Гимнастика со вашиот партнер (Дел II)

Смешна двојка

Бидејќи две се позабавни ...
Во прв дел Објаснуваме како да направите вежби за работа на Квадрицепс, нозе, глуте и стомак во парови. Во овој втор и последен дел, ќе се фокусираме на истегнување и издолжување.
Вршење гимнастика постојано го зголемува нивото на енергија, па дури и помага да се чувствувате подобро емоционално. Професионален спортист се заморува 5 пати помалку од аматерски спортист, бидејќи вежбањето ви дава отпор, спречува срцеви проблеми, ослободува ендорфин и ги активира невротрансмитерите, ве прави пофлексибилни, ја подобрува толеранцијата на глукоза, помага да изгледате подобро, прави да се чувствувате добро расположени, ги зајакнува мускулите, ве одржува во избалансирана тежина, го олеснува спиењето и сексуалниот живот меѓу другото ...Вежбањето е важно со или без вашиот партнер, бидејќи на крајот тоа ни помага стареат во добра состојба, среќен, флексибилен, отпорен и со а активен сексуален живот со нашиот партнер.

  • Столици и издолжување

Седнете ги двајцата на подот, еден зад друг, формирајќи воз. Првиот го поддржува задникот на дното на партнерот. Дека ќе ги кренете нозете со вртење на 'рбетот од опашката до главата. Одете горе-долу што е можно побавно. Во меѓувреме, другиот ги протега нозете напред со врвовите на стапалата нагоре, преклопувајќи го трупот и испуштајќи ги рацете и главата, за да ги истегне целиот заден дел на телото и вратот.
Седења за двајца

  • Вежби за истегнување

На подот, првиот се наоѓа на седечките коски, со свиткани нозе, потпорни стапала на стапалата и 'рбетниот столб и главата во оска нормална на подот. Вториот, лежи на подот со свиткани нозе и рацете поставени на страните на главата. Тој цврсто ги испружи рацете и осигурувајќи се да не се издигнат од подот. Во исто време, оној што лежи на подот мора да ги подигне нозете, доведувајќи ги кон носот за да го заврши истегнувањето на остатокот од телото.

  • Да ги олабави нозете

Додека едниот лежи на земја, другиот стои или клекнува, ја зема едната нога меѓу рацете и ја крева ногата на 45 степени. Со двете раце, лак на ногата на партнерот од петицата и прстите додека не се достигне граничната точка на флексија. Таму се држи неколку секунди за да се олабави со вртење на стапалото на двете страни. Префрлете ги нозете и потоа сменете ги улогите со вашиот партнер.
Претставување на некои вежби
Прв дел


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.