Придобивки од лубеница

Sandía

Познато е дека помага да се победи топлината во текот на летото, но придобивките од лубеницата одат многу подалеку. Вкусно и нискокалорично, учествува во голем број клучни процеси низ целото тело.

Ако сте од оние кои јадат многу лубеница во текот на летото, ова ќе ви помогне да се потврдите во изборот на храна. Ако не, Откако дознавте за нејзините многу неверојатни придобивки, може да се премислите и да започнете да го користите редовно..

Причини за јадење лубеница

Лубеница во базен

Голем дел од придобивките на лубеницата се должат на богатството со вода, што ви помага да останете хидрирани. Со процент на вода што надминува 90%, лубеницата е особено интересна во жешките месеци.

Но, постојат многу други причини да го вклучите ова овошје во вашата исхрана, вклучувајќи го и неговото лесно варење. Бидејќи е многу мазно и свежо, генерално е kindубезно кон дигестивниот систем. Ако ви даде проблеми, нешто што може да се случи понекогаш, размислете да го јадете како единствен оброк наместо десерт. Ручек и ужинка се две одлични периоди од денот за да го направите тоа.

Има малку калории

Машко торзо

Една од главните причини да се обложите на лубеницата е нејзината помал внес на калории во споредба со другите слатки јадења. Лубеницата обезбедува само 30 калории на 100 грама храна, додека сладоледите (друга летна класика) надминуваат 200. Не треба да ги елиминирате сладоледите од вашата диета, но можете да ги чувате како неделна награда.

Ако замените сладолед и други калорични десерти со пар парчиња лубеница не само што ќе намалите калории поради отсуство на маснотии, туку и ќе ви помогне да се чувствувате поцелосно. Задоволувањето на апетитот на секој оброк е од суштинско значење, бидејќи тоа е единствениот начин да се намали ризикот од грицкање помеѓу оброците, навика што доведува до прекумерна тежина и дебелина.

Ви дава енергија

Натпревар во веслање

Лубеницата обезбедува антиоксиданти, аминокиселини и калиум. Додадени на неговата содржина на вода, сите овие хранливи материи претставуваат добра доза на енергија. Следствено, ова овошје може да помогне во одложување на појавата на замор и грчеви во тренинзите.

Треба да се напомене дека кога станува збор за искористување на вашата енергија, после тренингот е исто толку добро време како и пред тренингот. И тоа е дека по обуката може да се појават болки во мускулите. Покрај тоа, телото треба да ги надополни своите наслаги на гориво поради големиот напор потрошен. И квалитетите на лубеницата се идеални за тоа.

Поправете ја кожата

Продолжена рака

Во време на многу работа, телото се приближува до границата и ова завршува да биде забележливо во вашиот изглед. Ако во последно време тешко дека имате време да се одморите, кожата веројатно ќе биде посува и поцврста од вообичаеното. За среќа, вклучувањето лубеница во вашата исхрана може да помогне во ублажување на проблемот. Причината е дека ова овошје фаворизира хидратација и флексибилност на кожата благодарение на богатството со вода и присуството на витамини А, Б6 и Ц. во својот здрав состав.

Борба против сува кожа

Погледнете ја статијата: Сува кожа. Таму ќе ги најдете сите клучеви за борба против сувата кожа, од хигиенската рутина до јадење.

Заштитете го видот

Сочна лубеница

Видот е изложен на многу закани што можат да предизвикаат негово влошување со текот на времето. Ако сакате да го избегнете ова, експертите советуваат да гледате настрана од екранот на компјутерот на секои 30-60 минути и да го поправите на некој далечен предмет.

Во вашата стратегија за заштита на видот, не може да недостасува ниту храна како лубеница. Благодарение на неговиот придонес на витамин А (кој го подобрува видот и го намалува ризикот од катаракта или дегенерација на макулата), ова овошје помага во промовирање на здравјето на очите.

Го намалува крвниот притисок

Човек што прави јога

Очигледно една од компонентите на лубеницата промовира проток на крв и го намалува крвниот притисок. На овој начин, редовното јадење на ова овошје ќе помогне во спречување на кардиоваскуларни заболувања.

Тоа е антиканцерогени

Сок од лубеница

Ликопен, супстанцата одговорна за таа црвена боја што ја прави толку апетитна, може да го намали ризикот од рак, како и дијабетес. Сепак, неопходно е начинот на живот да биде придружен: ограничување на алкохолот, тутун и редовно спортуваат.

Лубеницата не е единствената храна што обезбедува ликопен, но има и други овошја и зеленчук кои исто така ја содржат. Сепак, количината на овој антиоксиданс присутен во лубеницата е меѓу највисоките.

Ја зајакнува одбраната

Термометар

Дали знаевте дека придобивките од лубеницата се забележуваат и во имунолошкиот систем? Добро е за сите да имаат добар имунолошки систем, и ова овошје може да ви помогне. Лубеницата ќе ја зајакне вашата одбрана, што ќе ви помогне поефикасно да се борите против инфекциите кога ќе се појават. На крајот на краиштата, вашето тело ќе биде посилно и поздраво ако јадете лубеница.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.