Грутка во анусот

грутка во анусот

Иако можеби не изгледа така, анусот е една од најчувствителните области што ги имаме во нашето тело. Апсцес во тој дел, рана, повреди, може да генерира силна болка и да доведе до инфекција.

мора разликуваат грутки на анусот, полипи и хемороиди. Тие се слични патологии, но со свои карактеристики.

Симптоми

Грутка во анусот обично не се појавува одеднаш, нормално е да биде резултат на некоја патологија. Запекот е често виновникот.

?‍⚕️СОВЕТ за здравје: Анусот и пенисот се многу важни елементи во сексуалноста на мажот. Доколку не сте задоволни со големината на вашиот пенис и сакате да го зголемите, ви препорачуваме преземете ја главната книга за пениси со кликнување тука

На симптомите зависат од нарушувањето предизвикувајќи испакнатина во анусот. Меѓу нив, има висока температура во областа, болка при седење и дефекација, горење, чешање и чешање.

грутка во анусот

Без болка или крварење

Кога нема болка или крварење, може да бидат нормални грутки во анусот, или исто така почеток на хемороиди. Во секој случај, физички преглед од здравствен работник. Мора избегнувајте манипулирање со областа и само-лекувајте.

Со болка и чешање

Грутките во анусот се еден вид грутки кои предизвикуваат, при нужда, а чувство на болка, печење и чешање. Нормално, грутките во анусот (за разлика од другите патологии, како што се полипите), се бенигни и не претставуваат сериозен проблем.

Се препорачува пијте многу вода, храна богата со растителни влакна и влошки со ефикасен производ за вашиот третман.

Тоа е пукнатина

Пукнатина во анусот ќе биде рана што е предизвикана од претходниот период на запек. Поради контракции во аналниот сфинктер, пукнатината не може да заздрави. Тие можат да потекнуваат силна болка, особено при дефекација и крварење.

Третманот може да биде медицински, во благи случаи или да бара хируршка интервенција.

Хемороиди?

Тоа е состојба што се јавува затоа што вените околу анусот отекуваат, од повеќе причини. Може да биде после период на запек, поради прекумерен притисок во областа, дебелина, лоша исхрана, дури и поради породување. За овој притисок, ткивата на анусот може да се зголемат и да крварат.

Всушност, лХемороидите се меѓу главните причини за формирање на грутки во областа на анусот. Какви симптоми имаат хемороидите?

 • Чувствителни грутки се појавуваат во близина на анусот.
 • Кога го чистиме анусот во бањата, се појавуваат траги од крв.
 • Голема непријатност при седење или излачување во бањата.

За третман на хемороиди има многу решенија, од лаксативи, лекови против болки, вреќи за вода, итн. Во најсериозните прилики неопходна е операција.

Не е сериозна состојба или тешко се лекува. Лево лекуваните хемороиди можат да предизвикаат сериозно оштетување.

Запек, исто така, произведува грутки во анусот

Кога поминува многу време помеѓу една и друга евакуација, зборуваме за запек. Во многу од овие случаи, вознемирувачката грутка може да се појави во анусот. Симптомите на запек се многу разновидни, почнувајќи од болка во абдоминалната област, гадење, повраќање, исцрпеност и распаѓање, надуеност во абдоминалната област, суво и тврдо излачување на цревата, мали столици, итн.

запек

За лекување на запек Секогаш се препорачува да се зголеми нашиот процент на растителни влакна, житарици, зеленчук, овошје, како и пиење многу течност. Во случаи на запек кај деца и бремени жени, дури е препорачливо да се посети лекар.

Колитис

Иако можеби не изгледа така, кога имаме колитис може да развиеме и грутки во анусот. Оваа патологија обично е потекло на болка во абдоминалната област, запек, вртоглавица, слабост и дијареја. Еден од факторите со најголема инциденца кај колитис во денешното општество е емоционалниот стрес.

LСимптомите на колитис се добро познати. Формирањето грутки околу анусот е придружено со запек, абдоминално воспаление, промени и измени во функцијата на цревата, несоница, па дури и депресија.

Како ефикасно да се третира колитисот? Се препорачува подобрување на исхраната, секојдневно вежбање, лекови кои третираат емоционален стрес и лекови препишани од лекар или специјалист.

Грутки во анусот поради пилонидална циста

Формирање на пилонидална циста се јавува во областа помеѓу задникот. Визуелно, тоа е грутка во анусот. Дури и оваа циста може да доведе до инфекција, влошувајќи ја сликата. Во принцип, нема значајни симптоми, освен присуство на мала грутка во близина на анусот.

Откако ќе се открие пилонидалната циста, За да се спречи заразувањето на областа, потребно е добро да се исцеди и да се земат антибиотици.

Грутки поради аноректален апсцес

Друга многу честа причина за појава на грутки во анусот е онаа на аноректалните апсцеси. Овие апсцеси обично потекнуваат од колекција на гној во областа на анусот. На овој начин, се развива мала грутка. Потеклото на овие апсцеси е обично инфективно или затоа што ректалните жлезди станале опструирани.

Меѓу симптомите на аноректален апсцес, има треска, запек, болки на самото место, визуелен изглед на грутката итн.

На антибиотиците и ослободувачите на болка ќе помогнат во лекувањето на инфекцијата, во случај да се појави. Во тешки случаи мора да се прибегнете кон хируршка интервенција.

Поврзана статија:
Совети за депилација на анусот

Извори на слика: CuidatePlus.com / Natursan / YouTube /  култарсалуд.com


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

5 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Луис фонси dijo

  Сметам дека објаснувањето е многу добро и лесно разбирливо, многу корисно

 2.   мухамед ламин dijo

  Здраво, сакам да поставам прашање. Често добивам циста на задникот многу години и секогаш на исто место. Кога и да ми дојде, тие мораат да се отворат за да го отстранат гнојот и сакам да ја знам причината… благодарам

 3.   кристофер dijo

  Здраво, неодамна останав запек, денес извршив нужда и столицата ми излезе супер тврд како камен и густ, анусот ме повреди, кога завршив, сфатив дека болката е сеуште, го проверив анусот и гледам дека имам мала грутка околу theидовите на анусот, не знам дали тоа е предизвикано од густата и тврда столица? Поентата е дека анусот ми гори и чувствува болка, сега не знам што би можел да земам за ова,

 4.   Дерби Бариос dijo

  Здраво, знам дека тоа е табу-тема за нас, мажите, но го разбирам приоритетот на превенција и истовремено здравје. Ми се случува, пред два дена да почувствувам необична грутка околу мојата година, нешто што никогаш не го чувствував, се обидов да се документирам за тоа пред да ме вознемири и да одам на лекар. И ова, затоа што не чувствувам болка и непријатност, но затоа што го познавам моето тело, знам дека не е нормално, бидејќи го немаше таму. Би го ценел медицинскиот совет за мене во врска со тоа.

 5.   Жозе dijo

  Здраво како се работите? Имав грутка во анусот околу две недели и најпрво мислев дека се работи за хемороиди, но сè уште не мина и сè уште крварам, што може да биде? Уште не сум отишол на лекар, си дадов маст за болка но болката веќе мина, сега само крварам, благодарам што одговори !!