Вежби за отпор

Вежба за издржливост

Да се ​​оди во теретана не постојат само цели на добиваат мускулна маса, сила или губење на маснотии. Исто така, постојат луѓе кои сакаат да ја зголемат својата издржливост и со тоа да ги подобрат своите физички перформанси. За овој вид на цели постојат т.н. вежби за отпор. Тоа е низа вежби од различни видови со цел да го подобрите вашиот физички отпор и да поддржувате повеќе стимули подолго време.

Во овој пост ќе ви кажеме кои се најдобрите вежби за отпор и како да ги направите.

Што е отпор?

Видови на отпор

Пред да започнам да ги опишувам вежбите за отпор, најдобро е да се знае каков е самиот отпор. Тоа е концепт кој често се меша кога се поврзува со спортисти. Издржливоста не е да трчате подолго без да се заморите или без да застанете. Х.Постојат два вида на отпорност: аеробна и анаеробна.

Аеробната издржливост е онаа во која ритамот на дишење тие се во согласност со потребата за кислород во секое време. Во зависност од напорот, ќе биде потребен поголем волумен на кислород во белите дробови или помалку. Сè додека сте добро оксигенирани и отчукувањата на срцето ви се стабилни, можете да потрошите повеќе време за да вежбате физички, без оглед на тоа. Како што споменавме и претходно, не мислиме само на трчање подолго.

Од друга страна, анаеробен отпор Тоа е оној во кој напорите бараат толку многу што не постои начин да се испрати доволно кислород за да се покрие побарувачката. Затоа, овие интензивни напори се изведуваат без снабдување со кислород до мускулното ткиво. Овие вежби не треба да траат повеќе од 3 минути или може да се појават разни оштетувања на мускулите и нервите. Колку повеќе вежби за отпор правиме, толку подолго можеме да ги продолжиме интензивните напори, со што ќе го одложиме почетокот на замор. Во рамките на анаеробната отпорност имаме два подвида:

 • Алактична анаеробна. Овој вид на отпор има за свој протагонист вежби со мало времетраење. Тие обично траат најмногу 15 секунди. Тука енергијата се добива преку други енергетски подлоги како што е АТП и нема отпадни материи.
 • Млечна анаеробна. Овие вежби се прават до 2 минути. Резервите на енергија се мускулен гликоген и како отпаден производ лачи млечна киселина.

Примери на вежби за отпор

Постојат бројни видови на вежби за отпор. Секој од нив е насочен кон подобрување на еден вид отпор или стекнување перформанси во одреден дел од нашето тело или спорт што го правиме. Toе анализираме една по една за да влеземе во повеќе детали.

Лифт за тело

Лифт за тело

Овие вежби се најпознати и најстари затоа што се вежбале подолго време. Ова се вежби кои ја користат вашата сопствена тежина за да вклучат мускулна издржливост. Тие се лесни вежби за изведување и не бараат многу опрема или многу простор.

На пример, наоѓаме вежби како што се склекови, стомачни, склекови или сквотови. Овие вежби имаат многу варијанти кои можат да ги подобрат физичките перформанси на секој што ги прави за одреден временски период.

Кабли, макари или слободна тежина

вежби за сила

Овие вежби се нарекуваат машински вежби. Макари и кабли не се користат само за да се добие мускулна маса. Тие исто така служат за градење издржливост. Во овој случај користиме баластот како отпор за надминување и е прицврстен на макара. Овие вежби ви овозможуваат да стимулирате голем број на мускули, па затоа се многу ефикасни.

Со слободни тегови го немаме тоа водено движење, но исто така користиме шипки и тегови за да ги надминеме тежините. Предноста на овие вежби е тоа што тие ги подобруваат перформансите во јадрото бидејќи тие нудат поголема побарувачка за стабилноста на телото. На макарата имаме најмногу водено движење и забораваме да „одржиме рамнотежа“.

Вежба со плиометрика

Плиометриски вежби

Рутините што ги имаат овие вежби се многу брзи и експлозивни. Тие се совршени за стекнување аеробна издржливост и помагаат да се одложи појавата на општ замор. Имаме вежби како скокови во боксови, слем забивање и фрлања на лекови со топки.

Трчање и џогирање

Трчање и качување

Се разбира, отпорот е фиксиран и во вежбите за трчање. Тие се познати вежби за отпор, пар екселанс. Трката бара одредени аеробни аспекти кои помагаат да се тестира мускулната издржливост на долните екстремитети.

Постојат бесконечни сорти на кариера. Имаме најкратка и најинтензивна трка, долга трка, маратонско џогирање итн. Сите овие вежби се доста популарни и широко се практикуваат.

Пливање и возење велосипед

Пливање

Други од најпознатите вежби за отпор. Не само што има безброј позитивни елементи за здравјето, и пливањето и велосипедизмот се совршени вежби за отпор. Во пливањето работите на побарувачката на кислород и учите да управувате со неа. Од друга страна, отпорноста на вода ви помага да ја подобрите мускулната моќ и ја тестира отпорноста на замор на целото тело.

Велосипедизмот е повеќе ориентиран на вежбање на нозете. Сепак, помага да се работи напорно на кардиоваскуларниот и пулмоналниот капацитет. Не мора да биде стационарен велосипед за вежбање, може да биде и планински велосипед каде што можете да правите правци на различни нивоа.

Фудбал и тенис

futbol

Овие двајца добро познати спортови се правилно спортови на издржливост. Покрај тоа, двата спорта согоруваат големи количини калории. Совршени се за оние кои сакаат да одржуваат добри перформанси и добра физичка состојба. Тие се вежби за кои се потребни трки од различни видови. Работите и аеробна и анаеробна издржливост. Предноста е во тоа што можете да го вежбате тоа со пријателите и на тој начин тие стануваат нешто подносливо и позабавно. Може да изгубите маснотии ако ги контролирате калориите во вашата исхрана.

КросФит

КросФит

Секако, морав да го споменам спортот што станува вирален. Тоа е систем за физичко уредување кој ве подготвува за разни рутини за вежби кои мешаат различни интензитети и движења за да можете да работите на различни дисциплини. Може да работите кревање тегови, гимнастика или метаболички тренинг. Иако не е најиндициран, тој исто така служи за добивање на мускулна маса и губење на маснотии бидејќи ја зголемува потрошувачката на калории.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за вежбите за отпор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Германски порти Portо dijo

  Добро утро Лора! Драго ми е што правите CrossFit и сте во добро здравје! Вие мора да се грижите!
  Ви благодарам многу за вашиот коментар!