Кое бричење е соодветно за вашата кожа?

Првата одлука при избор на бричење, дали е основна, рачна жица или електричен брич?
Повеќето мажи почнуваат да се бричат ​​со рачни жилети постепено да се префрлиме на употреба на електрични, но во моментов, со сите опции што ги имаме и за бричење и за потстрижување на косата, електричните жилети имаат сè повеќе следбеници на порана возраст. Но Кој тип на бричење најдобро одговара за мојата кожа?

Секој тип на кожа има свои карактеристики и затоа има и бричење што повеќе му одговара од другите.

 • на нормална комбинирана кожаМожете да користите секаков вид на брич, било рачен или електричен, бидејќи нема да имате проблем со бричење, односно секогаш мора да ги користите вистинските производи за совршено бричење.
 • став las чувствителна кожа склона кон иритација, најдобро е да користите електрични жилети кои вклучуваат опција за мелем и кои исто така ако можат, да се бричат ​​под тушот со цел да се подготви кожата многу подобро, порите да бидат поотворени и косата помека со цел да се минимизира иритацијата.
 • на кожа со акни или влакна кои стануваат премногу енцистичниТие треба да избегнуваат рачни жилети за да избегнат кршење на мозолчиња и предизвикување инфекции. Користете електричен брич со добар гел за бричење за да избегнете повреди и иритации.

Откако ќе се одлучите за видот на бричењето, Дали знаете како треба да биде во секој вид жилет?

Чекор-по-чекор рачно бричење на жилет

За правилно бричење, треба да ја подготвите кожата и да следите неколку чекори за бричењето да биде исто толку избричено и совршено.

 1. Подгответе ја кожата. Подобро е отколку се бричиш кога ќе излезеш од тушбидејќи топла вода ќе ги направи порите отворени и почисти. Покрај тоа, косата ќе биде помека. Ако не можете да се избричите по туширање, измијте го лицето со производ за лице погоден за вашиот тип кожа и со топла вода.
 2. Нанесете производ за бричење погоден за вашиот тип на кожа. Ако сте чувствителни, производи за чувствителна кожа што прават твоето лице не се иритира, ако е суво, повеќе омекнувачки производ кој ја омекнува тврдата коса и ја навлажнува сувата кожа итн.
 3. Кружни движења со мали масажи при нанесување на производот, се од суштинско значење, како и дозволувањето на производот за бричење да дејствува неколку минути за да навлезе, да ја скрши кожата, да ги отвори порите и да ја омекне косата, олеснувајќи го лизгањето на сечилото.
 4. За рачно бричење, производи што одат најдобро се пени што се многу меки и лесни за нанесување. Гелите се совршени за да се најде чувството на свежина на кожата. Без оглед на производот, не користете премногу, за да не го заглавите ножот.

Чекор-по-чекор електрично бричење

Тоа е пријатна и практична опција што прави сè за вас. Се чисти, брза дури и во тешки области и треба многу помалку време да се избричи. Овој тип на бричење е сув, затоа оставете ја кожата да остане сува кога работите со електрична машина.

Редоследот на бричење е ист како кај рачните жилети, почнувајќи од образите, страните на падот, вратот и најкомплицираните области, но насоката е спротивно на зрното, во спротивна насока од растот на косата, затоа што мора да се бричите од дното нагоре, и на вратот од горе надолу.
После бричење, користете соодветен мелем или после бричење за вашиот тип кожа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.