Бела коса кај мажи

Мет Лебланк со бела коса

Како и брчките, белата коса се толкува како знак на текот на времето ... знак на стареење. Но, нема ништо лошо во тоа.

Всушност, сивата коса се смета за привлечна, особено кога се здружуваат со квалитети како што се доброто облекување и самодовербата. Исто така, иако ја изгубиле способноста да создаваат боја, фоликулите се уште се живи. Улоги може да биде причина за прослава за многу мажи.

Зошто се појавува сива коса?

Фоликул на косата

Првите сиви влакна обично се појавуваат на брадата или храмовите. Обично се случува во педесеттите години, но не е изненадувачки што мажите кои не достигнале 30-ти години гледаат како косата почнува да побелува. Во секој случај, нема потреба да се грижите, бидејќи тоа не е моментален процес. Општо, телото ви нуди доволно време да се навикнете малку по малку.

Но, која е причината? И, дали може нешто да се направи во врска со тоа? Причината е тоа клетките за пигментација одговорни за боење на косата (меланин) престануваат да се произведуваат. Неколку бели влакна тешко го менуваат изгледот на косата. Ако достигнат голем број, резултатот е седа коса, што е комбинација на пигментирани влакна прошарани со бели влакна.

Постојат надворешни фактори, како што е стресот, што може да влијае на бојата на косата. Во такви случаи, со борба против причината, процесот може да се запре. Но обично белата коса се должи на генетска предиспозиција, така што има малку што можете да направите за да го избегнете тоа. Ако вашите родители добиле седа коса во младоста, големи се шансите и вие.

Ги прегрнуваме или ги покриваме?

Georgeорџ Клуни во „Горе во воздухот“

Секогаш се поставува прашањето што да се прави со седа коса. Постојат две опции за учење: прегрнете ги или покријте ги. Прегрнувањето кон нив е патот што обично се смета за најдобар. Постојат бројни познати личности кои станаа амбасадори на белата коса: Виго Мортенсен, osозе Мурињо и особено Georgeорџ Клуни. Сивата коса стана една од обележјата на популарниот американски актер.

Оставањето на работите да одат по својот тек ја одразува природноста. Други добрите страни на белата коса се проекција на искуство, карактер и самодоверба. Нормално, мора да земете предвид и заштеда на време и пари (покрај придонесот што го дава за здравјето на косата) со издавање на бои.

Ffеф Бриџис во „Бунтовно срце“

Ако сте одбрале да ја прифатите сивата коса, но се чувствувате како да треба да направите нешто за да ја намалите, размислете да направите кратка фризура. Ако сакате да носите долга коса, сивата ќе биде претерана, што не е нужно проблем. Сè зависи од фризурата што најмногу ви одговара.

Кога станува збор за нивно прикривање, тоа може да ви помогне да изгледате помладо. Сепак, постои ризик дека, поради бојата, косата ќе заврши привлекувајќи повеќе внимание отколку што е потребно. Ова се случува особено кога фината коса е покриена со темна боја. Исто така, иако гушкањето е брзо и лесно, за да ги покриете потребна е одредена работа.

Одлучете за една од двете опции засновани на вашите лични преференции и од таму работи на деталите за да ја добие најдобрата можна верзија.

Бела коса и брада

Барба

Косата и брадата не секогаш стануваат бели со иста брзина, што често предизвикува мажи со седа коса и кафеави бради, на пример. Фактот дека косата на лицето не одговара на бојата на косата може да ги комплицира работите, но тоа не е секогаш недостаток.

Оваа двојност може да работи во многу случаи, особено ако работите се чуваат чисти и едноставни. Нормално, таквата стратегија не е доволна за да се стави крај на нерамнотежата. Ако чувствувате дека двојството не е воопшто ласкаво за вашето лице, секогаш постои ресурс за користење на жилет.

Како да се грижите за белата коса

Климатик за сива коса од Сачаџуан

Одржувањето на косата здраво е особено важно кога станува збор за бела коса, без разлика дали одите на кратка фризура или ја одржувате подолго. Недостаток на меланин ја прави косата поподложна на оштетување на сонцето и промена на бојата.

Нормалните производи можат да работат, но има и шампони и регенератори за седа коса. Размислете да ги користите за борба против сувоста за дополнителен сјај, волумен и управуваност. Нанесувајте ги редовно, масирајте го скалпот неколку минути. Масажите се корисни за секаков вид косабидејќи се промовира снабдувањето со крв и исхраната на фоликулите.

Кога станува збор за храната, важни се протеините (јајце, киноа…) и омега 3 масни киселини (лосос, ореви). Првите додаваат сила на косата, додека омега 3 имаат навлажнувачки ефект, спречувајќи да изгледа суво и досадно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)