Болести на пенисот

болести и последици од пенисот

Здравјето на пенисот е важен аспект во состојбата на мажот. Таа оди подалеку од можноста да се има и одржува ерекција, ејакулира и репродуцира. Постојат бројни болести на пенисот дека мора да знаете како да лекувате на време за да избегнете идни проблеми. Овие проблеми можат да бидат знак на основна здравствена состојба. Постојат бројни здравствени проблеми кои влијаат на пенисот и кои можат да влијаат на други области од животот.

Затоа, во оваа статија ќе ви кажеме кои се главните болести на пенисот, како треба да ги препознаете и кои се нивните карактеристики.

Главни болести на пенисот

болести на пенисот

Проблемите со пенисот можат да бидат знак на основната здравствена состојба. Здравствени проблеми кои влијаат на пенисот, исто така, можат да влијаат на други аспекти на животот, предизвикувајќи стрес, проблеми во врската или недостаток на самодоверба. Научете ги знаците и симптомите на проблеми со пенисот и како да го заштитите здравјето на пенисот.

Проблемите поврзани со сексуалната функција, сексуалната активност и здравјето на пенисот вклучуваат:

 • Еректилна дисфункција: тоа е неможноста да се има и одржува фирма за ерекција доволно за да може да има сексуален однос.
 • Проблеми со ејакулација: сите што се поврзани со тоа се вклучени во овие проблеми. Во овој случај, наоѓаме неможност за ејакулација, одложена или предвремена ејакулација, болна, намалена ејакулација или ретроградна ејакулација.
 • Аноргазмија: тоа е неможноста да се постигне оргазам и покрај соодветната стимулација.
 • Намалено либидо: Тоа е намалување на сексуалната желба.
 • Сексуално преносливи инфекции: Тие ги вклучуваат сите брадавици на гениталиите кои можат да предизвикаат болно мокрење, исцедок од пенисот, рани, плускавци итн.
 • Peyronie-ова болест, хронична состојба која вклучува развој на абнормално ткиво на лузна во рамките на пенисот, што често резултира со свиткана или болна ерекција.
 • Фрактура на пенис: Тоа е распаѓање на фиброзно ткиво предизвикано при избор на цевка во форма на цевка на пенисот. Општо е предизвикано од еректиран пенис кој силно ја погодува карлицата на жената за време на сексот.
 • Приапизам, постојана и обично болна ерекција која не е предизвикана од сексуална стимулација или возбуда.
 • Фимоза, состојба во која кожичката на необрежаниот пенис не може да се повлече од главата на пенисот, предизвикувајќи болно мокрење и ерекција.
 • Парафимоза, состојба во која кожичката не може да се врати во нормална положба откако ќе се повлече назад, предизвикувајќи болно отекување на пенисот и нарушен проток на крв.
 • Рак: Може да започне како меур на кожичката. Како што напредува болеста, тие се развиваат во раст налик на брадавица кој испушта воден гној.

Фактори кои влијаат на болести на пенисот

здрави навики на пенисот

Влијаат на појава на разни болести во пенисот. Ајде да видиме кои се овие фактори на ризик, некои се менуваат, а други не се.

 • Срцеви заболувања, дијабетес и сродни состојби: Срцеви заболувања, дијабетес, висок крвен притисок, висок холестерол и дебелина може да го зголемат ризикот од еректилна дисфункција.
 • Лекови: Еректилната дисфункција е можен несакан ефект на неколку вообичаени лекови, вклучувајќи лекови кои се користат за лекување на крвен притисок, антидепресиви, лекови за спиење на рецепт, лекови кои се користат за лекување на чиреви и лекови кои се користат за лекување на рак на простата.
 • Третман на рак на простата: Хируршко отстранување на простатата (радикална простатектомија) и околните ткива како третман за карцином на простата може да предизвика инконтиненција на урина и еректилна дисфункција.
 • Пушење: Заедно со другите здравствени ризици, пушењето ги зголемува шансите да имате еректилна дисфункција.
 • Пиење алкохол прекумерно: Обилното пиење може да придонесе за ниско либидо, еректилна дисфункција и лоши одлуки во врска со сексуалното однесување.
 • Хормонални нивоа: Тој е еден од најмалку модифицирачките фактори, бидејќи има врска со вашата генетика. Особено недостатокот на тестостерон е поврзан со еректилна дисфункција.
 • Психолошки фактори: Депресија, висок стрес или други нарушувања на менталното здравје, како и лекови за лекување на овие нарушувања, може да го зголемат ризикот од еректилна дисфункција. За возврат, еректилната дисфункција може да доведе до вознемиреност, депресија, слаба самодоверба или стрес поврзани со сексуално однесување.
 • Невролошки нарушувања: Удари, повреди на грбот и 'рбетниот мозок, мултиплекс склероза и деменција може да влијаат на пренесување на нервните импулси од мозокот кон пенисот, што доведува до еректилна дисфункција.
 • Стареење: Нормално е дека кога старееме има намалување на нивото на тестостерон и тоа е поврзано со зголемен ризик од еректилна дисфункција. Покрај тоа, ја зголемува веројатноста за намалување на интензитетот на оргазмите, силата на ејакулација и помалата чувствителност на пенисот на допир.
 • Небезбеден секс: Тие се оние што се одвиваат без заштита и со повеќе партнери. Исто така, некои сексуални однесувања кои го зголемуваат ризикот од заразување со сексуално преносливи инфекции.
 • Перфорации: Пирсингот на пенисот може да предизвика инфекција на кожата и да го наруши протокот на урина. Во зависност од тоа каде е поставен пирсот, тоа исто така може да ја наруши вашата способност да постигнете ерекција или оргазам.

Кога да се оди на лекар

непријатност во пенисот

Кога гледаме проблем, не треба секогаш да одиме уплашени на лекар. Во овие типови на ситуации, луѓето се плашат од вакви болести. Едноставно, треба да одиме кај нашиот лекар во следниве периоди:

 • Ги набудуваме промените во формата на ејакулација
 • Нагли промени во сексуалната желба
 • Крварење при мокрење или ејакулација
 • Ако имаме брадавици, лезии или испакнатини на пенисот.
 • Ако имаме многу изразена искривување што предизвикува болка или се меша со сексуална активност
 • Чувство на печење при мокрење
 • Испуштање од пенисот
 • Силна болка по траума на пенисот

Здрави навики

Пред да одите на лекар со какво било заболување, подобро е да се спречи. За тоа, мора да стекнете здрави навики. Ајде да видиме кои се некои од активностите што можеме да ги воведеме во нашиот ден за да бидеме поздрави:

 • Имајте безбеден секс
 • Вакцинирајте се против хуманиот папилома вирус
 • Вршете физичка активност на дневна основа
 • Добри хигиенски навики
 • Имајте добра телесна тежина и добра диета
 • Обрнете внимание на вашето ментално здравје
 • Престанете да пушите неограничена количина алкохол што ја консумирате.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за болестите на пенисот и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)