Адстрингентна диета

Адстрингентна диета

Адстрингентна диета Тој е формализиран со цел да се регулира цревниот транзит и со цел да се контролира процесот на дијареја или подобрување на големиот број движења на дебелото црево дневно. Неговата цел е дека телото може да добие побавен ритам од различни причини и на тој начин да може многу подобро да закрепне некои хранливи материи.

Ако сте страдале од кој било вид несреќа, генерално гастроентеритис или некој вид стомачно заболување, адстрингентна диета ќе биде поврзана со серија храна што ќе помогне да се има повеќе запек варење.  

Адстрингентна диета и нејзините цели

Ако страдавте од кој било вид дијареја каде вашето варење е погодено, со слаба апсорпција на хранливи материи и течности и придружена со абдоминална болка, треска и малаксаност, тоа сигурно предизвикува а слаба апсорпција на хранливи материи и вода.

Причините можат да бидат разновидни, меѓу нив произведени од вируси, бактерии, паразити или земање на некои лекови. Во други случаи може да се произведе со акутни слики на воспалителни болести на цревата.

Адстрингентна диета

Во кој било од случаите, ако страдате од дијареја, мора да бидете сигурни дека храната што ја јадете предизвика запек, за да можете да го обновите дигестивниот систем за да не страдате од нутритивни дефицити, ниту слабеење.

Нашироко кажано, адстрингентна диета мора да содржи здрава храна да бидат ефективни и ако е можно избегнувајте ги оние кои содржат лактоза, оние богати со нерастворливи влакна, оние кои се надуени или надразнувачи, како што се оние богати со кофеин или зачинети.

Адстрингентно јадење што се препорачува

 

Овие намирници се препорачуваат за ваков вид диети за да може да има цврсто варење без премногу лесни варења, тие мора да се готват едноставно и без иритирачки зачини.

 • Млечни производи: се препорачуваат бифид јогурти.
 • Тестенини, ориз и житни култури: бел ориз, нормални тестенини, банкарски леб и едноставни колачиња.
 • Јајца: се претпочита да се варат, натопени во вода или во омлет, но со малку масло.
 • Carnes: Пилешко, зајак, мисирка, говедско месо, свинско месо, а ако е можно и месо што е посно и добро зготвено.
 • Риба: практично сите риби се дозволени, и варени и на скара.
 • Овошје: зрела банана, праска и круша во сируп, варено или печено јаболко без кожа, дуња и сокови без пулпа.
 • Зеленчук и мешунки: моркови, тиквички, варен компир, аспарагус, домат, репка, тиква и супа од зеленчук.

Адстрингентна диета

Храна што треба да се избегнува на адстрингентна диета

Храната што ќе ја детализираме е онаа што особено треба да се избегнува, бидејќи многумина содржат растителни влакна, содржат влакнесто месо, мешунки или храна што содржат многу маснотии.

 • Масни јадења: путер, мајонез или маргарин.
 • Месо: воопшто оние што содржат многу маснотии, во случајов свинско или јагнешко. Месо од дивеч или телешко месо или ладилник, вклучително и паштети.
 • Риба: сина риба, пушена риба, школка или пржена риба.
 • Јајца: пржени јајца не се препорачуваат.
 • Слатки и колачи: бисквити од цели зрна, индустриски колачи и чоколадо.
 • Млечни производи: целото млеко и неговите деривати, вклучително и јогурти кои содржат овошје и житни култури.
 • Пијалоци: оние што содржат гас, кафе, сокови со пулпа и алкохолни пијалоци.
 • Јаглехидрати: леб од цели зрна или житарки.
 • Овошје и ореви: дехидрирано овошје, ореви и секое овошје освен јаболко, дуња или зрела банана.

Адстрингентна диета

Препораки за исхраната за формализирање на адстрингентната диета

Ако сте започнале со екстремна дијареја и потреба брза реинкорпорација во телото за хидратација и електролити, можете да ја подготвите следнава формула: Во еден литар вода ќе додадеме сок од три лимони, 2 лажици шеќер, лажичка сол и половина лажица бикарбонат.

Како препорака, се претпочита да се направи одреден план за целата храна што може да се земе, т.е. специфично мени. Мора да се направи чести оброци со низок волумен во текот на денот. 5-6 порции би било вистинската работа да се направи за да се промовира нормалното движење на дебелото црево.

Мора да јадете храна без да мора многу да џвакате, туку тие се меки или ако е можно смачкани за лесно варење. Неговата температура ако е можно топла, без надминување на екстремни температури.

Во времето на готвење храната мора да биде варени, бари на пареа, динстани, лапани, скара, рерна или папилот, да со што е можно помалку масло. Пржена или пасирана храна ја иритира дигестивната мукоза.

мора земете меки инфузии Помеѓу оброците за замена на течностите, камилицата, мелемот и вербената од лимон се совршени. Лимонска вода, вода од ориз, супи од зеленчук се исто така многу корисни.

Eисто така избегнувајте храна богата со растителни влакна, суров зеленчук, туку варен и без кожа, млечни производи, масна храна и кожа или маснотии од месо.

Мора да ги намалите солта и шеќерот и обидете се да не пиете nада на алкохол. Ова се начините да ја повратиме цревната активност што ја изгубивме за неколку дена ако одржуваме добар ритам и одговорен внес на храна.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.