Грутка во тестисот

Грутка во тестисот

Изгледот на грутка во тестисот Тоа е обично состојба која може да доведе до некој вид на голем проблем што треба да се анализира. Некои мажи ги забележуваат нивните појава лежерно или затоа што вашиот партнер го открил.

Грутка во тестисот не значи рак, иако тоа треба да се направи длабока студија со посета на специјалист, бидејќи неговото појавување не значи болка, крварење или нешто слично. Зголемувањето на волуменот во оваа област може да биде појава на маса без повеќе, но тоа мора детално да се анализира.

Како треба да се истражуваат тестисите?

Ако само сакате направи скенирање, никогаш не е доцна да се предвиди можно откривање. Овој допир ќе не потсети на истражувањето што жените го прават на нивните гради, каде што ќе биде неопходно да се допираат со раце за да се открие присуство на некој вид на ситни промени, нодули или несоодветни големини.

Во некои прилики се постигнува овој тип на преглед бидејќи некој вид на Болка во долниот дел на стомакот, во препоните, тестисот или скротумот. Знакот за аларм ќе биде кога ќе се забележи мала грутка во тестисите а таа долна облека е многу потесна и помала.

Грутка во тестисот

Многу мажи, дури и да не забележуваат ништо, само сакаат да бидат рутинска проверка да забележи дека сè е добро. Секој тестис ќе треба да се палпира посебно, со едната рака ќе се држи тестисот, а со другата ќе треба да се направи скенирање. Важно е да се напомене дека е неопходно да се даде знак за тревога кога ќе се појави зголемување на волуменот во тестисот, или чувство на тежина што не боли, на овој начин би требало да присуствува специјалист.

Најдобро време за преглед е кога сте под туш или када, на овој начин, кожата на скротумот ќе биде многу поопуштена. Како што веќе разгледавме, ќе биде неопходно да се премести еден од тестисите на едната страна и да се испита од другата дали има некој вид на присуство како на пр. грутка или оток. Мора да проверите дури и дали имате иста големина помеѓу еден и друг тестис и дали имаат иста висина или суспензија.

Палецот треба да се ротира и тестисот нежно да се движи да открие какви било несовршености или во случај да се појави јазол. мора палпираат епидидимисот, една од областите каде што се одгледуваат сперматозоиди. Се наоѓа на врвот и на задниот дел на секој тестис и има облик на канал. Неопходно е да се бара дека не е пронајден тип на аномалија.

Друга област што треба да се палпира би била „различен диригент“, друг вид на тенка и издолжена цевка која излегува од епидидимисот и која ќе има мазна текстура. Забележете дека не постои тип на грутка или јазол. Кога една од страните е истражена, ќе биде неопходно да се повтори во другата област.

Грутка во тестисот

Како да знаете дали грутката може да е рак?

Во повеќето случаи, грутка во тестисот не е рак. Може да се појави за голем хит, каде околу него се акумулирала течност или едноставно од циста. Лекар специјалист ќе направи одличен преглед и истражување.

Во рамките треба да страдаат од рак може да се утврди доколку се присутни фактори на ризик или имате некаква семејна историја, на овој начин ќе биде многу повеќе ценето последователното. Ако стане рак, може да се знае дека ги има и овие типови симптоми:

  • Појавата на необична грутка, со изглед или текстура што не се јавува.
  • Долорес или многу нервози во назад, особено во долниот дел на стомакот и одредена болка во скротумот.
  • Чувствителност или болка во градите. Понекогаш се појавуваат грутки.

Грутка во тестисот

Лекарот треба да направи а проценка на сите овие симптоми и почнете да додавате повеќе тестови за порешителна дијагноза. Ултразвук Тоа би бил еден од тестовите, каде што може да се процени дали има рак на тестисите. Тестовите ќе се прават и како а томографија компјутеризада (КТ) или магнетна резонанца (МРИ) за да се открие дали има и дали се проширило. Тестот на крвта ќе утврди и некои повеќе информации.

Во повеќето медицински консултации, многу деца или млади луѓе веќе доаѓаат со овој проблем. Многу од овие случаи се појавуваат со грутка толку голема што се чини дека имаат друг тестис, но тоа не треба да се сфати како нешто алармантно.

Пред какво било сомневање или несоодветен симптом треба да одиш на лекар за голема проценка и рано. Мора да му дадете многу повеќе важност за младите момчиња кога ќе ги најдат овие грутки, бидејќи во повеќето случаи тоа не е добар симптом.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.