Грижа за вашиот автомобил во зима

автомобил во зима

Студената сезона во годината може да му нанесе голема штета на автомобилот. На крајот на краиштата, екстремните температури воопшто и многу ниските температури особено, можат да играат против состојбата на овие машини.

За да избегнете компликации и непријатни изненадувања, кои исто така можат да бидат многу скапи, секогаш мора да бидете внимателни кон грижата за вашиот автомобил во зима.

Кажете NO НЕ на водата

Ниту на радијаторот, ниту во внатрешноста на системот за бришење на шофершајбната. Водата се замрзнува на 0 ° C, така што на првиот мраз последиците ќе бидат фатални. Иако течностите за ладење, како и специјалните течности за чистење на прозорците се подготвени да го издржат студот, во екстремни случаи треба да се размисли за додавање на формули за антифриз.

 

Посебно внимание за дизел возилата

антифриз

Кога размислувате да се грижите за вашиот автомобил во зима, треба да го земете предвид типот на гориво што го користи. Во електричните автомобили нема никакви недостатоци во овој поглед. Истото како кај бензинските мотори, бидејќи неговата точка на замрзнување е под -60 ° С.

Во случај на дизел возила, приказната е поинаква. Од -12 ° C ќе се зацврсти и за да се спречи тоа да се случи, мора да се додаде специјална формула за антифриз. Ако се замрзне, штетата на моторот ќе биде непоправлива.

Заштитете ја вашата батерија

Ако има тим кој страда од ниски температури, тоа е батеријата. Покрај тоа што треба да одолее на факторите на зимата, тој исто така треба да работи и повеќе. Меѓу другото, бидејќи бројот на уреди за кои е потребна електрична енергија ја зголемува нивната употреба и побарувачка. (Светла, бришачи на шофершајбни, греење).

Грижа за вашиот автомобил во зима што ве штити

Бројот на сообраќајни несреќи значително се зголемува за време на студената сезона. За да се избегне додавање на оваа непожелна статистика, состојбата на:

  • Гуми: не треба да се користат само зимски. Императив е тие да одржуваат точен притисок, како и да не се истрошени или деформирани.
  • Четки за чистење на шофершајбната. Дождовите, па дури и врнежите од снег ќе се појавуваат често. Во секое време мора да се осигура дека доколку е потребна нивна употреба, тие ќе работат правилно. Посебно внимание треба да се посвети на автомобилите што ја поминуваат ноќта на улица. Практично решение е да се заштити целиот преден прозорец со алуминиумско заштитено сонце.
  • Светлосен систем: кога возите во зима, од витално значење е да се види. Но, исто така, да бидат видливи за другите возачи.

Извори на слика: Quadis / YouTube


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.