Видови склекови

Видови склекови

Сигурно некогаш сте правеле склекови дома со цел да ги зголемите градите или рацете. Работата со сопствена тежина може да биде прилично одржлива опција за добивање мускулна маса, се додека вежбите се направат правилно. Постојат многу видови склекови што постојат и секој има свој правилен начин да ги направи за да извлече максимум од тоа.

АКО размислувате да ги зголемите пеките и рацете за претстојното лето, ова е вашиот пост

Како треба да ги правите склековите?

Повеќето, ако не и сите, спортистите се запознати со склековите како прилично основна вежба. Овие склекови нè учат уште од детството во училиште затоа што се лесни за изведување и затоа што имаат разноврсност.

За правилно извршување на вежбите, мора да ги знаеме добро упатствата за нивно спроведување. Ова се вежби во кои го креваме телото со рацете. Во овие типови на склекови мора да останеме што е можно поисправени. Априори, тоа е нешто што може да изгледа едноставно, но правилно да го направите тоа и за неколку повторувања е нешто што чини повеќе од едно.

Постојат повеќе варијации на склекови што ги прават многу продуктивна и комплицирана вежба. Можете да го менувате бројот на потпори, растојанието помеѓу секоја, површината на која се потпираме и брзината на секое свиткување.

Иако главно се работи за вежба која се користи за зголемување на градите, тоа е прилично комплетно. За време на склекување, нашите трицепс, рамената и флексорите на зглобот работат. Кога ќе го свиткаме и свиткаме лактот, трицепсот прави доволно потпорна сила за да го крене нашето тело. Иако главниот мускул кој работи е градите, ние исто така ќе ги зајакнеме и останатите споменати мускули.

Како да направите склекови нели

Едно мора да биде јасно: ние мора да се фокусираме на градите. Кога правиме различни видови на склекови, неизбежно е да паднеме во лажна грешка да ги користиме само рацете. Имајте на ум дека мора да се концентрираме на градите. Пекторалните мускули се мускули кои треба да извршат најголема сила за да не подигнат. Во спротивно, ќе преоптоваруваме рамења и трицепс и може да се повредиме.

Покрај помошните мускули како што се трицепс и рамото, работат и други стабилизирачки мускули. Како што сугерира нивното име, тие ни помагаат да одржуваме рамнотежа додека правиме склекови.

Добро завршен свиок ќе бара постојана сила стабилизирање на мускулите како што се попречните стомачни, глутеусот и сератусот. Тие се во состојба да работат напорно за да ја задржат неутралната позиција на нашиот 'рбет и порамнетото тело.

Различни видови склекови

Сега ќе ги опишеме склековите што можеме да ги извршиме и функцијата што секој ја исполнува.

Поддршка на склекови за колено

Клекнување склекови

Овие склекови се најсоодветен за почетници. Тие се прилично едноставни бидејќи растојанието помеѓу потпорите е помало. Кога ја вежбаме вежбата, товарот што го добиваме на пекторалните, рамената и трицепсите е помал.

Основни склекови

Основни склекови

Ова е најпозната вежба. Тие се склекови на целиот живот. Со потпорни нозе и тело целосно исправено, ги ставаме рацете малку отворени и ја спроведуваме вежбата.

Кај овој тип на притискање, главниот мускул што работи е градите. Рамената и трицепсот функционираат како помошни средства.

Дијамантски склекови

Дијамантски склекови

Овие склекови се завршени темелно да работи трицепс. Станува збор за промена на зафатот на земја. За да го направите ова, правиме триаголник со рацете, спојувајќи ги врвовите на показалецот и палците. Остатокот од телото е позициониран исто како и во основните склекови.

Стрелачки склекови

Стрелачки склекови

Во овој тип на склека, работите наизменично со рацете. Транзициите се вршат од една на друга страна, свиткувајќи ја едната рака и оставајќи ја другата продолжена. Колку повеќе ги одделуваме стапалата едни од други, толку ќе бидеме постабилни, но полесно ќе биде вежбата.

Склекови со помош на една рака

Асистирани склекови

За време на оваа вежба правиме многу поголем притисок врз раката што ги прави склековите. Покрај тоа, работи на стабилизирање на мускулите за одржување рамнотежа. Предмет се користи за поддршка на раката што нема да ја направи вежбата за да го направи правилно. Колку повеќе ги одделуваме стапалата едни од други, толку постабилни ќе бидеме. Меѓутоа, ако бараме удобност, ќе го направиме вежбањето помалку ефикасно.

Склекови од една рака

Склекови од една рака

Тие се како претходните, но без никаков придружен предмет. Целиот товар оди на раката што прави pushup. Како и во претходната вежба, колку повеќе ги шириме нозете, толку постабилни ќе бидеме.

Плиометриски склекови

Плиометриски склекови

Тоа е варијанта со голема експлозивност. Попознат е како оној со предната шлаканица. Важно е да го амортизираме падот за да не страдаме од лактите. Покрај тоа, со амортизирање на падот, успеваме да акумулираме енергија при спуштање и да ја ослободуваме во пораст. На овој начин нема да ја изгубиме усогласеноста на трупот.

Римски склекови

Римски склекови

Тоа е направено за да се зголеми трицепсот. Startе започнете со ставање на рацете испружени, а стапалата потпрени на предниот дел на прстите. Одиме надолу додека не ја допрете земјата со градите и оставивме подлактицата да падне на земја, останувајќи поткрепени на нив. Потоа лесно се туркаме со топчињата на нозете и се враќаме на почетната позиција.

Псевдо склекови

псевдо склекови

Во овој случај, ние се позиционираме како да правиме нормално зголемување на притисокот. Разликата е во тоа што започнуваме со рамената повеќе напред отколку нормално во однос на зглобовите. Ние се потпреме на предните прсти и ќе ги поткрепиме рацете отворени со палците скоро напред и паралелно. Потоа се спуштаме надолу како да правиме основно притискање, но повеќе ќе работиме на рамото.

Склекови до врвот на прстите

Склекови на прстите

Ова е познато како оние кои се фалат дека имаат сила. Тоа е нормална флексија, но наместо да се потпреме на рацете, ќе го сториме тоа на врвовите на прстите. Како што напредуваме во овој вид на виткање, можеме постепено да го намалуваме бројот на прсти што ги користиме. Ова ни овозможува да ги подобриме мускулите на флексор на прстите и нашата сила на зафат.

Со овие типови на склекови може да добиете волумен во градите. Вие само треба да ги направите правилно и да бидете трпеливи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)