Ова се најдобрите брендови за луксузна облека за мажи

Луј Витон

Кој друг, а кој помалку, сака да се облекува добро, барем ако сакаме да имаме естетика според нашата личност. Да се ​​облекувате добро не значи да потрошите цело богатство на облека, а доволно е само да имате малку вкус. Меѓутоа, доколку џебот ви дозволува, можете да купите и луксузна облека.

Ако е така, тогаш ви покажуваме најдобрите брендови за луксузна облека, брендови кои секоја година лансираат нови линии на облека кои, би можеле да кажеме, никогаш не излегуваат од мода, иако понекогаш.

Хермес

Хермес

Фирмата Хермес е основана во 1837 година во Париз од Тјери Хермес, а денес е една од најстарите модни компании во светот. Првично правеле седла за коњи (оттука нивното лого е кочија за коњи) и, иако е позната по чантите и шаловите, има и широка палета на додатоци како што се паричници, ремени за паметни часовници.

Моделот на чантата Birkin е нејзиното најпознато парче од 1984 година, а денес сè уште е најбараниот ширум светот со долги листи на чекање. Се подразбира дека не е обична статија и само тоа неколку членови на елитата можат да си дозволат да имаат.

Луј Витон

Луј Витон

Луј Витон е основан во 1854 година од Луј Витон Малетиер, а неговиот акроним LV е вкрстен. Иако првично ја фокусираше својата активност на патни добра (Во филмовите за Џејмс Бонд од 60-тите и 70-тите се појавуваат легендарните ковчези и куфери на овој дизајнер) исто така има важно присуство во светот на модата и луксузните додатоци.

Иако кесите се моментално еден од нејзините најпрепознатливи производи, секоја година лансира нова линија на облека за најбогатите луѓе, заедно со широк спектар на додатоци од секаков вид. Традиционално, производите на овој производител отсекогаш биле меѓу најфалсификуваните во светот.

Шанел

Фарел Вилијамс од Шанел на Оскарите

Заедно со Хермес, уште една од најпознатите симболични модни фирми е компанијата Шанел основана од дизајнерката Коко Шанел во 1910 година. Нејзините производи отсекогаш биле поврзани со луксузот и не само што ни нуди облека, туку и влезе во светот на парфимеријата со иконата Шанел бр. 5 што ја прослави актерката Мерлин Монро.

Но, покрај тоа, има и iВажно присуство во светот на козметиката, чантите, часовниците, очилата, чевлите а особено во високата мода, каде што отсекогаш била една од најпознатите компании, а нејзините производи се најпосакувани, без разлика колку долго се на пазарот.

Благодарение на генијалноста на Карл Lagerfeld, ја спасил куќата во 1983 година, кога станал главен дизајнер на брендот до неговата смрт во 2019 година.

Кристијан Диор

Диор хом

Диор, а главно женски луксузен бренд, основана е во Париз во 1946 година од модниот дизајнер Кристијан Диор и моментално е во сопственост на групацијата Арно (од групацијата Луј Витон).

Со проценета вредност на брендот од 11.900 милијарди долари, тој е еден од поскапи луксузни дизајнерски брендови на модната индустрија. Иако првично беше посветен само на женската облека, во последно време беше воведена и во машката облека.

Диор произведува часовници, козметика, мириси, облека, кожни производи, спортски чевли и други модни производи кои поставуваат трендови.

Fendi

Фенди пролет / лето 2019 година

Fendi е италијански моден бренд од најскапо на пазарот со Диор и е многу познат меѓу најважните познати личности во моментот.

Брендот е познат по своите производи од крзно, дизајнерски чевли, облека, кожни производи, часовници и очила. Модните и елегантни дизајни на дизајнерот го направија многу популарен во последниве години.

Прада

Хавајска кошула од Прада

Прада (г-дин Портер)

Основана во 1913 година од Марио Прада во Милано, Италија. Прада е една од водечки светски брендови за висока мода кој нуди облека, облека, багаж и луксузни предмети изработени со најдобрите занаетчиски техники, користејќи материјали со врвен квалитет.

Брендот Прада нуди кожни производи, облека и обувки за мажи и жени, комбинирајќи современ, иновативен и софистициран дизајн со уникатноста на рачно изработените производи, но, покрај тоа, нивните производи можеме да ги најдеме и во други сектори како чаши и парфимерија.

Овој луксузен бренд е познат по своите софистицирани, но класични и елегантни дизајни, кои се популарни кај луѓето од бизнис класата. Брендот е поврзан со производство на различни производи како облека, чевли, кожни чанти, парфеми и додатоци.

Раскошните ткаенини, основните бои и чистите, елегантни дизајни на Прада го прават тоа а еден од најлуксузните и најскапите модни брендови во модниот свет.

