Абдоминални штици

Кога ќе се приклучиме на теретана, сакаме да имаме затемнето тело во кое ќе можеме да ги видиме познатите шест пакет. Абс-те се вежби кои се опкружени со измами и лажни верувања за нивниот раст и развој. Една од најчесто користените вежби за подобрување на стомакот се абдоминални штици. Овие вежби се сметаат за најдобри за развој на целата област на стомакот. Сепак, до кој степен тие се корисни, колку долго треба да траат, колку често треба да тренираме, кои варијанти се поефикасни итн.

Theseе ги решиме сите овие сомнежи во овој напис, каде што ќе зборуваме во длабочина за абдоминалните штици.

Диета за добар стомак

абдоминални штици

Пред да зборуваме за абдоминалните стапала и како треба да ги извршуваме и обучуваме, мора да зборуваме за фундаментален аспект. Диетата според вежбање. Ние мора да знаеме дека, за да добиеме мускулна маса, треба да бидеме во вишок калории во исхраната на траен начин со текот на времето. Тоа е, ние мора да поминеме дел од теретаната за да добиеме мускулна маса и друг пат да изгубиме вишок маснотии. За да го направите ова, се спроведуваат две фази познати како фаза на волумен и фаза на дефиниција.

Во фазата на волумен, фаза на зголемување на мускулната маса, ние ја користиме диетата за да генерираме мал вишок калории што, заедно со високиот протеин, ни помага да генерираме нови мускулни ткива. Проблемот е што во текот на оваа фаза неизбежно треба да добиете малку маснотии во текот на процесот. На овој начин, нашиот стомак нема да изгледа толку видливо и нема да можеме да покажуваме стомачни. Сепак, Тоа е неопходен процес за да може да се создадат апс, кои потоа можат да бидат прикажани во текот на фазата на дефинирање. Во текот на оваа фаза, ја губиме маснотијата што ја добивме волуменот и ги „откриваме“ стомачните мускули.

Откако ова ќе се разјасни, ќе ги анализираме сите абдоминални штици и нивните варијанти.

Абдоминални штици и варијанти

Во абдоминалната штица се обидуваме да извршиме притисок врз целата област на јадрото со цел да генерираме доволен стимул за принудување на развој на ткивата. Така ја растеме мускулната маса во абдоминалната област. Сепак, тоа е обично доста напорна вежба и постојат различни варијанти за сите нивоа.

Toе анализираме кои се главните варијанти на абдоминалните стапала.

 • Плоча со промена на потпорите: Тоа е оној во кој се ставаме во положба на штицата со раширени раце и едниот и едниот лакт е свиткан наизменично, така што точката на потпора се подлактиците. На овој начин, ние исто така ќе ги тонираме рацете.
 • Штица со виткање: Во ваков тип на варијанти, ја стекнуваме положбата на штицата и не лежиме на земја потпрени на зглобовите и навлегуваме. Willе ги свиткаме лактите за да се приближиме до земјата и да се држиме неколку секунди додека не ги истегнеме рацете повторно.
 • Штица за рамнотежа на една нога: од таблата позиција ја одделуваме едната нога од земјата и се обидуваме да одржиме рамнотежа неколку секунди. Ногата повторно ќе ја потпреме на земја за да ја повториме вежбата со другата нога.
 • Супермен железо: ова е добро познато во теретана. Се состои од подигнување на едната рака истовремено заедно со другата спротивна нога. Телото останува избалансирано на точките на поддршка.
 • Растение со колено до градите: се ставаме во положба на штица и одиме наизменично донесувајќи го коленото до градите.
 • Штица со скок: фокусирано е да анализира некои ротации на колкот. Тоа е вид на вежба која бара сила низ целото тело.

Во рамките на сите овие варијанти наоѓаме и вежби со фитбол. Мора да се има предвид дека за да го искористиме фитболот не можеме да паднеме во лумбалниот предел и секогаш го држиме папокот кон таванот. На овој начин, избегнуваме секаков вид повреди. Имаме и варијанти на странични штици во кои стоиме на страна со лактот потпрен под рамото. Треба да ги споите стапалата и да го одделите телото од земјата. Треба да одржувате права линија во однос на земјата.

Ефективност на абдоминалните штици

варијанти на абдоминални штици

Бидејќи има многу луѓе кои се осмелуваат да ги извршуваат предизвиците на абдоминалните штици, мора да знаеме дека треба да ја извршите оваа вежба. Во овој вид на вежба, работат многу мускули. Главниот акцент е ставен на rectus abdominis и попречното.. Сепак, мора да бидете целосно стабилизирани, треба да работите дел од рамото, градите и да вклучите трицепс. Ние исто така правиме некои вежби за долниот дел од телото. Бидејќи сме ставени во штица, гледаме дека бараме работа на колковите и квадрицепсите на rectus femoris.

Мора да запомниме дека, можеме да имаме многу добро развиени мускули, дека ако имаме слој од неколку сантиметри маснотии напред, нема да можеме да видиме ништо. Затоа, овој вид на вежба мора да се комбинира со хипокалорична диета за да се намали процентот на маснотии и со други аеробни вежби.

Иако станува збор за вежба со добра ефикасност, мора добро да ја изведувате техниката. Иако станува збор за вежба која нема движење, не треба да ја сметаме за вежба ослободена од можни повреди. Не е вежба што се препорачува за луѓе со прекумерна тежина или проблеми со долниот дел на грбот. Треба да се обратите до личен тренер за да ја процените вашата ситуација. Тие исто така треба добро да ја поправат вашата техника за да направат добар пласман.

Ако не ја изведуваме техниката добро на абдоминалните штици, можеме да ја вчитаме лумбалната област со премногу искривување. На овој начин, добиваме пршлени да страдаат. Друг начин на кој луѓето често ги мешаат овие вежби е со фреквенцијата. Стомакот мора да биде обучен како да е некој друг мускул. Би требало да има интензитет, обем на обука и фреквенција според нашето ниво и цел Што бараме. Да не заборавиме дека на стомачните исто така им треба одмор за да можат добро да се развиваат.

И на крај, истото важи и за времетраењето. Не треба да го надминуваме времетраењето на абдоминалната штица бидејќи можеме да го оштетиме лумбалниот.

Се надевам дека со овие информации можете да дознаете повеќе за абдоминалните штици.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.