Најдобрите типови на капути за мажи

палта со половина ознака

На пазарот можеме да најдеме голем број на видови на капути за мажи. Првото нешто што мора да го земеме предвид е дефиницијата за засолниште. А палто е облека чија должина ја надминува половината. За разлика од тоа, јакна, а не зборувам за одела, завршува на половината.

Откако ќе ни биде јасно дека тоа е капут и дека не можеме да го сметаме за капут, во оваа статија ќе ви го покажеме најдобри типови палта за мажи. Секој тип на капут има свој момент и различен кодекс на облекување, па ако сакате да ја проширите вашата гардероба, треба да го земете во предвид.

Во оваа статија нема да се фокусираме на актуелните трендови. Се фокусираме на палта кои преживеале со текот на времето, што ќе ни овозможи да продолжиме да ги користиме во иднина без никаков проблем.

Доколку, дополнително, внимаваме, палтата за кои зборувам во оваа статија може да станат а дел од нашето наследство.

Судија

Судија

Капут е наменет да биде облечен преку стандарден костум, со понуда на поширок крој. Сакото е еден од типовите на капути за мажи, кој се прави со висококвалитетни волнени ткаенини дизајниран да издржи неповолни временски услови.

Неговиот дизајн вклучува а едноградно затворање, засечена јака, џебови со размавта и џеб на градите. Тоа практично не вклучува важничене и оди добро со повеќето тимови.

Дизајниран за формални настани, втемни или неутрални мириси се идеални ако сакате да имате можност да го користите редовно. Не се препорачува за неформални настани.

Карактеристики на јакна

 • засечен ревер
 • Виткан џеб на градите
 • Еднограден или двограден
 • затворање на копче
 • Директни или дијагонални џебови со размавта
 • Вентилација во долниот дел на грбот.
 • Должина до средината на бутот или коленото

Мантил

Мантил

Тренч мантили, познати како тренч мантили, Тие имаат потекло од Првата светска војна, поточно рововите каде војниците ги користеле за да се заштитат од студот и дождот.

Томас Бурбери ја популаризирал оваа облека меѓу британската војска која вклучувала а водоотпорен материјал, па оттука и името тренч мантил. Може да се носи со секојдневна облека, робустен е и штити од стихиите.

Тренч Коут е палто кое обично е стигне до глуждовите, дупло е (иако има и модели со единечни гради), широки ревери и ремен, и на половината и на манжетните.

Вградува широк отвор кој се протега низ задниот дел на палтото до дозволи движење. Како што можеме да видиме, тој беше совршено дизајниран да биде многу разноврсна и удобна облека во рововите.

Карактеристики на тренч мантил

 • ѓубре дворови
 • Наполеонова јака и широк ревер
 • вкрстени со копчиња
 • Појас со тока
 • Водоотпорни џебови со копчиња
 • Закачени ремени за ракави
 • бравата на грлото
 • Покривка за дожд на горниот дел од грбот
 • токи за појас
 • Должина до средината на бутот или дури и до коленото.
 • Заден отвор за заден отвор со јазиче за копчиња за да се држи затворен

Пикаут

Паун

Паунот беше облека на Холандската морнарица на почетокот на XNUMX век да ги заштити морнарите од студот. Станува збор за палто со двојни гради дизајнирано да нуди дополнителна заштита од студот, потпомогнато од клапата што овозможува палтото да се закопча до врвот, заштитувајќи го вратот.

Набргу потоа, Британците го усвоија во својата армија и заврши во Соединетите Држави, каде брзо стана една од најпопуларните алишта што го издржа тестот на времето до ден-денес.

Овие палта се направени од груба, тешка топена волна, во темно сина или црна, иако во последниве години, опсегот на бои е проширен, како и материјалите користени за нивна изработка.

Со оваа јакна можеме преминете од формално во случајно за неколку секунди. Можеме да го користиме како со фармерки, така и со панталони и кошула со копчиња, совршена комбинација за секој настан, свечен и неформален.

Карактеристики на кикиритки

 • ревер со широк засек
 • Коси џебови на горниот дел од торзото
 • Конфигурација на копчиња 3 на 2 + дополнително копче за затворање на јаката
 • широк врат
 • две парчиња назад
 • Тенок одговара со благо изблеснување на колковите
 • Вентилација на долниот дел од грбот.
Поврзана статија:
15 зимски капути за поладни денови

Грим жетварот

Грим жетварот

Кога станува збор за храброст со елементите, паркот е крал. За разлика од различните типови на машки палта, мрачниот жетвар првично беше замислен од Инуитски карибу за да се справат со екстремните арктички клими.

Во тоа време, парковите се правеле од кожа од карибу или фоки. Во моментов, кожата на карибу и фоки, им отстапи место на синтетичките материјали и поставата е надолу, додавајќи помодерен надуен изглед.

Должината на паркот варира од половината до коленото. Вклучува голема, отстранлива хауба обложена со крзно и затворање со патент.

Карактеристики на Grim Reaper

 • Качулка со крзно или врвка за влечење
 • Закосен џеб на градите
 • Вртење на струкот за фиксирање на телото. Некои модели вклучуваат уште една врвка на дното на палтото.
 • Џебови со флап
 • Назад од патка со врвка и мала вентилација.

Палто за автомобили

Палто за автомобили

Како што можеме добро да заклучиме од неговото име, Car Coat Тој беше дизајниран така што возачите од првите автомобили беа заштитени од студот (немаа хауба). Има крој во форма на А со широки манжетни кои нудат слобода на движење.

Материјалот за производство е обично Густа волна и вклучува предна обвивка над затворачот на копчињата за да спречи воздух да протекува низ копчињата. Достигнува максимална висина на бутовите за да не е досадно при возење.

Карактеристики на палтото за автомобили

 • Прав врат
 • Дијагонални предни џебови за забивање
 • Во задниот дел нема простор за вентилација.
 • Затворањето може да биде и копчиња и патент.
 • Не одговара на телото, затоа нуди релативна подвижност.

Дафел капут

Дафел капут

Како и многу од видовите машки палта што ги споменувам во оваа статија, палтото има воено потекло. Овој тип на облека беше користена од британската кралска морнарица во Првата и Втората светска војна.

Вклучува затворач со прекинувач што им овозможи на морнарите да се прицврстуваат и откачуваат додека носат ракавици. Овој тип на палто има помеѓу 3 и 4 копчиња познати како забите на моржот кои се прицврстени со врски од кожа или јаже.

Вклучува и а преголема хауба за да може морнарите да го користат без да мора да го отстранат капачето. Најмодерните верзии на овој капут малку ја надминуваат висината на колковите, намалувајќи ја неговата оригинална должина која првично достигнува до колената.

Карактеристики на палтото

 • Заштитник за дожд на рамениците.
 • Јазиче за копче на вратот
 • Етикета за копчиња на ракавите
 • закрпи џебови
 • Хауба
 • Превртен преклоп за да се овозможи движење
 • Должина на колкот или до средината на бутот

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.