Вежби за еластична лента

Вежби за еластична лента за да добиете сила

Постојат многу луѓе кои сакаат да станат во форма и покрај фактот дека работата или нивното темпо на живот не им дава доволно време да се вклучат во теретана. Вежбањето дома бара многу волја за да бидете упорни и да добиете резултати. За да ги направите вашите вежби дома поефикасни, ви носиме серија од вежби со еластични ленти.

Еластичните ленти ќе ви помогнат да создадете отпор и да ги зголемите ефектите од вежбата. Ако сакате да ги знаете сите предности и каков вид вежби за еластична лента се најдобри за вас, само треба да продолжите да читате.

Вежбајте дома

Вежби за еластична лента

Како прво, треба да знаете дека, дури и ако вежбате дома, идеално е да одите во теретана или да спортувате на улица. Поздраво е да се дише на отворено отколку во затворено. Сепак, има луѓе кои поради недостаток на време или брз ритам на живот не можете да си дозволите да го изгубите во теретана.

Еластичните ленти се совршени за давање отпор и вежбање мускули. Благодарение на нив можете да работите со различни мускулни групи и да постигнете тонирање на мускулите што го радува окото. Постојат различни видови на еластични ленти. Има со помека цврстина за почетници и потешко за напредно.потешко за напредно.

Како што почнувате да изведувате вежби за сила или отпор и времето поминува, сфаќате како вашето тело станува поефикасна и почнува да ги подобрува своите можности. Може со поголема тежина, помалку се заморувате, подолго вежбате и, на крај, се чувствувате поздраво. Затоа, прогресијата во употребата на еластични ленти е неопходна ако сакаме да продолжиме да постигнуваме резултати, во спротивно, ќе стагнираме.

Еластични ленти и тренинг

зајакнување на јачината со еластични ленти

За среќа, правењето вежби со еластични ленти бара малку обука. Сосема е достапна и ефтина опрема што секој може да ја купи.

Меѓу придобивките што ги наоѓаме при употреба на еластични ленти за изведување вежби наоѓаме добро тонирање на мускулите, постепено зголемување на оптоварувањето на мускулите и зголемување на силата.

Исто така, откако ќе ги имате вашите фитнес бендови, можете да одите каде било на отворено и да уживате во спортот. Вежбите со еластична лента се доста ефикасни и исто така можат да послужат како програма за рехабилитација. Тие се користат во многу случаи за да бидат многу ефикасни за тонирање на мускулите и како помош при губење на калории за согорување на маснотии.

Некои мерки на претпазливост

вежби со еластична лента

Како и во скоро сè, има некои недостатоци и мерки на претпазливост што треба да ги земете предвид ако ги користите овие ленти за да изведувате вежби. Отпорот се зголемува како што напредувате низ вежбите. Ова го прави нивото на отпор нестабилно во текот на целата вежба. Како што се приближувате кон крајот на секое движење, ја наоѓате точката каде отпорот е најголем. Ова мора да се земе предвид за да се избегне некаква повреда. Нашиот мускул не е посилен со тоа што подолго се спротивставуваме во овој момент, но со тоа што можеме да стигнеме таму без да се замориме. Willе сфатиме дека нашата сила се зголемува кога ќе ни чини помалку да ја достигнеме зоната на најголем отпор и да можеме тоа да го направиме повеќе пати.

Овие компоненти тие се многу ранливи и склони кон кинење и разделување со текот на времето. Како резултат, тие можат да погодат при разделување или камшикување и да предизвикаат болни рани. Пред да ги користите, проверете дали нема видливи пукнатини, дури и ако се многу мали.

Абдоминални вежби со еластични ленти

вежбајте абдоминални еластични ленти

Рутината е насочена кон работа на стомачните мускули. Со притисоците работат горните и долните стомачни мускули. Оние со дополнителен пресврт се фокусираат на работење на вашите коси страни.

Важно е да постигнете голем број повторувања за да ги заситете стомачните мускули и да ги работите добро.

Рутината се состои од:

 • Смалете се со еластични ленти 2 × 25
 • Свртете го Свртете 2 × 20
 • Ротација на багажникот 1 × 25

Вежби за еластична лента за грб и рамена

Вежбајте еластични ленти назад

Грбот е голем мускул и потешко е да се стигне до неговиот зафат. Сепак, со еластични ленти може да се постигне. За извршување на овие вежби ни треба област каде што можеме да ги закачиме еластичните ленти.

Вежбите за веслање помагаат во работењето на горните ремени, додека повлекувањата во долните ремени. Може да работите и на долниот дел на грбот за да немате никакви повреди поради лумбаго при носење тежина.

Со еластичните ленти нема да можете да добиете само мускулна маса (врска) (ако тоа е вашата цел), но ќе можете да добиете мускулен тонус, сила и одреден отпор.

Вежбите за грб се:

 • Ред на една рака 3 × 12
 • Дворачна пулдаун 3 × 14
 • 3 × 10 заден отвор
 • 3 × 10 хиперекстензии

За рамото наоѓаме два вида вежби: летовите и печатот. Предните летови и притиснете помош за предните и страничните и задните летови за надворешните и задните.

Рутината би изгледала вака:

 • Предни летови 3 × 10
 • Странични летови 3 × 10
 • Подоцнежни летови 3 × 12
 • 4 × 10 притиснете

Вежби за еластична лента за гради, нога и раце

Вежби со еластични ленти за градите

За да ја прекинете рутината, мора да додадете естетски мускули. За рутина на градите можеме да правиме вежби за печат, одбиен и наклонет печат за да ги работиме градите и отворот за да расте од центарот.

Рутината е:

 • 3 × 12 притиснете
 • Одбијте притиснете 3 × 12
 • Наклонет печат 3 × 12
 • Бленда од 3 × 8

Што се однесува до нозете, еластичните ленти се совршени за работа на квадрицепсите. Сквотовите помагаат во работата на глутевите и квадратчињата, проширувањата на нозете се насочени кон четирите, а киднапирањата се насочени кон тетивите.

Ова се вежби за нозе:

 • Сквотови 3 × 15
 • Екстензии на нозете 3 × 12
 • Киднапирања 3 × 20

Конечно, за тонирање на рацете наоѓаме вежби за бицепс и трицепс. Можеме да работиме и со кукли.

Вежбите се:

 • Бицепс навивам 3 × 12
 • Трицепс повлекува 3х10
 • 3 × 15 кадрици за зглоб

Се надевам дека со овие вежби ќе можете да го тонирате вашето тело и да станете во форма. Немањето време да одите во теретана не може да стане изговор за не вежбање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.