Вратоврска или машна?

Машничката е комплемент за кој многу луѓе имаат манија. Големо мнозинство верува дека вратоврската е многу поелегантна и дека машничката треба да се носи само со смокинг. Сепак, не се согласувам. Модата се менува и токму овој одредува што треба да носиме или да оставиме во плакарот. Не е потребно А. Fashionртва на модата така што еден од пазарите што придвижува најмногу пари на светот има влијание врз вашата облека.

Одамна машничката беше елемент на разликување. Машничката, исто така наречена на овој начин, се појавува во пруските војни во XVII век, хрватските трговци користеле еден вид вратоврска или шал за да го заштитат грлото од студ. Беше поставена вратоврска околу вратот што служеше за врзување на отворите на кошулата. Нешто што брзо беше ископирано од француската висока класа.

Во моментов, вратоврската се носи повеќе, некои веруваат дека е помодерна, тежина на фактот дека потеклото на истата е пред врската. Вториот се смета за стар додаток, демодеОние кои го користат припаѓаат на друго време. Но, оние кои размислуваат вака, се многу збунети.

На пример, еден од најпознатите актери од американската јавност, Ед Вествик, постојано се појавува со лак вратоврска во Gossip Girl, телевизиска серија во која го игра Чак Бас. И тој се смета за модна икона и еден од најатрактивните ликови за 2008 година од списанието „Пипл“.ед-вествик-филмови-озборувања-девојка-во-nyc-17

Машничката воскреснува. Повторно е тренд, да не беше така, стилистите на една од најуспешните серии во светот немаше да ја имаат толку присутна низ поглавјата. Ве вложувам што треба да дојде. И, ако ми дозволите бакшиш, ви препорачувам да се осмелите да ја комбинирате машничката со неформална облека. Со свечена облека дајте му малку благодат, за да не запаѓате во класиката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   rafa dijo

  Те молам, дали можеш да ми испратиш данок или страница каде да најдам машна во Мадрид. Ви благодарам

 2.   Виктор еро dijo

  Кога се повикуваме на машна, тоа е токму тоа; лептир машна. Машничката не е вратоврска, туку јаката на кошулата. Од специјално дизајнираната кошула со јака нагоре, наместо кошула, да се носи со машна. Затоа, ве молам, машна, а не машна.

 3.   Аретуса dijo

  Здраво Виктор. Речникот на Кралската академија на шпански јазик го собира следново како второ значење на машна:

  2. ѓ. Вид на вратоврска што е врзана во предниот дел во форма на лак без падови.

  Исто така, како што мислите, соберете го терминот „јака со машна“ како што следува:

  1. м. Оној со кошула, лажен и скробен, со врвовите свртени нанадвор.

  Не го знам твоето потекло, затоа што Шпанецот од Шпанија има бројни разлики со Шпанецот од Америка и не знам која е Кралската академија според која се управува со твојот јазик (ако е тоа така), но терминот пижарита да се однесува Јазикот е точен и апсолутно точен во „шпански јазик на Шпанија“, и ова е шпански блог, како што можете сами да видите ако ја следите оваа врска до РАЕ:

  http://buscon.rae.es/draeI/SrvltConsulta?TIPO_BUS=3&LEMA=pajarita

  Затоа, ве молам, машна, но и машна.