ленти, како што сугерира нивното име, се листови кои имаат леплив материјал од двете страни на нивната површина, што ќе ни ја даде потребната поддршка за да поправиме два материјали без потреба да користиме механички прицврстувачи како што се завртки, или да правиме дупки во идовите. Ние наоѓаме различни видови двострани лепливи ленти, во зависност од работата што ќе ја завршиме, но за тоа ќе ви кажеме подоцна.

Како се користи двострана лента?

Самостојна лента за двострана Теса

Како што е објаснето на претходната слика, двострана лента е прилично лесна за употребаЕдноставно, треба темелно да исчистиме еден од деловите што сакаме да ги поправиме, за подоцна да ја нанесеме леплива лента од страната што ја сакаме. Се сеќаваме дека обете страни имаат лепило, така што нема да има проблеми.

Следно, ќе ја исчистиме следната површина на која сакаме да го лепиме предметот. Важно е двете површини да бидат суви за да се даде целосен отпор на производот. Сега треба само да ја излупиме заштитната лента и да ги притиснеме двата материјали во посакуваната положба неколку секунди, сè додека лепилото не достигне доволна точка на задржување за да можеме да ги провериме резултатите.

Совршен сојузник, во што да се користи двострана леплива лента

Занаети и направете сами со двострана лента

La двострана лента Тој е многу разноврсен, може да се користи за огромен број на самодоверливи задачи, како и за поправка на соодветни предмети од дома и од професионално поле. Toе наведеме добра листа на работи што можеме ефикасно да ги поправиме благодарение на двострани лепливи ленти, можеби многу од нив не сте размислувале порано, но патувањето до продавницата за градежни работи за да купите ваков вид на производи може да ви заштеди многу часови работа, и тоа ќе ви даде идентичен резултат на она што го очекувавте, бидејќи понекогаш, помалку е повеќе.

 • Монтирање тепих дома: На многу места, совршена алтернатива на паркетот или подот со плочки е тепих, добар начин да се изолира температурата во нозете. Поминаа дупките и спојниците за добро држење на тепихот, или уште полошо, користете растворливи лепила кои подоцна оставаат остатоци што е невозможно да се отстранат. Двостраната лента е совршено решение при подготовка на подови од тепих.
 • Звучна изолација со пена: Многу пати, најдобриот метод за звучно изолирани wallsидови е инсталирање на ламинирана пена. Дупките за дупчење за прицврстување на материјал лесен како ламинираната пена на theидовите е непропорционална, затоа, двостраната леплива лента е повторно сојузник во нашите задачи за самостојни. Offerе понуди доволно и стабилно задржување.
 • Знаци, постери и етикети: Многу пати во нашите деловни простории и простории сме принудени да ги потпишуваме зависностите, како и излезите или тоалетите. Сепак, користењето на растворлив лепак може да биде претерано штетно за материјалите, како и да остави траги. Уште еднаш, искористивме двострана лента за да им дадеме на овие постери, знаци или етикети задржувањето што го заслужуваат.
 • Лепење на огледало: Огледалата генерално не се доволно тешки за да бараат драстични мерки. Сепак, дупките за дупчење или металната гужва и завртката на завртките честопати предизвикуваат непоправлива штета на завртките. Затоа, за сите оние огледала на кои нема рамка, двостраната леплива лента е алтернатива, внимателна со огледалото и theидот.
 • Поставување полици во кујни и бањи: Последниот совет што ви го донесуваме е најкласичен, поставување куки и полици, и во бањи и во кујни. Користејќи двострана леплива лента, ќе ни овозможи да ги прицврстиме овие материјали, обично пластика, на рамната плоча на wallидот, на стабилен начин, кој ќе издржи на времето, влагата и температурните промени.

tesa® Powerbond, совршено семејство на двострани лепливи ленти

ТЕКА трикови и поправки

Не сите двострани лепливи ленти се исти, се подразбира, всушност, употребата на неквалитетни двострани лепливи ленти може да предизвика непоправлива штета на материјалите што сакаме да ги поправиме. Така, препорачуваме водечка марка во секторот, како што е теса, која има широк спектар на двострани лепливи ленти под брендот Powerbond.

Овие производи ќе ни овозможат да ги држиме материјалите без нечистотија, без компликации и без никаква перфорација. Благодарение на овие производи на Теса, ќе имаме двострана леплива лента за секоја од областите што можеме да ги замислиме: внатрешна, огледална, надворешна, про outdoorирна и ултра-силна апликација.

Лепливи ленти Теса Powerbond и нивни апликации

Производна линија на TESA

 • Ултра силна моќност: Ако се занимавате со работи со висок нацрт, ова е вашата двострана леплива лента. Поддржува до 10 кг за секои 10 см лента.
 • Ентериери за моќност: Совршен за широк спектар на апликации во домот, тој е особено погоден за фиксирање на предмети во затворен простор, така што ќе биде совршен придружник во нашите основни задачи за сам Поддржува до 5 кг за секои 10 см лента. Наведен за пластика, плочки и дрво.
 • Огледала со моќност: Совршен за области со висока концентрација на влага, како што се бањи и кујни. Држи огледала до 70 × 70 см и дебели до 4 мм без најмал ризик од пад.
 • Надворешна моќност: Подготвени за нашата работа надвор од дома, на отворено. Отпорен на УВ и вода, нуди неверојатна поддршка. Особено е погоден за рамни предмети со дебелина до 10 mm и на мазни и цврсти површини. Разновидноста на материјали способни за фиксирање е доста обемна.
 • Транспарентна моќност:  Идеално за про transparentирни предмети, останува незабележано и е прилично кокетно и корисно. Поддржува до 2 кг за секои 10 см лента. Исто така, со широк спектар на компатибилни материјали.

Кои се придобивките од користењето на tesa®powerbond?

Лесно поправете ја со двострана лента

Овие ленти за маскирање се исто толку лесни за употреба како и сите други, па затоа не треба да се плашите од нивните неверојатни карактеристики за фиксирање. Тие имаат посебна карактеристика, тие се чувствителни на притисок, така што со поголем напор ќе ги поправат оние материјали во кои сме извршиле поголем притисок за време на инсталацијата. Во упатствата за склопување ќе цениме дека минималното време на притисок во точката на фиксирање треба да биде приближно пет секунди, за да се обезбеди совршен резултат.

Сепак, тимот на Теса има многу совети и упатства за употреба на www.tesatape.es, совршено место за да се осигураме кој е производот што треба да го купиме.

Од друга страна, таа е најевтина и најмалку штетна алтернатива за предметите што сакаме да ги поправиме. Од друга страна, тоа ќе ни заштеди време и пари во реализацијата на механичките сврзувачки елементи. Од оваа причина и повеќе, двостраната леплива лента е совршен сојузник во нашите самодовербени задачи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.