Ароматерапија

Ароматерапија

Дали некогаш сте чуле за ароматерапија? Сигурно да, бидејќи станува збор за интересен лек за различни проблемиОсобено ако претпочитате да се обидете да ги поправите со природни алтернативи пред да пробате лекови.

Но Која е познатата ароматерапија и како точно може да ви помогне? Овде одговараме на тие и на други прашања во врска со оваа тема.

Што е ароматерапија?

Етерично масло

Како што сугерира неговото име, ароматерапија е вид на терапија или третман заснован на ароми. Луѓето кои ќе решат да се подложат на овој третман мора да стапат во контакт со растителни екстракти познати како Не се пронајдени производи. Овие производи доаѓаат во мали шишиња (првиот впечаток е дека доаѓа премалку за цената што ја имаат), но треба да се напомене дека, со оглед на неговата висока концентрација, многу мала количина е обично доволна, што го прави да трае подолго.

Од друга страна, потребно е да се биде претпазлив при изборот на есенцијални масла затоа што, како што често се случува, сè што блеска не е злато. Некои брендови мешаат есенцијални масла со други супстанции. Според експертите, важно е процесот да се спроведе на специфичен начин за да се осигура дека својствата на растението не се изгубени. Ако одлучите да го пробате, најдобро е да им верувате на ароматерапевтите или барем да одите во продавници специјализирани за природни производи, каде што ќе имате можност да побарате совет ако е потребно.

Предности на ароматерапијата

Човек што прави јога

Во некои ситуации, ароматерапијата може да има здравствени придобивки, но е многу важна, како и секогаш кога станува збор за алтернативни третмани, не користете го за замена на медицински третмани. Ако мислите дека ароматерапијата може да го реши вашиот проблем подобро од медицинскиот третман, прво консултирајте се со вашиот лекар. Тој или таа ќе ви каже кои чекори треба да ги преземете.

Ароматерапијата е истражувана и практикувана веќе подолго време, па големи се шансите дека веќе знаете дека е поврзана со некои здравствени придобивки и можеби веќе сте чуле луѓе што ги познавате за некои од нив. Ако страдате од стрес и треба да го намалите пред ситуацијата да излезе од контрола, природниот лек при рака овој пат може да ви помогне, бидејќи многу луѓе велат дека понудил многу добри резултати за да ја ослободи нивната вознемиреност и да ја подобри нивната квалитет на спиење.

На овој начин, ароматерапијата може да ви помогне:

 • Олеснете го стресот, вознемиреноста и депресијата
 • Постигнете состојба на смиреност и релаксација
 • Спијте подобро навечер
 • Ублажете малку болка
 • Спречување и борба против инфекции на кожата (само кога се нанесуваат есенцијални масла на кожата)
 • Олеснете го гадењето

Диета против анксиозност

Погледнете ја статијата: Храна за вознемиреност. Таму ќе најдете многу опции за храна, сите здрави, што можат да ви помогнат да го држите овој проблем толку чест во современото општество под контрола.

Зошто тоа прави да се чувствувате добро?

Масла за ароматерапија

Ароматерапијата може да произведе чувство на благосостојба затоа што, очигледно, вдишувањето есенцијални масла не е само задоволство за мирисот, туку и преку носот предизвикува еден вид верижна реакција што поминува низ мозокот. Добар дел од неговите придобивки би биле поврзани со неговите ефекти врз мозокот, каде што би помогнало во активирање на одредени клучни области, одговорни за функциите како што се емоциите или производството на серотонин (невротрансмитер кој го регулира расположението и спиењето, меѓу другото).

Може да имате шише лимон, камилица, лаванда, кедар, бергамот или други есенцијални масла дома и откако ќе ги прочитате нивните позитивни ефекти, охрабрени сте да пробате малку ароматерапија. Сега се поставува прашање: Како треба да се контактира со есенцијални масла за да се уживаат придобивките од овој третман? Па, во ароматерапијата, есенцијалните масла можат да се вдишат и да се нанесат на кожата со помош на масажа или бања. Тие ретко се пијани.

Нанесени на кожата, есенцијалните масла не само што се добри за умот, туку се добри и за телото. Тие можат да помогнат во ублажување на различни проблеми поврзани со кожата, благодарение на нивните антибактериски својства. Некои експерти дури ги советуваат за болка во зглобовите.

Дали е безбедна ароматерапијата?

Третманите засновани на есенцијални масла се безбедни, но понекогаш може да предизвикаат несакана реакција, главно иритација на очите, кожата и мукозните мембрани. Треба да се напомене дека Никогаш не треба да се пијат освен ако не ви го каже докажан професионалец.Бидејќи орално, есенцијалните масла можат да бидат штетни за вашето тело, особено оштетувајќи ги бубрезите и црниот дроб.

Во однос на неговата ефикасност, вистината е дека одговорот варира во зависност од тоа кого ќе прашате. Постојат луѓе кои велат дека се чувствуваат подобро благодарение на ароматерапијата, додека други велат дека не забележуваат никакви промени. Значи ако ве фати во очи, прашање е да го испробате сами.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.