Вежби за грб

вежби за грб

Постигнување широк, "V" грб честопати е сон на многумина. Но, да одам таму мора да работите рутински и посветено. Грбот е составен од голем број мускули кои се меѓусебно поврзани и нивниот развој е многу важен за нега на 'рбетот. Доброто држење на телото и подобрата слика се постигнуваат со одредени вежби за грб.

Треба да бидете внимателни при изборот на физички активности што треба да ги направите. Познавањето и учењето за мускулатурата и формите на развој помага да се избегнат повредите. Клучот за добивање позитивни резултати со вежби за грб е во напредува постепено и на избалансиран начин.

Вежби за грб за да добиете маса

Главната цел на овие вежби е да се има поширока и помажествена фигура.

Повлекувања со широк зафат

 • Стоењето под шипката се држи со склон зафат, односно со двата палци свртени еден кон друг.
 • Рацете се продолжени, а рамената опуштени, на тој начин броевите се протегаат; со лактите на страните почнуваат да прават сила за подигнување на телото.
 • Сензацијата ќе биде контракција на летвите.

Повлечете до градите

 • Широка шипка и подлога се ставаат на макарата меѓу нозете; на тој начин, противтежата нема да ги подигне долните екстремитети.
 • Како и претходниот, зафатот е склон и поширок од рамената.
 • Добро со седиште и во безбедна позиција, дејството започнува.
 • мора поставете го грбот исправен и проверете дали рамената се во права линија со колковите.
 • Спуштете ја главата и оставете летвите да бидат опуштени; потоа фрлете ја главата назад и нацртајте ја шипката кон градите.
 • Обидете се да стегнете лопати за неколку секунди.

Вратете ја тежината на место

Повлекува гира

 • Ставете го едното колено и едната рака на рамна површина.
 • Со другата рака држете ја тежината што треба да се користи.
 • Користете само движење на рацете за да ја подигнете гирата до телото.
 • Повторете неколку комплети и сменете ги рацете.

Свиткан преку мрена

 • Застанете со полуотворени нозе во иста линија на рамената.
 • Лентата што треба да се користи мора да биде поширока за да се олесни зафатот и јачината.
 • Секогаш поминувајте ја шипката малку покрај рамената, ова помага да се задржат лактите на страните и правилно да се подигне тежината.
 • Нежно свиткајте ги колената и заземете наведнат став. Точно еднакво на користење лопатка на езерото.
 • Подигнете, задржете и спуштете повторно. Веројатно ќе го изгубите држењето на телото првите неколку пати; тие исто така работат и други мускули.
 • Во случај да ја направите вежбата подлабоко, препорачливо е да го направите во две фази. Во првиот, лентата се доведува до апс. Потоа се комплетира со надморската височина.

Вежби за грб што треба да ги правите дома

Некои луѓе немаат време и буџет да тренираат во теретана. Другите сè уште не чувствуваат доверба да бидат видени од другите.

Постојат неколку едноставни тренинзи што може да се направат дома. Меѓу предностите на оваа опција, е да ги направите смирено и во секое време. Важно е да започнете да развивате мускули и подоцна ќе можете да ги усовршувате техниките со други уреди.

Стил на пливач

 • Легнат со лицето надолу се репродуцираат движења слични на лекцијата за пливање.
 • Правата нога и спротивната рака се подигнуваат истовремено.
 • Треба да го задржите погледот фиксиран на земја и вратот опуштен.
 • Повторете ја серијата наизменично движење на екстремитетите.

Стил на Супермен

 • Позицијата е иста, лежејќи со лицето надолу.
 • Активноста се состои во истовремено подигање на долните и горните екстремитети.
 •  Држете неколку секунди и вратете се на земјата.
 • Со оваа серија мускулите на долниот дел на грбот се зајакнуваат и лумбална истегнување.

Превртен мост

 • Оваа позиција започнува да лежи на грб, гледајќи во таванот.
 • Стапалата и рацете остануваат рамни на подот.
 • Целото тело е подигнато формирајќи мост.
 • Држете се и опуштете се.
 • Потоа можете да ги обучите средниот и горниот дел на грбот кои го фаворизираат формирањето на долгоочекуваната В.

Скапуларни флекзии

 • Позицијата е иста како и кај вообичаените склекови: со лицето надолу, стапалата и рацете рамни на подот.
 • Остатокот од телото подигнат на прав начин. Разликата е во тоа само рамената се мобилизираат.

Столици во лежечка положба

 • Лежејќи на грб, свиткајте ги колената и ставете ги стапалата на подот.
 • Лактите на страните нормално на телото, исто така, остануваат на подот.
 • Торзото е подигнато неколку сантиметри и ниско без поддршка.
 • Секогаш држете ја главата исправена зад грб.

Стил на птици

 • Оваа вежба се прави и на подот со лицето надолу.
 • Го потпира челото на основата без да крева во кое било време.
 • Единствените членови кои работат во оваа активност се рацете.
 • Подигнете ги на страните симулирајќи ги перките на птиците.
 • Тоа е едноставна и многу ефикасна активност.

Склекови на делфини

 • Оваа рутина комбинира развој на различни мускулни групи. Придобивките од оваа вежба се протегаат на стомачните мускули, рацете и грбот.
 • Откако ќе застанете, свиткајте ја половината на два дела и стигнете до земјата со рацете.
 • Обидете се да формирате превртен V со вашето тело.
 • Стапалата, подлактиците и рацете остануваат на површината. Остатокот од телото останува суспендиран.

Предности од вежбање на грб

Овие серии вежби за грб ни даваат многу придобивки:

 • Имајте силни мускули тие обезбедуваат заштита на 'рбетот.
 • Телото трае а естетска фигура многу попријатно.
 • Спречува поврединивото на грбот или 'рбетот.
 • Рамената и рацете се постигнуваат со повисоко ниво на сила.

Овие вежби за грб можат да ги изведуваат мажи и жени, или во спортски објекти, спортски сали или дома. Ако има навика да ги одржувате мускулите активни, резултатите немаат време; здравјето е фаворизирано, болката во зглобовите се намалува и се постигнува повеќе енергија.

Друга предност е тоа облеката почнува да изгледа поинаку. Сигурно има кошули кои не можевте да ги носите пред и по тренингот тие се најизбрани. Да изгледате силно и мускулесто е сон што може да се постигне.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.