Одговори… две или три копчиња?

Како знаете дали ви одговара костум со две или три копчиња?

Искористувајќи го фактот дека сме на состаноци во кои многу мажи се облекуваат во а костум За новогодишната ноќ, вистината е дека оваа облека станува сè поприсутна во машката гардероба секој ден, само во времето на изберете го вистинскиот костум, важната работа не е брендот, туку кројот и нејзините општи линии, кои можат да се препознаат од тоа дали е тоа костум од две или три копчиња.

Но, имајте на ум дека ова копче е повеќе од прашање на мода, бидејќи секое од овие одела одговара на различни кроеви, кои, во зависност од вашиот тен и физичките карактеристики, може да ви одговараат повеќе за еден стил отколку за друг. 

2 костуми на копчиња

Без разлика дали станува збор за јакна од костум, или едноставно лабава јакна, овие видови на облека што имаат две копчиња, иако може да се користат и формално, се повеќе се користат во еден неврзан и безгрижен машки изглед, но без да изгубат допир на елеганција.

Но, покрај тоа што е модерен, јакни со две копчиња Тие имаат некои естетски предности кои се особено поволни за мажи со низок раст или со неколку килограми вишок; и дури се претпочитаат да се користат формално кога сакате да ја покажете вратоврската.

Од своја страна, да се формира А. облека лежерно, практично сè оди добро со јакна или Блејзер со 2 копчиња, бидејќи може да се комбинира со фармерки, како и со кошули и маици.

И нешто што секогаш треба да го имате во предвид е тоа 2 јакни со копчиња само горното копче е прицврстено, оставајќи го долното секогаш одвоено. За ова многу се зборува за естетика и елеганција, но вистината е дека тоа повеќе се должи на обичајот на „добар фустан“, па затоа е подобро да се продолжи со традицијата.

3 костуми на копчиња

Во овој случај, јакни со три копчиња се идеалите кога станува збор за облекување а формален изглед, или за работни проблеми или за друга посветеност, особено фаворизирање на високи и слаби мажи, па затоа е едно од парчиња одела преферираат оние од нас кои не се многу вешти во теретана, бидејќи линиите на а блејзер или јакна со три копчиња Овозможува рамената да се појавуваат пошироко, додека го рационализира целото торзо. Покрај тоа, таа е идеална јакна или јакна да се користи со елек одоздола.

Што се однесува до копчињата, вообичаено е да се прицврстат само горните копчиња, или само средната, но никогаш и третата; и за разлика од Костум со 2 копчињаВо овој случај, тоа главно се должи на практична работа, бидејќи со не прицврстување на последното копче е дозволено поголемо отворање на јакната, а со тоа и подобра подвижност; Додека ако се користи само средното копче, затворањето на костумот е проширено, со што е поудобно и се дава поголема важност на вратоврската, што на крајот на краиштата, тоа е нејзината цел: да се покаже.

И иако не се многу чести, може да се сретнете и вие Костуми со 4 копчиња, од кои секогаш треба да ги прицврстувате 2-те копчиња на средина, и ако го сакате и првото, но никогаш последното.

Повеќе информации - Клучеви за носење костум со стил


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Diana dijo

    Здраво, би сакал да знам дали имате три костуми од ткаенина, цена и местото каде што се наоѓаат… благодарам