Видови соблекувални

Црна

Во зависност од поводот, околностите или настанот, имаме четири типа основна гардероба: етикета, формална, неформална и спортска.

Гардероба таг, за големи настани, гала, церемонии; Соблекувална формални За посебни прилики; Соблекувална неформално да ја смени рутината и гардеробата Спортска, најопуштено и најудобно.

 • Хаштаг.

Носи утрински мантил дење, а ноќе опавче. Смокингот е добар за ден и ноќ. Но, не смееме да заборавиме дека во Шпанија смокингот е облека за забави, а не облека за церемонија. Фракото овозможува да се прикажат украси. Утринското палто дозволува минијатура, иако е подобро да не се носи. Чевлите, подобро затворени со врвки и во зависност од гардеробата што треба да се носат, мора да бидат изработени од лакирана кожа или слично, или со темни врвки (во гардероба за најдобар црн фустан).
Етикета, многу формална

 • Формално

Темни костуми во класичен пресек и обоени, по можност меки, едноставни кошули кои можат да се комбинираат со вашите костуми и вратоврски. Додатоци, малку, но квалитетни. Копчиња за ракави, часовник, прстен, ланец и малку друго. Чевлите, класичен крој, иако се дозволени нови дизајни, како што се чевли за токи, наместо врвки.
Машка половина ознака

 • Неформален.

Лабавите јакни се идеално надополнување за комбинирање со разни панталони. Постојат и многу елегантни комбинации со други видови облека како панталони, кошула и џемпер. Чевлите можат да бидат врзани или други посовремени без врвки со разни затворачи, особено токи.

Бои, секојдневна облека

 • Спорт.

Маици, лежерни исечени кошули, фармерки, плични и други модерни облеки со сечење се оние што ни го даваат тој спортски или секојдневен воздух, што се користи толку многу за да се излезе на село или едноставно да се помине пријатен ден на планина или на планина море Најразновидна обувка од типични маици, до наутички, мокасини или кој било друг вид удобни обувки.

Преку: протокол.org

паметен спорт


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Даниел dijo

  Чувствувам дека ќе недостасува малку повеќе објаснување

 2.   сораида памела и росило dijo

  тие треба да го објават понатаму

бул (точно)