Видови јаки на кошули

Една од најважните работи при купување кошула е онаа тип јаки, многу е важно затоа што зависи од вратот зависи од поводот, зависи од што тип на лице имате повеќе тип на врат од другите.
Како што знаеме постојат неколку видови на лица, некои имаат тенденција да бидат пошироки, како кружни или квадратни; другите се повеќе издолжени како оние правоаголните; Постојат и лица со многу фина брада, како што се оние на превртена круша и други со широка и аголна вилица, како што се оние со квадратна или триаголна форма.
Неопходно е да се знае дека овој дел од кошулата има различни елементи: ширина, краеви или врвови, должина на овие краеви, простор што постои за јазлите за вратоврска и растојание помеѓу краевите. Варијацијата на овие карактеристики овозможува создавање на различни видови јаки.

Од друга страна, јаките од кошулата можат да помогнат во балансирање на обликот на лицата за да бидат похармонични, за ова ние треба да ја избереме најдобрата кошула за нашето лице, наместо најдобрата јака за кошули за нашето лице. Постои тВидови основни и поретки јаки на кошули, овој пат ќе разговараме за основните работи, правејќи се познати со какви лица е погодно да ги користите:
 • Познатата англиска јака:
Дури и најчестата кошула за фустан ја има оваа јака. Нивните совети се подолги отколку во спортските кошули, тие се малку разделени и вратот е поширок од другите. Тоа е елегантна кошула, може да се користи со китови.
Фаворизираните типови на лица се: Тркалезни, овални, квадратни и триаголни.
 • Редовен врат
Кратки краеви, повеќе раздвоени и е помалку широк од англискиот врат. Се користи за облекување и формално.
Тој е многу помалку затворен од познатата англиска јака, попрактичен е, има крути краеви, удобен е и е најпопуларен веќе 10 години.
Фаворизираните типови на лица се: овални, квадратни, правоаголни и превртени триаголни.

 • Италијанскиот врат
Најелегантен за употреба со јазол Виндзор или јазол со двојна вратоврска. Краевите се далеку оддалечени, па големите јазли изгледаат добро со оваа јака, но и поради тоа со мали јазли, тенки вратоврски и без вратоврска не изгледа многу добро.
Фаворизираните типови на лица се: Правоаголни, овални, издолжени и превртени триаголни лица.

 • Намалување на копчето
Слично на англискиот, со таа разлика што има две копчиња за врзување на краевите. Не се смета за многу формално, затоа се користи во спортски кошули, но аудите во американски стил го користат дури и со одела.
Фаворизираните типови на лица се: тркалезни, овални и квадратни.

Постојат повеќе видови јаки на кошули, во оваа статија можете да ги знаете:  https://hombresconestilo.com/moda/tipos-de-cuellos-de-camisas-no-clasicas_9625.html


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ERTLandCOHN dijo

  Колку причина, вкусот е во деталите, јаките на кошулите се само еден пример.
  Со почит,
  ЕРТЛ и КОН