Ралф Лорен

Поло ралф Лорен

Основана во 1967 година од модниот дизајнер Ралф Рубен Лифшиц во Њујорк, Ралф Лорен е еден од Најпознатите американски брендови за висока мода во Америка.

Куриозитет: американскиот моден дизајнер Вирџил Аблох купи неколку фланелни кошули од Ралф Лорен за по 40 долари и едноставно ги испечати на екранот со зборот „Пирекс“ и бројот 23. пред да ги продаде за по 550 долари.

Версаче

Версаче есен / зима 2019-2020

Версаче

Џани Версаче беше основач на овој моќен италијански бренд за мода во 1978 година во Милано кој доби уште поголемо значење кога во 1997 година, кога беше убиен. Нејзината сестра Донатела оттогаш го презеде семејниот бизнис и ја почести успеа да го задржи наследството на нејзиниот брат со стил.

Версаче е луксузен бренд со италијанско потекло кој ужива голема популарност меѓу познатите личности. Компанијата се смета за трендсетер во модната индустрија и е популарна по својата врвна, привлечна облека.

Луксузната модна куќа се поврзува со кожни производи, очила за сонце, готови за носење и додатоци. Екстравагантните принтови и живописните бои му помогнаа на Версаче да воведе нови модни дизајни кои се многу популарни кај нивните купувачи и кои јасно ги инспирираа другите компании како Zara, H&M ...

Гучи

Гучи пролет 2017 година

Гучи

Италијанската компанија Гучи е основана во 1921 година од Гучио Гучи, се наоѓа во Фиренца и моментално продава секакви артикли и додатоци за облека, како што се облека, чевли, накит, чанти, часовници, парфеми ... се нејзините најпосакувани производи од кожа.

На крајот на 2021 година, на Гучи филм, филм кој го раскажува убиството на Маурицио Гучи, внук и наследник на империјата Гучио Гучи.

Том Форд, Фрида Џанини и Алесандро Микеле со некои од големите дизајнери кои работеле за овој бренд. Во моментов, Gucci е во сопственост и управуван од францускиот луксузен холдинг Kering, каде што се наоѓаат и други луксузни компании како што се Saint Laurent, Balenciaga, Alexander McQueen, Brioni, Boucheron, Pomellato, Girard-Perregaux меѓу другите.

Balenciaga

Balenciaga

Баленсијага е луксузна модна продавница со седиште во Париз, основана во 1917 година од шпанскиот дизајнер Кристобал Баленсијага, кој инспириран од Диор кој го нарече господар на сите нас.

На Millennials богато чувство многу привлечен од нервозните и трендовски дизајни на Баленсијага, особено неговите чевли за трчање. Модните категории на Баленсијага вклучуваат облека, обувки и чанти.

Џорџо Армани

Основана во 1975 година од Џорџо Армани во Милано, по учат занает во работилницата на Нино Черути, Армани дизајнира, произведува и продава луксузни производи за висока мода и животен стил.

Понуда облека, додатоци, очила, часовници, накит, мириси и козметика и производи за нега на кожа под низа брендови како што се Џорџо Армани, Емпорио Армани, Армани Бјути и А/Х Армани берза.

Салваторе Ferragamo

Трендови есен-зима 2015/2016: двојност во црно-бело

Салваторе Ferragamo

Салваторе Ферагамо е синоним за фино изработка, компанија која започна како компанија за обувки. Моментално е специјализиран за Обувки од швајцарско производство, кожни производи, часовници и готови за мажи и жени.

Компанијата ги произведува најексклузивните обувки и има значаен придонес во модната индустрија со забележителни иновации како што се клинест пета, метални потпетици и ѓон, ѓон во облик на школка, сандала невидлив, на Сандала од 18-каратно злато, чорап-чорап, скулптурни штикли меѓу другото.

Том Форд

Том Форд

Том Форд е најновата луксузна модна компанија во оваа компилација, создадена во 2005 година од модниот дизајнер Том Форд. откако ја напушти претходната позиција како креативен директор во Гучи.

Сепак, и покрај тоа што е најновиот луксузен бренд, успеа се натпреваруваат со постарите дизајнерски брендови на индустријата во краток временски период.

Од готова облека до маж и жена со уникатен дизајн на обувки, очила, чанти, кожни производи, козметика, производи за нега на кожа и парфеми.

Оливија Вајлд, Ријана, Ема Стоун, Џанг Зији, Ева Грин, Мишел Обама и Џенифер Лоренс... се некои од познатите личности кои се појавија облечени во фустани на Том Форд во одлични дела, главно на доделување награди поврзани со филмската индустрија и музиката.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.