11-те најдобри типови капи за мажи

видови капи

Изберете помеѓу различните видови машки капи, за разлика од gafas и фризура, не постои правило кое не повикува да користиме еден или друг тип капа во зависност од обликот на нашето лице. На овој начин, имаме целосна слобода да го избереме моделот што најмногу ни се допаѓа и/или оди според нашиот начин на облекување.

Во последниве години, капите станаа машки додаток кој нуди допир на неспоредлива елеганција. Од федора до едноставни бејзбол капи, капите се а комплемент кој се прилагодува на секаков вид изглед.

Иако не зависи од обликот на лицето, мора да имаме на ум дека, во зависност од моделот што го користиме, нашата фризура може да биде засегната повеќе или помалку погодени.

Залудно е половина час да ја поправаме косата за да ја изгуби формата кога ќе ја ставиме капата. Ако сакате да ги знаете најдобрите типови на капи за мажи денес, ве поканувам да продолжите да читате.

Fedora

Fedora

Шапката од типот Fedora е знак дека класиката опстојува со текот на времето. овој вид капа го имаше своето златно доба помеѓу 20-тите и 50-тите години. Во раните 2000-ти, хипстерите го прифатија како дел од нивната гардероба.

Во моментов, тоа е а елегантен додаток за гардероба. Овој тип на капа, изработен од филц, е достапен во различни големини, а најпрепорачливи се неутралните бои и средната ширина бидејќи се повеќе разновидни со сите видови бои.

Fedora е еден од типовите машки капи идеални за во кое било време од годината.

Трилби

Трилби

За разлика од Fedora, Trilby шапката е направени од слама и твид (неправилен ткаат сличен на Шевоа), има помал раб и повисока круна. Поради материјалите што се користат за неговата изработка, идеален е кога започнува пролетта и непосредно пред есента.

Повеќе се смета за функционален додаток отколку за естетски и секогаш треба да се носи на задниот дел од главата, без покривање на лицето. Оваа капа обично се гледа на коњски трки меѓу луѓето од високата класа.

овој вид капа најчесто се користи на терен, дише, лесен и совршено заштитува од сонце.

капа од панама

Капа од панама

Дури и да не сте љубител на капи, сигурно ја знаете шапката Панама, капа од слама чие потекло е во Еквадор а не во Панама како што покажува неговото име.

овој вид капа Се прави со плетени листови, совршено се комбинира со ленена кошула ни ги штити главите и во зима и во лето, се додека има сонце. Тие се многу лесни, дишат и се прилагодуваат на спортска облека.

Boater–Canotier

Боатер

Чамецот или чамецот е многу слично на кордованската капа, е задолжителен машки предмет за лето. Изработен е од цврста слама и вклучува цитат околу чашата. Беше многу популарен на почетокот на XNUMX век.

Беше многу вообичаено да се видат во берберници и во драмите од почетокот на дваесеттиот век. Со дизајн со широк обод и рамен врв, тие се интересна алтернатива на шапката Панама и Федора.

Боулер

Боулер

Во Шпанија, ако зборуваме за Ридогон (придружник на Вили Фог во патувањето), зборуваме за неговата класична шапка за куглање. Боулер шапката е шапка во англиски стил што Тоа беше популаризирано од Чарли Чаплин.

Се прави со тешко се чувствува, има тесен раб, а врвот е кружен. Вообичаено е да се види кај секакви луѓе, без разлика на нивната класа.

Идеален е за комбинирање со слаби панталони, костуми со двојни копчиња и фустани. Естетски гледано, не е баш најубав, всушност изгледа малку смешно, но, за вкусови, бои.

капа од кофа

капа од кофа

Во раните 90-ти, чија капа имаше ренесанса која продолжи практично до ден-денес. Тоа е многу честа појава меѓу скејтери и уличниот стил. Ако овој тип на капа ви звучи познато, тоа е затоа што тоа е еволуција на капата на кофата доживотно

Овој тип на капи се направени во мешавини од памук, платно, волна, тексас…и се карактеризираат со нивните крилја со наведнување надолу слични на превртена коцка.

Рамен капа

Рамен капа

Рамните капи имаат многу скромно потекло, како беа користени на терен. Сепак, во последниве години е се почесто да се гледа меѓу познатите личности.

Овој тип на капа може да се направи од различни материјали: волна, твид и памук. Ободот на овие капи е крут, обично е обложен со ист материјал како капата и се користи во ладни средини.

Рамните капи додаваат допир на шарм и изгледаат одлично носени во комбинација со елегантен и неформален стил.

newsboy

newsboy

Со дизајн како рамна капа, ја наоѓаме шапката Newsboy, чие потекло датира од XNUMX век. Капите, повеќе како капи на Newsboy, се тркалезни со панели на врвот и копче на врвот.

Капа

Бини

Волнените капи, познати и како Beanies, се а идеален додаток за зима. Сепак, во последниве години тие станаа безвременски додаток и се произведуваат во голем број ткаенини што им овозможуваат да се користат во секоја сезона од годината.

Капите се еден од видовите на машки капи кои оди со многу стилови, ни ја чуваат главата топла, многу се разновидни и се комбинираат со која било облека.

Во однос на боите, препорачливо е да се одлучите за модел на неутрална боја да може да го комбинирате со поголем број на облека и на тој начин да го извлечете максимумот од него.

Капачка капа

Капачка капа

Идеално за особено студената клима, иако можеме да го користиме, не на редовна основа на секојдневна основа. Ова е типична шапка за ловци, направена е од овча кожа со кожна облога и можеме да ја најдеме во широк спектар на ткаенини.

Можеме да најдеме модели на сомотски, со испечатени чекови, водоотпорни материјали... покани на авантура па тие се идеални за љубителите на отворено. Со фланелна кошула и фармерки се идеални за секој неформален настан.

Snapback

Snapback

Бејзбол капата беше популаризирана од обожаватели на Yankees во 90-тите. 30 години подоцна, тие сè уште се вообичаен предмет меѓу љубителите на сите видови спортови.

Името, Snapback, доаѓа од типот на затворање Има на задната страна за да одговара на главата. Благодарение на системот за подесување на задниот дел, овој тип на капа е еднаква за сите, има цврст дизајн и додава допир на свежина на секоја спортска облека.

Решив да го вклучам Snapback како еден од видови машки капи откако стана повеќе од вообичаена облека на секојдневна основа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.