Видови пирсинг на уши за мажи

Видови на пирсинг на ушите

Да се ​​добие пирсинг на ушите е традиција и мода, но пред се е форма на изразување. Како и со сите модификации на телото (на пример, тетоважи), пирсингот ви дозволува да го искажете вашиот бунт и креативност.

Опциите за прободување на ушите се исти за секого, без оглед на полот, и се следниве:

 • Лобус (А)
 • Хеликс (Б)
 • Индустриски (Ц)
 • Преден пропелер (Д)
 • Рок (Е)
 • Дајт (Ф)
 • Сит (Г)
 • Орбитал (H)
 • Антитрагус (I)
 • Трагус (Ј)

Пирсинг на лобус

Пирсинг на ушниот лобус

Постојат три вида на пирсинг на лобусот. Карактеристиките на избраната обетка се клучни. На пример, дилататорите даваат панк, алтернативен ефект. Исто така, треба да одлучите дали да прободете само еден лобус или обете. Едниот е добар почеток, но ако сакате симетрија, на крајот може да го добиете и другото уво. И не само поради симетријата, туку затоа што пирсингот создава зависност.

 • Стандарден лобус (А)
 • Горен лобус (Б)
 • Попречен лобус (C)

Ош Дан од дваесет и еден пилот

Оној во централната област на лобусот е најчестиот пирсинг на ушите кај мажите. Исто така е пирсинг во кој се ставаат дилататорите, еден вид накит што може да ја прошири дупката за уво од само неколку милиметри на неколку сантиметри. Тоа е тренд меѓу милениумците, иако има луѓе од претходните генерации кои исто така ги носат со многу стил. И, дали таа возраст не е пречка за каков било пирсинг.

Пирсингот на горниот лобус се наоѓа во горниот дел од него. Обично се комбинира со стандардниот пирсинг на лобусот. Конечно, пирсингот во увото што поминува низ најгустиот дел од лобусот, наместо напред од назад, се нарекува трансверзал. Ова е поретко, така Трансверзалата е многу интересна идеја ако сакате да носите пирсинг што ве разликува од останатите.

Обетки за мажи
Поврзана статија:
Машки обетки

Пирсинг на 'рскавица

Индустриски пирсинг

Со исклучок на лобусот, сите пирсинг на ушите мора да поминат низ 'рскавица (спирала, индустриска, даит ...). Освен што е поболно, потребно е и повеќе трпеливост. Додека првите лекуваат релативно брзо (4-6 недели), Пирсингот на 'рскавицата може да трае 3-6 месеци за да се врати во нормала, а понекогаш дури и повеќе, во зависност од видот на пирсинг. Ова е затоа што има помалку проток на крв во 'рскавицата.

За тоа време е важно да се одржува добра хигиена (препорачливо е да се чисти двапати на ден со солен раствор), следете го процесот на лекување и пред сè не менувајте обетка, бидејќи тоа го зголемува ризикот од отфрлање и инфекција.

Увото веројатно ќе ве боли некое време кога ќе ја потпрете главата на перницата со таа страна на лицето. Значи, ако планирате да ја прободите 'рскавицата и на другото уво, размислете да почекате додека првиот не оздрави целосно. Инаку, во текот на ноќта може да биде доста тешко да се најде удобна позиција.

Најдобри пирсинг на ушите за мажи

Човек со пирсинг на ушите

Личните допири помагаат на изгледот да заработите поени во стилот. И пирсинг на ушите се меѓу најефикасните додатоци во овој поглед. Кога станува збор за лицето, комбинирајте пирсинг (или уво, нос или на друго место) со брада и марамче направено со добар вкус може да ви помогне да проектирате модерна и актуелна слика.

Стандардниот, индустрискиот, спиралниот и орбиталниот лобус се сметаат за најдобри области за мажи. Но, да го натерате да работи не е толку прашање на видот на пирсинг, колку на обликот на самата обетка.

Општо земено, мажите носат поголеми и потешки пирсинг дека жените. Едноставен и робустен дизајн во црна или сребрена боја е безбеден облог. На пример, обична црна мрена, прстен или дилататор за приклучоци. Зашилените завршетоци ја истакнуваат цврстината. Сепак, тоа зависи од личните преференции. Ако преферирате нешто посуптилно или обоено, нема причина да не го носите.

Кој е најдобриот материјал?

Пирсинг на титаниумски обрач

Пирсингите се направени од различни материјали. Изберете хипоалергичен титаниум Ако сакате да бидете сигурни дека носите пирсинг на ушите, без да предизвикате никакви алергиски реакции, бидејќи овие се случуваат многу ретко со овој материјал. Втор на безбедноста е нерѓосувачки челик.

Поврзана статија:
Колку чини тетоважа?

За проширување се користат и органски материјали како дрво. Дрвените дилататори се полесни од металните. Друга од неговите предности е тоа што, очигледно, ги елиминира лошите мириси благодарение на неговата порозност. Пазарот нуди огромна разновидност на пирсинг од дрво, како во однос на видот на дрвото, така и според дизајнот. И, тоа е што, за разлика од остатокот од материјалите, овој овозможува практично да се долови секој мотив со кој се осмислува дизајнерот, од мандали до черепи, поминувајќи низ комични симболи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.