Да живее ќелавиот!

Сигурно многу од вас се загрижени ... На ден како денес, вие сте под туш, ја миете косата и одеднаш гледате колку малку по малку имате сè помалку коса. Достигнува точка што ако ова опаѓање на косата е прогресивно, не постои начин да се скрие.
Па, нема што да се сокрие, бидејќи да се биде ќелав не е нешто од што треба да се срамите, има многу начини да ја направите ќелавоста да изгледа совршено, а денес ќе ви дадам неколку едноставни упатства за да имате совршена глава.

Прв чекор… Што правам со косата кога не престанува да паѓа?

Можеме да користиме козметички производи за да ни помогнеме да престанеме оваа есен, но има моменти кога чекавме и веќе е доцна. Ако тоа е твојот случај, првиот чекор е прифаќање да видам што навистина се случува. Ако не постои начин да се скрие нешто, намалете ги загубите и буквално ви велам, време е да ја избричите главата.

Пред да започнеме, ви прикажувам низа актери и модели кои совршено се прилагодија на ќелавата глава што е совршено за нив. Актерите како Брус Вилис, asonејсон Статам или Сер Патрик Стјуарт и модели како Тајсон Бекфорд (кој дури и не е ќелав), се одлучија да ги избричат ​​главите за да покажат дека добро бричење е совршено.

Втор чекор… Почнувам да ја бричам главата, од каде да започнам?

Willе започнеме со намалување на косата што е можно пократко со ножици, а потоа со помош на вашиот брич и малку по малку бричење на главата и оставање на тоа насекаде подеднакво. Многу е подобро кога ќе се избричите да го правите тоа со влажна коса. Во моментов има доста добри жилети на пазарот што можат да ни помогнат да го направиме совршен. За да го направите бричењето на главата поудобно, можете да го направите под туш. Топла вода ќе ви помогне да ги отворите порите и полесно да ја исечете косата.

Ако го направите тоа надвор од тушот, користете гел за бричење и секогаш започнувајте на горниот дел од скалпот, потоа грбот и завршувајте со страните.

Трет чекор ... Хидратацијата е неопходна

Откако ќе завршите, измијте го со ладна вода и потоа ставете хидратантна крема за да помогнете во смирување и намалување на иритацијата.

Потоа, со помош на рачно огледало, погледнете ги сите тврдоглави влакна или дамки што може да останат.

Како што можете да видите, донесувањето на одлуката е едноставно и донесувањето уште повеќе. И сега ќе разговарам со вас за нешто што сигурно ќе ве интересира:

Каков вид облека најмногу одговара на ќелавите мажи?

Одговорот е лесен. Ако очекувавте некаква комбинација, не очекувајте, бидејќи облеката што најдобро одговара ќелави мажи е исто како и мажите кои имаат коса. Нема разлика, сето тоа зависи од вашиот личен стил и од тоа со што се чувствувате најудобно.

Забележете го тоа најважно е вашиот став. Мора да верувате во себе и да мислите дека ова е само уште еден чекор и дека можете да извлечете многу од тоа и да бидете најпривлечни.

Во Хавеклас: Останување копано, прва естетска грижа на мажите


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.