Видови бакнежи

видови бакнежи

Еден начин да покажете чувства, приврзаност или loveубов кон друга личност е да дадете и да добиете бакнеж. Тоа е една од оние сензации што можат да ви дадат гуски. Особено ако тој бакнеж ви го даде личноста со која сакате да бидете. Тоа е универзален чин што служи за изразување на loveубов и приврзаност. Сепак, постојат различни видови бакнежи и секоја има своја цел и свој интензитет. Можете да дадете едноставен бакнеж за поздравување како давање многу длабок.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се различните видови бакнежи според нивниот интензитет, објективност и начин на давање.

Видови бакнежи и употреби

видови бакнежи и чувства

Бакнежот може да значи толку многу, во зависност од моментот кога лицето ќе го даде. Може да биде прекрасно и уникатно искуство сè додека има чувства. Благодарение на нив можеме да се поврземе со друга личност и многу пати тие презентираат длабоки чувства што дозволете ни да се поврземе длабоко и интимно. Некои поети дури потврдуваат дека бакнежот е израз на душата.

Сите сме се бакнувале и сме биле бакнувани на едно или друго време. Психолозите се обидуваа да најдат корисност и дека тоа што да се бакне со друга личност се заснова на генетика. Тоа е, човечкото суштество е предиспонирано за тоа. Бакнежите имаат примарна функција со цел да се овековечи човечкиот вид. Исто така, ни помага да преживееме од различни причини, како што се фалсификување врски со други лица. Ние знаеме дека човечкото суштество е социјално суштество по природа и не можеме да преживееме сами.

Видови бакнежи и класификација

бакни некој друг

Toе видиме кои се различните видови бакнежи, кои се нивните значења и во кој контекст се дадени.

Ескимски бакнеж

Тоа е оној во кој луѓето не ги допираат усните. Тие го прават тоа едни со други носеви. Потеклото на овој бакнеж се случило затоа што Ескимите живеат во многу сакани области и трчаат ризик да се запечати со мраз ако едната плунка дојде во контакт со другата. Затоа, тие се приближуваат и даваат вкрстување на носот. Може да биде многу болно и вие се обидувате да се разделите, па тие го користат ескимскиот бакнеж за да покажат наклонетост. Овие ескими исто така ги шмркаат образите.

француската

Францускиот бакнеж е меѓу најпознатите и најпопуларните меѓу различните видови бакнежи бидејќи е поврзан со романтизам и страст. Може да се нарече тој бакнеж во кој комуницираат јазиците. Исто така се нарекува и бакнеж на јазик. Тоа е класика во кој било вид на врска. Кога лицето се чувствува за друг, тоа е силно чувство и овој бакнеж е најдобриот израз на loveубов што едниот го чувствува за другиот.

Бакнеж во образ

Тоа е класика што може да има многу значење. Обично се користи за поздравување. Постојат некои културни разлики во овој вид прашање на бакнеж. На пример, во Шпанија кога две лица се поздравуваат, тие обично го бакнуваат секој образ. Сепак, во Холандија наместо два, се даваат три бакнежи. Во секој случај, тоа може да биде кој било културен бакнеж и се користи само за да се поздрави.

Може да има и други на образ кои имаат некакво значење помеѓу две за inубени лица кои сакаат да пренесат наклонетост на овој начин. Но најнормално е што ако се прави наизменично, бакнеж е да се поздравиш.

Видови бакнежи: на рака

Тоа е начин на изразување на почит и восхит. Тоа е она што се користи во поформално опкружување и сигурно неговото значење има поголема елеганција, образование и почит. Историски е широко користен меѓу Водечките луѓе на киното за да ги заведат дамите на големото платно. Може да се искористи и како чин на нежност во кој show покажувате на другата личност дека сте со нив.

Бакнеж со клунот

бакнежи меѓу двојки

Тоа е класичниот врв што ќе се користи на усните на две лица кои доаѓаат во контакт. Јазиците не комуницираат. Може да биде пријателски врв или врв што честопати се смета за почеток на француски бакнеж. Во секој случај, тоа значи дека и двајцата сакаат да одат бавно, но тоа е многу јасен знак за физичка привлечност.

Го бакнувам увото

Тој е еден од оние што најмногу ги стимулира ерогените зони на другата личност. На увото се користат како предигра кога целта е да се остварат интимни врски. Таа е една од најстрасните интимни тежини и треба малку повеќе самодоверба да се направи.

Видови бакнежи: на вратот

Како и кај увото, тоа е област чија главна цел е сексуално возбудување. Тој е оној кој има бројни афродизијачки придобивки што ја тера другата личност да се подготвува за интимни врски. Кога страста е многу силна може да заврши во еден вид хики што е црвена трага што останува по вратот после бакнувањето.

Воздушен бакнеж

Тоа е оној што е придружен со раката и можете дури и да ги користите и лошо. Можете исто така да се преправате дека го земате бакнежот во рака и дувате во далечината. Ова изразува дека лицето е дамка и иако растојанието не му дозволува да даде физички бакнеж, се прави обид да се пренесе интензитетот на чувството од далечина. Може да се користи за секаков вид на личност, или на полето на пријателството, да покажат наклонетост или кај луѓе кои се за loveубени и нема да се гледаат некое време.

Како што можете да видите, постојат различни начини на изразување loveубов кон некоја личност и не мора да биде theубов кон loversубовниците, туку наклонетост и ценење што обично се создава помеѓу луѓето кои добро се поврзуваат. Изберете го добро тој бакнеж што ќе го дадете за да не предизвикате проблеми или недоразбирања. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за различните видови бакнежи што постојат и кои се карактеристиките и употребите што им се даваат на секој од нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)