Врати се со бившата

вратете ја изгубената убов

Сите сме имале партнер чија врска завршила со раскинување и не успеала. Во овој случај, врати се со бившата Можеби е добра идеја во зависност од контекстот на раскинувањето и вашите личности. Некои романтични врски прават чуда во втората рунда, но други имаат тенденција да поминат низ полоша ситуација отколку во првиот крај.

Затоа, ќе ви кажеме што вели науката, предностите и недостатоците на враќањето со поранешниот.

Предности да се вратите со поранешниот

врати се со бившата

Некои експерти ги истражија предностите на враќањето со вашиот поранешен партнер во сегашната ситуација. Ако тие се едни од оние кои се осмелуваат да се обидат повторно, тоа е затоа што биле среќни. Освен ако не станува збор за опсесивна, нездрава врска каде постојано сте се бореле и се враќале, тоа е затоа што постои токсична врска. Меѓутоа, ако врската била многу позитивна и има loveубов и разбирање, може да има и втор пат. Сепак, можеби нема трета шанса.

Ако одлучат да ја обноват врската, нема да мора да поминат низ типичен процес на откривање на желбата на другиот, без разлика дали е во кревет или во нивниот секојдневен живот надвор од секс. Не, повеќе не треба да погодувате кој е неговиот омилен ресторан или што ве мрази. Вие нема да го пропуштите првиот јубилеен подарок од вториот круг. Сега, вреди да се постават овие клучни прашања пред да се вратите назад. Враќањето назад кон вашето може да биде поинтензивно според науката. За оние кои ја доживеале оваа ситуација, тие го велат тоа тоа е многу поромантично и сексуално интензивно. Ова обично се случува затоа што одредени хормони се активираат исто како што се случува кога имате секс за шминка, што обично е брутално по борба.

Сето ова има врска со хемиски процес во мозокот што ги прави loversубовниците да се чувствуваат повеќе стимулирани со враќање на нешто што се чинеше дека го изгубиле. Една од предностите на враќањето со бившата е тоа што нема да ги правите истите грешки.

Враќањето кај претходниот партнер е зрело однесување, што укажува на тоа дека можеби сте подготвени да преземете чекори кон стабилност. Ако причината за последната пауза е јасна, тие дефинитивно нема да ја направат истата грешка повторно и односот ќе биде потранспарентен и хармоничен. „Оние кои не ја разбираат историјата се предодредени да ги повторуваат истите грешки“ оваа фраза има ново значење на полето на убовта. Се разбира, овој пат вашата сопствена приказна може да биде среќна, полна со loveубов и секс, без конфликти, предизвикувајќи тие да завршат повторно и да продолжат да ги промашуваме повторно.

Ако се чувствувате непријатно со некои пријатели кои живеат заедно по разделбата, ситуацијата ќе се подобри и истата група пријатели од минатото ќе се обедини. Да, нема да мора повторно да ги воведувате вашите родители и пријатели на нови партнери.

Недостатоци на враќање со поранешниот

романса за двојки

Исто како што може да имате неколку предности како што ги споменавме, може да има и некои недостатоци. Научниците исто така го проучувале овој дел и од друга перспектива. Реакцијата на зависност е предизвикана од мешавина на допамин и окситоцин. Тоа е нервна причина што има врска со лице кое се враќа во врска од минатото. Враќањето со поранешниот значи дека може да станете зависни од овие видови на супстанции и да се генерира магичен циклус.

Исто така, може да се случи искуството да не биде исто. Понекогаш кога двојка се враќа по раскинувањето, тоа може да биде од носталгија или идеализирање на приказната дека тие живееле заедно, но не е така. Затоа, многу парови се обидуваат да продолжат повторно. Проблемот е што може да се создаде оваа тенденција да се мисли дека работите се многу прекрасни фрустрација од очекувањата што не служат за исполнување. И, тоа е дека и двајцата можат да имаат други интереси, дека ја смениле својата филозофија на живот или дека едноставно веќе нè разбираат како порано. Ова се сведува на тоа што повторно ќе имаме врска со понизок квалитет.

Мора да ја обележите можноста да се сретнете со некој друг. И тоа е дека ако се вратиш со бившата, ја губиш можноста да запознаеш некој друг. Фактот на повторување на врската укажува на тоа дека ја затворате вратата да знаете нешто ново и ги ограничувате вашите опции. Понекогаш е тешко да се излезе од зоната на удобност, но многу луѓе се враќаат со иста врска од тогаш Тие се несигурни и веќе имаат нешто осигурено.

Еден од големите недостатоци, ова може да заврши полошо. Ако сакате да се вратите со бившата, тоа е затоа што тие не завршиле непријатели. Меѓутоа, кога повторно станувате двојка, на крајот приказната можеби не е толку убава. Тие можат да дојдат да се мразат едни со други. Можноста работите да завршат многу лошо е еден од најголемите контрасти што се враќа со бившата.

Заклучок од науката

идејата за враќање со бившата

Студиите од науката за тоа дали е погодно или не да се вратите со бившата укажуваат на тоа дека е потполно можно повторно да почувствувате вистинска loveубов кон поранешниот партнер и да ја започнете романсата онаму каде што застанала. Имајте на ум дека науката тврди дека подолго време В Aубената двојка мора да биде разделена за период од 6 месеци.

Статистичките податоци покажуваат дека на повеќе од една третина од врските што завршуваат ќе им се даде втора шанса во одреден момент. Обично се наведува дека работите ќе бидат поинакви по втор пат и се прават обиди да се подобрат и поправат сите грешки од минатото. Оптимизмот има врска со времето инвестирано во врска и мрзеливоста во потрагата по потреба да се најде друг нов партнер. Тие исто така се заштитени при располагање со познати емоционални ресурси.

Како што можете да видите, мора внимателно да го анализирате крајот и почетокот на раскинувањето на паровите за да знаете дали е препорачливо да се вратите со бившата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.