Важноста и предностите на користењето пилинг за лице

Јасно е дека мажи се повеќе се грижиме за нашиот имиџ и дека сме загрижени за изгледот и грижата за нашата кожа. Покрај навлажнувачки крем и контурата на окото што повеќето од нас обично ја користат, има производ кој може многу да ни помогне да постигнеме чиста, млада кожа со еластичност, креми за пилинг.

на креми за пилинг Тие ги отстрануваат мртвите клетки од кожата, кои се виновници за неуредниот, а понекогаш и стареен изглед. Затоа е од суштинско значење да ги вклучиме во нашите „ритуали за убавина“ и да ги искористиме сите нивни придобивки за нашата кожа.

Предности на користење пилинг

 1. Помош отстранете ја нечистотијата што се акумулира во порите на кожата во текот на денот. Крем за пилинг ја чисти кожата во длабочина, оставајќи ја без нечистотија произведена од загадување или сама од пот.
 2. Ја контролира акумулацијата на себум и нечистотија на кожата, елиминирање на можни црни дамки или точки.
 3. Промовира бричење. Освен што ја чисти кожата од нечистотии, ги отстранува мртвите клетки кои го заглавуваат бричот и ја креваат косата на брадата за полесно бричење.
 4. La кожата се регенерира на секои 30 дена, но на возраст, треба да му дадеме дополнителен притисок да продолжи со овој процес и кремите за пилинг се многу добри сојузници.
 5. Подгответе ја кожата да продолжите со вашиот третман за убавина и да нанесете хидратантна крема.

Кога и како да се користи?

Откако ќе ги видите предностите што ги има за нашата кожа, користете а ексфолијација, не лудувајте и правете пилинг секој ден, бидејќи би можеле да добиеме спротивен ефект од она што го бараме.

Пред сè, имајте на ум дека на секој тип на кожа му е потребен различен пилинг, бидејќи има некои кои се поагресивни од другите.

Нормалната работа е да се примени чистење на секои 15 дена, но вистина е дека ако имате мрсна кожа и акумулацијата на нечистотија во порите е поголема, можете да го направите тоа еднаш неделно. Вие не треба да го злоупотребувате овој вид крем бидејќи кожата може да ја изгуби својата еластичност, па дури и да ја исуши повеќе од вообичаено.

За правилно да нанесете пилинг, прво мора да направите измијте го лицето со млака вода. Потоа нанесете крем за пилинг во мали кругови низ целото лице со поголем акцент на помасните области на лицето, т.н. зона Т. (чело, нос и брада). Подоцна, извадете го со топла вода а потоа нанесете хидратантна крема.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.