Како да го ажурирате навигаторот за автомобили

навигатор за автомобили

El навигатор за автомобили се позиционираше како суштински додаток за нашите излети и патувања.

Со напредокот на технологијата, сведоци сме на масификација и диверзификација на дигиталниот свет.

Времето кога бараше улица мораше да се паркира и да ги праша минувачите се чини дека заврши.

Ажурирање на навигаторот за автомобили

До пред две или три години, ажурирањето на навигаторот за автомобили беше сложен процес за сопствениците на автомобили. Вградените системи поддржуваа само годишно ажурирање (некои брендови ја одржуваат таа фреквенција ажурирана). Меѓутоа, за да пристапите до новите податоци, треба да се нарача мемориска картичка или ДВД од производителот и да се инсталира рачно.

Во некои случаи, кога ажурирањето беше конечно инсталирано, новите информации беа застарени.

Свет во постојано движење

Се проценува дека страдаат мапите на планетата до 2,7 милиони промени секој ден. Само во Шпанија, годишниот просек на ажурирања е 2.000 случаи.

Улици кои ги менуваат нивните имиња или значења циркулација, нови структури и други што исчезнуваат, покрај повеќе инциденти, планирани или случајни, што вклучуваат модификации во географијата на едно место.

Како да се ажурира - брз и лесен процес

За да ги надградите повеќето вградени уреди, само г.преземете го соодветниот софтвер од компјутер и зачувајте го на USB-уред со најмалку 4 GB простор. Следното нешто е да ја поврзете единицата за складирање со информациите со УСБ-терминалот на автомобилот и да ги следите упатствата на екранот.

TomTom

Истиот принцип важи и за неинтегрирани апарати, освен што благодарение на нивната природа на лаптопите тие се поврзуваат директно со компјутерот.

Во нивните автомобили „на линија“, возачите добиваат предупредувања за ажурирање директно на екранот, периодично и автоматски. Ажурирањето на софтверот работи во позадина, така што GPS продолжува да работи нормално.

 

Извори на слика: YouTube / Garmin


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.