Како да ги изберете најдобрите предимензионирани очила за мажи

големи чаши

При изборот на нов модел на очила, не само што треба да се засновате на дизајнот што најмногу ви се допаѓа, туку многу е важно да се земе предвид и формата на вашето лице. На големи очила за мажи Тие не изгледаат добро на секого, па затоа пред да направите инвестиција (што може да биде важна) треба да го следите советот што ви го прикажуваме во оваа статија.

Многу се мажите кои и двете по потреба како од суета, почнаа да носат очила. Без оглед на причината зошто ги користите, првото нешто што мора да го земеме во предвид е дали сакаме тие да формираат важен дел од нашата личност или само да го надополнат нашиот начин на облекување.

модели за очила за сонце
Поврзана статија:
Изберете ги најдобрите очила за сонце за мажи за ова лето

Традиционалната школа на мислата сугерира дека овие мора да бидат дискретни, тренд кој го следат повеќето луѓе кои биле принудени уште од мали нозе да ги користат, поради што на пазарот можеме да најдеме голем број на модели со практично невидливи рамки, со отворени леќи...

Проблемот, особено кај мажите, е во тоа ти сепак ќе бидеш човекот со наочарите. Ако операцијата на очите не е опција, најдоброто нешто што можете да го направите за да се прилагодите на употребата на очила е да го користите дизајнот што најмногу одговара на обликот на лицето, форма што треба да вклучува можни варијации во зависност од видот на брадата. што го носиме. , бидејќи тоа ни овозможува да го измениме обликот на лицето.

Очила за рецепт за мажи
Поврзана статија:
Очила за рецепт за мажи, кои поставуваат трендови

Но, покрај тоа, ние исто така мора да земеме предвид бојата на рамката така што тие стануваат дел од нашиот визуелен идентитет и како личност, но никогаш не го дефинираат нашиот стил.

Не е препорачливо да се користат различни бои на рамки за очила во зависност од бојата на облеката што ја користиме, особено ако е светли бои, бидејќи вие ја извршувате ризик да станете патувачки циркус.

Очила и форма на лице

Очила според лицето

Првото нешто што мора да го земеме предвид при изборот на еден или друг модел на очила е да го знаеме Каков тип на држач најмногу одговара на нашето лице? според неговата форма. Ако имате меко лице со заоблени карактеристики, најдобрата опција е да се спротивставите на тие агли со прави очила. И напротив, ако имате многу аголно лице, најдобра опција е да користите заоблени очила.

Очила за тркалезно лице

Сметаме за тркалезно лице кога ширината и висината со образите и брадата се слични. Користејќи правоаголни очила, ќе го направиме нашето лице изгледајте послабо и подолго.

Покрај тоа, монтирањето мора да биде што е можно потенок.

Чаши за квадратно лице

Најдобар начин да одзема аголни форми на лицето е со носење очила со заоблени леќи. Размислувањата за квадратно лице се исти како и за тркалезно лице, со образите и брадата на иста ширина.

Рамките мора да бидат во ред, бидејќи густите ќе ни го преоптоварат лицето, минимизирајќи го нашиот изглед.

Очила за овално лице

Како кафените очи, тој е општ тоник во повеќето луѓе, истото се случува и со овалното лице. Овој тип на лице се прилагодува на повеќето типови на очила, така што можеме да користиме и прави и заоблени очила.

Ако користиме чаши со дебел раб, можеме додадете малку повеќе дефиниција на нашето лице.

Очила за лице во облик на срце

Лицата со тесни јаболчници и мала брада се а болка при изборот на вистинскиот тип на очила, бидејќи можат да ја одземат важноста на зашилената брада, зголемувајќи ја ширината на горниот дел од лицето доколку користиме големи очила.

Производствени материјали

машки очила

Во зависност и нашите вкусови и нашата економија, При изборот на материјалот за производство на нашите очила, на располагање имаме различни материјали.

Пластиката во комбинација со најлон најчесто се користи во чаши со светли и впечатливи бои, Тие имаат а прилично висока издржливост и тие се идеални ако сакате да привлечете внимание во вашата средина на пријатели, но не се идеални за работното место.

Чашите направени со зилонит можат да се најдат во практично секоја боја и главно се користат во спортски чаши. Со вклучување на најлон, тие се пофлексибилни од оние направени со пластични производи и само најлон.

Очила за сонце за планина
Поврзана статија:
Очила за сонце за планина

Ако сакате да заборавите на вашата тежина и на вашите очила исчезне од твоето лице, можеме да користиме титаниум, многу популарен материјал благодарение на неговата леснотија и флексибилност, иако тие се поскапи од останатите модели.

Ако ги барате истите предности што ги нудат титаниумските очила, но вашиот буџет е потесен, можете да се одлучите за оние од алуминиум, иако не се многу издржливи.

При изборот на метални очила, мора да го имаме предвид тоа некои вклучуваат никел, материјал кој некои луѓе може да предизвикаат кожна реакција.

Избор на најдобра боја за очила

Очила за рецепт за мажи

Освен ако не ни останат пари и можеме да купиме чаши во различни бои, треба изберете ја со големо внимание бојата на рамката на нашите очила, се додека имаме потреба да ги користиме и во слободното време и во нашата работна средина.

Ако зборуваме за работна средина каде што доминираат костимот и вратоврската, мора да ги избереме традиционалните опции со основни металик бои златна, сребрена или црна. Ако се одлучите за пластични, дебели или светли очила, вашите очила ќе привлечат повеќе внимание отколку вашата личност.

Ако напротив, немаш потреба да носиш одело, опциите при додавање бои се значително проширени. Покрај тоа, во нив можете да вклучите секаков вид на детали или украси.

Најдобрите очила за мажи со големи димензии

Како што спомнав на почетокот на оваа статија, при изборот на големи очила за мажи, мора да земеме предвид сите размислувања што ги објаснив во оваа статија, се додека сакате очилата да бидат дел од вас, а не највпечатлив дел од вашата личност.

Откако ќе ви биде јасно за сите овие аспекти, дојде време за оди кај оптичар каде што, врз основа на опсегот на цените што планирате да го инвестирате, одберете го моделот што најмногу одговара на обликот на вашето лице, на вашите вкусови и потреби.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.