Вежби за пониски стомачни

совршени стомачни

Да имаат добри стомачни мускули е целта на многу луѓе кои одат во теретана да го подобрат својот физички кабинет. Сепак, постојат вежби за количество маснотии и аспекти што треба да се земат предвид за ова. На вежби за пониски стомачни се оние кои се фокусираат на нешто друго во областа на долниот дел на стомакот.

Во оваа статија ќе ви кажеме кои се најдобрите вежби за долниот дел на стомакот и кои аспекти треба да ги земете предвид за да ги развиете во целост.

Процент на абдоминална маст

вежби за долниот дел на стомакот за означување на v

Имајте на ум дека процентот на маснотии што го имаме во стомакот е неопходен за да бидат видливи. Без оглед што правите пред да правите вежби за стомак, доколку немате низок процент на маснотии во стомакот, нема да можете да уживате во нив. И тоа е дека генетиката на секоја индивидуа ги зачувува телесните масти во различни области. Постојат луѓе кои складираат поголема количина на телесни масти во задникот, нозете, грбот итн. Додека другите го акумулираат во абдоминалната област.

Пред сè, мора да се каже дека не можете да изгубите маснотии локално. Тоа е, иако ќе имате вежби за долниот дел на стомакот, ќе направите многу кардио или да користите појаси за слабеење, телото ќе ги отстрани мастите генетски. Ако треба да складирате маснотии во пределот на стомакот, многу е веројатно дека тоа ќе биде последната област во која маснотијата е целосно елиминирана.

За да го намалите процентот на телесни масти, треба да воспоставите калориски дефицит во вашата исхрана. Ова значи да јадете помалку калории од повеќе ленти во вашиот секојдневен живот. Со ова, успеваме да го намалиме процентот на маснотии малку по малку за да не ја елиминираме мускулната маса што беше толку тешко да ја добиеме. Со овој калориски дефицит и со помош на вежби за долниот дел на стомакот ќе можеме да имаме многу привлечен стомак. Друга важна точка што треба да се има на ум е дека нема пониски апс сами по себе. Целата област што ќе ја работиме припаѓа на јадрото, поточно на rectus abdominis. Доколку сакате сигурно дека различните вежби за долниот дел на стомакот можат да помогнат повеќе да се стимулира долниот дел.

Вежби за пониски стомачни

Ајде да видиме кои се најдобрите внатрешни стомачни вежби за стимулирање на долниот дел на ректус абдоминис. Треба да се напомене дека секоја вежба што ја правиме за јадрото ќе вежба сè како целина. Дури и изометриски вежби ја стимулираат целата оваа област.

Ајде да видиме кои се најдобрите вежби за долниот дел на стомакот:

Лежењето крева нозе

легната нога се крева

За да ја направите оваа вежба, препорачливо е да ги ставаме рацете под задникот за да не се над-лачи лумбалниот дел. Лежиме на подот на грб и ги ставаме рацете под задникот. Ги ставаме нозете заедно и креваме во права линија додека не направиме L што лежи со нашето тело. Откако ќе го достигнеме горниот дел, полека се враќаме надолу, држејќи ги нозете што е можно подолго и заедно пред да ја допреме ногата со земјата, повторно се креваме и правиме уште едно повторување.

Важно е дека во текот на целата вежба, абдоминалната област е во тензија за да се зголеми стимулот што се носи во оваа мускулна група. Клучни точки во оваа вежба:

 • Држете ги рацете под вашиот задник постојано.
 • Јадрото мора да биде активно и затегнато за да се зголеми стимулацијата.
 • Спуштањето на нозете треба да биде бавно и прогресивно.
 • Нозете не смеат да ја допираат земјата.

Стои ногата крева

За да ги кренеме нозете од стапалото, мора да користиме машина за тоа. Важно е дека во машината сме удобно поддржано за да не го оштети грбот. Машината мора да има потпирач за грб што ги поддржува и рацете и грбот. За да ја извршиме вежбата, ги враќаме нозете заедно и ги креваме нозете во права линија за да формираме L. Ако сакаме малку повеќе да го зголемиме стимулот, можеме да го задржиме и задржиме во оваа позиција за една секунда. Потоа ги спуштаме нозете на бавен и контролиран начин и непосредно пред да станеме целосно исправени и да изгубиме механичка напнатост, повторно ги креваме нозете.

Клучни точки во оваа вежба:

 • Грбот треба да биде исправен и потпорен во текот на целото движење.
 • Ние го стискаме јадрото за да ја зголемиме активацијата.
 • За време на вежбата не смееме да изгубиме механичка напнатост.
 • Спуштањето на нозете треба полека да се контролира.

Алтернативни издигнувања

вежби за пониски стомачни

Друг начин да вежбате и да вежбате вежби за пониски стомачни е брзо да ги менувате нозете на спуштање надолу. За оваа вежба мора да легнеме на грб на подот и да ги ставаме рацете под задникот. На овој начин, ние ја гарантираме безбедноста на грбот. Ние ја креваме едната нога кон врвот и додека одиме надолу, ја креваме другата нога. Наизменично, ние ги креваме нозете континуирано како да сме педалести. Тоа е вежба за зголемување на брзината и треба да се одржи најмалку 20 секунди.

Клучни точки во оваа вежба:

 • Рацете мора да бидат под задникот за да се обезбеди нашиот лумбален.
 • Ние го стискаме јадрото за да ја зголемиме активацијата на мускулната група.
 • Ние ги извршуваме повторувањата брзо и држиме 20 секунди.
 • Нозете не можат повторно да ја допрат земјата.

Вежби за пониски стомачни: криза со висока макара

Ова е една од најдобрите вежби за стомачни мускули и за нејзината прогресија и за безбедноста. За да го направите ова, треба да се качиме на макара и да го користиме јажето за да ја привлечеме тежината кон нас. Ние правиме гест на абдомен, но може постепено да ја зголемуваме тежината што ја носиме. Многу луѓе веруваат дека оваа вежба е направена за горните стомачни мускули. Сепак, како што споменавме и претходно, не постои такво нешто како горните или долните апс. Оваа вежба го нагласува целиот ректус абдоминис и ќе ви помогне да добиете добра В.

Клучни точки во оваа вежба:

 • Треба да ги држите нозете споени и стомакот затегнат.
 • Задниот дел треба да се спушти директно и со благ наклон на крајот од патувањето.
 • Ексцентричната фаза мора да се контролира.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за најдобрите внатрешни вежби за стомачни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.