Дали знаевте дека еспадрилите се тренд во машката мода?

Еспадрилите

Традиционална обувка која никогаш не престана да се користи. Во летото оваа 2017 година повторно се враќаат. Тие се удобен, функционален и комбиниран на многу начини: тие се еспадрили.

Иако некои мажи се сомневаат во употребата на овој вид обувки, поради наводната „неформалност“ или потешкотии во комбинирањето на истите, некои големи брендови како на пр. Шанел или Валентино се одлучија за употреба на машки еспадрили во нивните колекции. Меѓу другите причини, за свежината, удобноста, варијабилноста и практичноста што ги нудат.

Од кога користиме еспадрили?

El потекло на еспадрили Датира од доаѓањето на Римјаните во Египет. Кога ги видоа египетските сандали, импресионирани беа од нејзината практичност. Набргу потоа ги модифицираа со поставување малку ткаенина за да се заштити ногата уште малку, создавајќи нешто слично на мокасин.

Неколку години подоцна, еспадрилите ќе стигнат до Европа преку Римјаните (1322), познавање едни со други на каталонски јазик со името на еспардени.

Во моментов, благодарение на присуството на еспадрили во гардеробата на славните и разновидноста на модели, стана честа обувка во облека машки

Еспадрилите

Тековни трендови во еспадрили

Getе добиете многу летен изглед, особено во комбинација со шорцеви или шорцеви. Тие исто така може да се набудуваат комбинации со панталони или фармерки - навивани на дното- генерирање безгрижен и младешки изглед.

За некои сезони, можеме да ги најдеме во различни нијанси и поризични дезеникако него Печатење на животни.

Друг начин да се разликуваат еспадрилите е од неговиот ѓон. Некои го имаат пониско и симулираат некаков вид ткаенина, додека други се одлучуваат за поиновативен модел, користејќи густ гумен ѓон.

Еволуциите на еспадрилите на модниот пазар доведоа до нивна употреба во полу-формални средини па дури и, во зависност од моделот и материјалот, во формални поставки. На овој начин, еспадрилите се оддалечуваат од нивната традиционална етикета на „неформални обувки“.

Како ефикасно да носите машки еспадрили?

 Подобро е да носите ваков тип обувки за време на сончевите денови, за својата свежина. Исто така, се препорачува да ги користите за случаен или полуформален настан, по можност од темна боја, ако настанот е ноќен.

Извори на слика: Меркадо Либре Аргентина


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.