Аеробна отпорност

Аеробна отпорност

Нашето тело има капацитет да вежба во различни енергетски полиња. Отпорноста на телото на некаков вид стимул или вежба е поделена на два вида. Прво, имаме анаеробна издржливост, а потоа и аеробна издржливост. Денес ќе го фокусираме објавувањето на аеробна отпорност. Ова е можност да бидете во можност континуирано да извршувате активност или работа што е можно подолго.

Ако сакате да дознаете повеќе за аеробната издржливост, ова е вашиот пост.

Што е аеробна издржливост

џогирање за издржливост

Аеробна издржливост е способноста на телото да издржи вежба или напор за одредено време. Поточно, ние се осврнуваме на способноста на телото да организира внатрешна рамнотежа на кислород низ целото човечко тело. Дишењето е основно во ова. Без кислород или можност да го испорачате, нема да можете да поминете премногу долго вежбајќи или оптоварувајќи.

Ритамите на издржливост се исто така важни во аеробната издржливост. На пример, Не е исто да се трча со 9 км на час отколку да се работи со 14 км на час. Оваа втора брзина ќе биде спринт. За време на спринт, способноста на телото да дистрибуира кислород е помала, бидејќи побарувачката е поголема.

Нашето тело троши кислород од воздухот за да може да ги започне сите процеси на распаѓање на молекулата на глукозата. Така можеме да добиеме доволно хемиска енергија за да останеме живи. Телото не само што се обидува да остане живо, туку мора да ја извршува и секојдневната работа.

Кога ќе се напрегате на телото, се троши енергија што е зачувана во форма на АТП молекули. За да ги одржувате мускулите во функција и остатокот од телото да се кислород, мора да работите и да ги користите овие молекули што ќе ги претворите во енергија. Ако способноста на организмот да ја дистрибуира крвта со кислород, започнува да пропаѓа или не е дистрибуирана доволно од нашиот развој или издржливост, ќе има помалку енергија на располагање и тоа е кога почнува да влијае на нас она што е познато како замор.

Заморот е елемент што нè принудува да престанеме со напорите или вежбите што ги извршуваме. На овој начин, бидејќи аеробниот отпор е поголем, Можеме да го одложиме доаѓањето на замор колку што можеме и да го издржиме напорот подолго без да останеме без кислород.

Цели за обука

вежби за отпор

Кога некое лице тренира да ги подобри своите перформанси, она што се обидува да го зголеми е оваа способност да помине што е можно подолго правејќи вежба, одложувајќи го заморот. На пример, лице кое трча маратон се обидува да издржи што е можно подолго, ефикасно дистрибуирање на кислород во крвта, така што ќе стигне до телото што е можно подобро. За да се зголеми аеробната издржливост, разни вежби кои вклучуваат кардио-респираторен систем мора да се изведат со одредена фреквенција и конзистентност. Овие вежби се познати како аеробни вежби.

Аеробните вежби обично се карактеризираат со презентирање на низок интензитет, но подолг временски период. Jогирање е нешто што има мал интензитет. Сепак, можете да џогирате 1 час. За сето ова време додека работиме, телото треба ефикасно да испраќа крв со кислород низ целото тело. Така успеваме да ја покриеме оваа поголема побарувачка на кислород и да им овозможиме на мускулите да работат правилно.

Аеробни вежби за издржливост

Пливање

Aboveе наведеме и наведеме погоре неколку вежби кои имаат корист од аеробната издржливост.

 • Пливање Пливањето е спорт кој го подобрува капацитетот на белите дробови и помага при работа на мускулите. Постојат многу мускули вклучени во оваа вежба. На пример, за да можете да ги издржите должините во базените, мора да имате добар капацитет за дистрибуција на кислород низ целото тело. На Предности за пливање има многу, затоа вреди да се работи на тоа.
 • Аеробик. Аеробик е сесија на ритмички движења. Овие движења се придружени со музика која го одржува целото тело во постојано движење. На овој начин, срцето чука со голема брзина, но редовно.
 • Оди. Иако може да изгледа како нешто сосема едноставно, брзото одење и преземањето многу чекори е одлична вежба за согорување на калории и одржување форма. Треба барем да пешачите половина час на ден со добро темпо. Сепак, можете исто така да ја комбинирате активноста на одење со рекреација, прошетки и екскурзии како што се пешачење.
 • Џогирање. Тоа е истегнување помеѓу трчање и одење. Има повеќе влијание врз телото отколку одење и повисок ритам на срцето. Затоа, тој е побарувачки на кислород. Ако џогирањето не е направено правилно, тоа може да предизвика оштетување на колената и долните зглобови. Затоа, за да можете правилно да џогирате долго време и ден за ден, подобро е да се подготвите добро или ќе има можни повреди.
 • Велосипед Друг многу интересен вид вежба. Тоа е класика. Можеме да го направиме тоа и на вообичаен велосипед и на статичен велосипед во теретана. Ако сакаме да возиме велосипед или да тренираме за да се натпреваруваме, тоа е одлична вежба да ја подобриме нашата крајна линија и да добиеме аеробна издржливост.
 • Скокни јажето. Нешто што ќе го гледате во спортски сали на сите часови. Иако на почетокот може да се сфати како нешто детско, тоа е одлична аеробна вежба со потенцијал за подобрување. Со оваа вежба, го одржувате вашето тело во постојана суспензија. Вие ги туркате нозете сукцесивно кон земјата и вложувате постојан напор. Со овој напор ги користите и долните и горните мускули.

Како да ја подобрите вашата аеробна издржливост

За да ја подобрите способноста да издржите вежбање подолго време, најдобро е да започнете обука со интервал. Интервали во кои го навикнувате вашето тело да претрпи соодветен интензитет, но имате моменти на одмор. Малку по малку и со постојаност, ќе можете да видите како секој пат кога ќе можете да поминувате повеќе време правејќи ја вежбата без да мора да одмарате.

На пример, трчање половина час во интервали од 1 минутно трчање и друго брзо одење. Секоја сесија што ја правите, намалете го интервалот за одмор. За 15 дена, можете да трчате 30 минути без да мора да се одморите.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да подобрите и да знаете повеќе за аеробната издржливост.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)