Апсинт, како да го испиеме?

абсент

Сигурно сте слушнале како се нарекува алкохол Апсинт, алкохолен пијалок со слаб вкус на анасон, забранет во многу земји поради високата содржина на алкохол (достигнувајќи до 89,9 °) што може да предизвика халуцинации.

За да се испие овој алкохол, што е мешавина од билки и цвеќиња од лековити и ароматични растенија, се додава ладна вода за да се формира пијалок со млечен изглед. Поради својот екстракт од лисја, таа ја има таа карактеристична зелена боја, што и го донесе името „Зелена самовила“.

Без оглед на овој контроверзен пијалок, мислам дека заслужува да се испроба, иако препорачуваме да не биде во големи количини и секогаш да го правиме со полн стомак.

Следно, ќе ви дадеме видео што ни покажува како да подготвиме абсент.

Дали се осмелувате да го пробате?

Апсинтот е суштински социјален пијалок и се зема со додавање на многу ладна вода (ефектот познат како „пуканки“ се јавува во абсцети од анасон, бидејќи добива млечна боја), може да се додаде шеќер или не според нечиј вкус. Ако одлучите да додадете шеќер, најкласичен ритуал е да го истурите абсентот во голема чаша, а потоа ставете ја кафената лажичка абсент врз чашата, со коцка шеќер врз неа и полека истурете ја водата врз шеќерот. Грутката се раствора и капе низ дупките во лажицата. Откако ќе се раствори, се промешува и може да се земе. Пропорцијата на абсент и вода варира според вкусот, обично се меша 1 дел од абсент на три дела вода и може да достигне до 7 делови од вода ако не сакате да пиете многу алкохол.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

6 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Gabriel dijo

  Здраво, не знаете дали е забрането во Аргентина? .. и каде можам да го набавам? Поздрав

 2.   Xavier dijo

  Здраво Габриел, како си? Во Аргентина продажбата на Абсинт е забранета, стои во законот за храна.

  Член 1123 - (Рез 1389, 14.12.81) «Забрането е производство, поседување и продажба на алкохолни пијалоци направени од пелин и слични алкохолни пијалоци што го содржат или имитираат.
  Алкохолни пијалоци чии имиња се слични на зборот пелин на национален или странски јазик, без оглед дали се во известувања или во која било друга форма на изразување, директно или индиректно повикување на пелин, неговите непосредни или деривативни принципи, се исклучени во оваа забрана.
  Алкохолни пијалоци чиј доминантен мирис и вкус се анасонот и кои даваат на 15 ° со додавање на 4 количини на дестилирана вода капка по капка и полека, ќе бидат класифицирани како Слични на пелин, облачност што не исчезнува целосно како резултат на нов додаток на иста температура, на уште три количини дестилирана вода и пијалоци кои содржат есенција со кетонска функција дури и кога не даваат облачност под поставените услови. И, исто така, оние пијалоци што ги содржат следниве есенции: апсинтија, танзи.
  Алкохолни пијалоци од анасон нема да се сметаат слични на пелин: ракија од анасон, анасон, ликер од анасон, анасета, турски анасон и сл., Дури и кога тестот за заматување е позитивен, се додека тие се безбојни или ја претставуваат само бојата на духовите. или користени ароматични екстракти, не содржат есенции со кетонска функција и не ги кршат одредбите од вториот став на овој член.
  Член 1124 - Секој друг алкохолен пијалок што не е експлицитно споменат и се продава со странски апоени за потекло, мора да одговори на суровините, специјалната техника на елаборација и карактеристиките што се нејзини.
  Оние што се продаваат како странско потекло, за нивна регистрација мора да биде придружен сертификатот за анализа издаден од лаборатории од земјата на потекло кои се специјално овластени, што мора да биде соодветно легализирано.
  На главните етикети на контејнерите со увезени алкохолни пијалоци, кои бидејќи се наменети за приватна потрошувачка се испратени без презентирање на сертификат за анализа наведен во претходниот став, атестирањето мора да се испрати на совршено видлив начин: . Неговата продажба е забранета. Без предрасуди кон оние што моментално се евидентираат во даночните инструменти.

  Извинете, но ако сакате да го набавите, ќе мораше да го сторите тоа незаконски.

  Поздрав и продолжете со читање Hombres con Estilo.com!

 3.   Тадеус dijo

  Овој пијалок е многу лесно да се набави во главниот град на Кордоба. Во центарот, во продавниците за алкохол е многу можно да се набави. Но, тоа е многу скапо; околу 180 долари. И, во вистината, велам, тоа е многу горчливо и со вкус на сува алкохол. Поздрав

 4.   Alan dijo

  Неговото производство е нелегално, но не и увоз, продажба и потрошувачка, легализирано е на 10 декември 2010 година,

 5.   Зелена самовила dijo

  За оние кои се во Аргентина. Поточно, во Кордоба. Најдете ме на Фејсбук како »Апсинт во Кордоба» или испратете пошта до thegreenfairyincordoba@hotmail.com Ние ви ги испраќаме цените и брендовите што ги продаваме.

 6.   Зелена самовила dijo

  За оние кои се во Аргентина. Поточно, во Кордоба. Побарајте ме на Фејсбук како „Апсинт во Кордоба“ или испратете пошта до thegreenfairyincordoba@hotmail.com Ние ви ги испраќаме цените и брендовите што ги продаваме. Официјални дистрибутери на добри моменти.