Видови машки чевли

Чевли

Чевлите се тој неопходен додаток да се даде таа слика што секој маж сака да ја даде за елеганцијата. Тоа е нешто што секогаш мора да се има на ум и мора да биде беспрекорно, чисто и ново. Ако овие три термини не се исполнети, целиот ваш изглед може да се уништи.

Во принцип Тие се дизајнирани за современиот човек, така што тој е дотеран и без да заборави на удобноста. Секој маж мора да има барем еден од овие пара чевли во својот плакар, а за да ги знае различните видови што постојат, ве покануваме да ги погледнете сите:

Лофери

Лофери

Тие се такви чевли што се издвојува по својата удобност и урбан стил. Таа е погодна за секоја посебна пригода поради неговиот дизајн, бидејќи можете да ја користите и за да одите на работа, за важен настан или патување со пријателите.

Облечете се совршено и со фармерки и со плисирани панталони па дури и да ги носам лежерно, но без екстраваганција. Во лето тие се идеални затоа што се чевли кои не даваат многу топлина, единствено е да изберете идеална ткаенина за ова време.

Оксфорд чевли

Оксфорд чевли

Овие чевли Тие се многу елегантни и станаа модерни во XNUMX век од студенти на универзитет во Оксфорд. Тие генерално се изработени од кожа и она што најмногу се истакнува кај овој вид чевли е неговата вратоврска со врвки, нешто што им се допаѓа.

Разликуваат различни видови Оксфорд чевли почнувајќи од мазни чевли без никакво украсување, до чевли Легат каде можеме да видиме точка во нејзините споеви. Постојат и Полубруга со бод во шевовите и палецот на чевелот или Целосна брука со шари на врвот и на крилјата.

Овие чевли совршено се комбинираат со скоро сè, од фармерки до елегантен костум, идеални за секоја посебна пригода, излети со пријатели, ручек или вечера, одење на работа или на состаноци.

Чевли во борго

Чевли од Брогу

Неговиот стил може да не потсети на типот на Оксфорд чевли оттогаш Тоа е низок чевел, со врвки, но нешто понеформално. Неговиот дизајн е обележан со дупки направени и во прстот и во бурињата.

Тие се класични сече и може да се користи за елегантно облекување. Тие се идеално надополнување за фармерки и костуми, па дури и за нешто неформално. Неговите најкористени бои се движат од црна до кафеава и се изработени од кожа.

Чевли со монах

Монах чевли

Тие се многу елегантни чевли за облекување, Направени од различни материјали помеѓу кожа и велур, а неговата форма се издвојува по тоа што нема врвки, туку повеќе една или две токи што се врзани на страната на чевелот.

Неговото име потекнува од зборот монах, а тоа е дека монасите биле првите што носеле ваков стил на чевли до XNUMX век. Во моментов треба да се забележи дека влегол со иста слика, но обновен, и Иновативно е да може да се облекува елегантно.

Овој чевел е разноврсна и може да се облече во фармерки и панталони за облекување. Тие изгледаат одлично со костум за фустан и вратоврска бидејќи нивниот дизајн на тока е совршен. Ако изберете црн Монах, тој ќе се комбинира совршено со скоро сите тонови на бои и ако изберете кафеав тон, ќе се комбинира со сини или сиви тонови.

Поврзана статија:
4 двојни монашки чевли во зависност од вашиот буџет

Наутички чевли

Наутички чевли

Тие беа дизајнирани за спортски човек, со тој допир што нè потсетува на оние чевли од крајбрежните области и морнарите. Тие се карактеризираат со носење врвки и нивната форма оди со завртка на конец по целиот периметар на обувките и со врвки што ги украсуваат страните што се вметнуваат помеѓу дупките.

Тие треба да се носат без чорапи и да се истакнуваат по тоа што се кул за летото. Направени се со материјали како кожа и формата на ѓонот е многу карактеристична затоа што не се лизга и лесна. Тие се комбинираат совршено и елегантно и лежерно, со елегантни тесни фармерки или панталони. И како треба да се носат во лето тие изгледаат одлично со шорцеви.

Патики

чевли

Оваа обувка се карактеризира затоа што се патики, тие се во спортски стил и има многу брендови кои дебатираат за тоа комбинирајте го неговиот спортски дизајн со елегантниот. Ова е случај на Адидас, Најк, Bу Баланс или повеќе престижни брендови како Емпорио Армани.

Овие патики совршено се комбинираат со фармерки и маици или џемпер. Тие веќе доаѓаат со ексклузивен дизајн за давање тој неформален допир, но истовремено и внимателен. Дали сакате да дознаете повеќе за овој вид обувки? Кликнете на овој линк.

Чизми или чизми

Чизми за облекување

Постои широк спектар на чизми за мажи, од најсофистицираните и елегантни со кожен финиш, до велур, едноставен и кабел, исто така наречен чизми сарари o стапалки.

Тие генерално се прават со a нелизгачки ѓон со секогаш видливи странични споеви, и скоро сите имаат типични врвки или можеби страничен патент. Тие се идеални за носење во зима и ве штитат од студ и фустан за секоја пригода и со скоро сите видови облека.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.