Вратоврска или машна?

лептир машна

Има многу стилови како и мажите. Кога станува збор за размислување за машна, тој обично не дава средно мислење. Или ви се допаѓа многу, или воопшто не ви се допаѓа.

Во некои прилики и за присуство на одредени настани, изборот помеѓу вратоврска или машна е егзистенцијална дилема.

Според различните протоколи, вратоврската е совршено надополнување за свадби, матури, гала забави, церемонии на доделување награди, социјални собири. Исто така се користи за одење во опера или музеј, за новогодишна семејна забава, за роденден на роднина итн.

Значи, машничката не може да се користи во сите овие прилики?

лептир машна

Лак вратоврска, додаток за ноќ

Од самиот почеток, ние мора да се разгледа е дека лак вратоврска Таа излегува само навечер, па затоа одењето на фудбалски натпревар со неа е скоро и да не станува збор. Исто така, во лето и под сонцето не е добра опција.

Нешто важно мора да биде јасно: без јакна машничката не изгледа добро. За разлика од вратоврските, кои обично одат добро само со кошулата, дури и во модели со кратки ракави.

Бидејќи сè е релативно, има и такви кои сметаат дека вратоврската е помодерна и помладешка. Вратоврската може да се користи во формални, полуформални комбинации, па дури и далеку над овие параметри.

Во случај на машна, се смета, особено во потрадиционалните кругови, за класична елеганција, дека тоа е трансгресивна мода, која започна да ги крши парадигмите. Во денешно време, се повеќе и повеќе мажи носат машна на различни настани, со смокинг и приврзок, во нивниот секојдневен бизнис, за да излегуваат навечер, итн.

Удобност пред сè

Сумирајќи: да одлучите за една или друга опција, вратоврска или машна, најдобро е да бидете искрени. Со кое од двете се чувствуваме попријатно? Не е добра идеја да се чувствувате непријатно или принудно да носите машна, ако тоа не е наш стил.

 

Извори на слика: Секогаш има нешто да се носи /   Патник


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.