Што е тоа и како да се спречи инфекцијата на урината кај мажите?

обрежувањеИако инфекција на уринарниот тракт Тоа е почеста кај жените отколку кај мажите, ние сакаме да направиме превенција од нашиот блог за да избегнеме инфицирање.

За да направиме превенција, прво мора да знаеме што е оваа болест и од што се состои.

Што е инфекција на урината кај мажите?

Уринарна инфекција е постоење на патогени микроби во урината, како резултат на инфекција на уретрата, мочниот меур, бубрезите или простатата.

Симптоми на инфекција со урина

Пенисот, неговите делови и баланитис

Иако инфекциите со урина честопати можат да бидат асимптоматски (немаат никакви симптоми), некои луѓе имаат:

 • болка и печење при мокрење
 • постојано мокрење (дури и веднаш по мокрење)
 • болка и чешање во долниот дел на стомакот.

Со оглед на овие симптоми, лекарот бара анализа на урина и ако е потврдено присуство на леукоцити во урината, уринарната инфекција е потврдена.

Видови на уринарни инфекции

Според главната локација на уринарниот тракт каде се наоѓа инфекцијата, се смета:

 • Уретритис: Уринарна инфекција лоцирана во уретрата. Воспалението се јавува во цевката преку која се отстранува урината од телото (уретрата). Познат е и како уретрален синдром.
 • Циститис: Сместено во мочниот меур и може или не претставува инфекција. Тоа е најчеста инфекција и кај мажите и кај жените.
 • Пиелонефритис: Се наоѓа во бубрезите. Инфекција се јавува во бубрезите и уринарниот тракт (истекување на урина од бубрезите во мочниот меур). Најретко е да се случи.
 • Простатитис: Се наоѓа во простатата. Тоа вклучува воспаление и на простатата и на перинеалната област. Ова е ексклузивно само за мажите, бидејќи жените немаат простата.
Поврзана статија:
Симптоми на рак на простата

Како да се спречи?

Еве неколку препораки за спречување на уринарна инфекција:

 • Се навикнува пијте многу вода секој ден. Фактот на пиење вода, не само што многу му помага на телото, туку го прави вашиот уринарен тракт да се чисти секој пат кога одите да уринирате. Оптимално е 6-8 чаши вода дневно.
 • Секој пат кога имате секс, кажете му на вашиот партнер добро да ги измие рацете и го правиш тоа исто така. Контактот со микробите е уште еден многу чест предизвикувач на ИУТ. Исто така, откако имате однос, направете соодветна хигиена.
 • Избегнувајте тесна облека. Треба да престанете да носите долна облека од ликра и да носите само памучна долна облека. Кога одите на плажа, не останувајте долго во влажен костим за капење, бидејќи тоа ќе ја оштети областа.

Ако имате некој од горенаведените симптоми, тогаш консултирајте се со лекар за да започнете со третман за да ви помогне да ја надминете оваа уринарна инфекција кај мажите, иако тоа е исто така болест што може да влијае на жените.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

9 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Дејвид dijo

  честитајте им за работата што ја имаат. Па мојот проблем е што чувствувам болка при мокрење и чувствувам болка во пенисот мислев дека имам лошо затоа што на крајот на урината излегуваат како згрутчена крв, но со блиц и сакам да уринирам, но кога ќе влезам во бања болката поминува застанувам и ја следам болката. Appreciateе го ценам вашиот професионален одговор чао.

 2.   saul dijo

  Ги радував за нивната работа. Имав уринарна инфекција, имав вртоглавица и многу желба за мокрење. Кога уринирав, тоа ме изгоре малку и толку често мочав и чувството на мокрење не ми поминува, всушност, Веќе се чувствувам уринирано 2 години на почетокот и препишувам ципрофлоксацин ако се ослободам од инфекцијата, но не сакам постојано да одам во тоалет, не, всушност кога носам тежок труд или се трудам, чувствувам дека излегува урина. Веќе сум посетил лекари и хомеопати и тие не откриле ништо што би го ценел нивниот одговор

  1.    OSEОСЕ РЕНЕ dijo

   ЗДРАВ ПРИЈАТЕЛ, ПОВЕЕ ДОБРА ОБРАБОТКА, МО CЕ ДА ГО ОДНЕСЕТЕ ЗА ЕДНА СЕДМИЦА, ЗДОПЛЕТЕ ПОТАТО, ПРЕДЕТЕ ПАТ ПОЛО, И ОТСТРАНУВАЈТЕ ГО ШОКОТ ILLЕ СЕ КРЕИ СО БРАНАТА JOОЈОТО И ЗЕМЕТЕ ДНЕВНО ОД ВОДА ОДЕТЕ ВО БАБЕЛОТ СЕКОГАШ

 3.   кипар dijo

  ЗДРАВО. БЛАГОДАРНОСТ МЕ ОТСТРАНУВАЈТЕ ОД СОМНЕЕ. Уринарна инфекција може да влијае на мажите кога станува збор за односи.

 4.   јули ливада dijo

  Здраво, јас сум 15-годишно момче, мастурбирам скоро секогаш, но сега сум малку исплашена затоа што тоа ме тера да мочам толку често дури и по повторно мокрење. Јас сум малку исплашен.

 5.   Вилмер медина dijo

  Поздрав се викам Вилмер имам 50 години ви пишувам затоа што два месеци имав проблеми во уринарниот систем отидов кај урологот ги објаснив симптомите (болка во долниот дел на стомакот на висина на мочниот меур и долна дел од тестиси и пенис, горење при мокрење, постојан нагон за мокрење одам во тоалетот толку често и продолжувам да чувствувам болка е неподнослива непријатност) добро докот ја провери простатата со допир, направив тест за антиген на простата , абдоминалното и ехо на простата вели дека имам циста на простата и докот откри воспаление на простатата која дијагностицира простата. Тој направи тест за проток на урина откривајќи пречка, тој препиша тамсулом и ифос антибиотик 750 со тоа што веќе ми се отстрани некои од најголемите непријатности, продолжувам да мочам силно, продолжувам да горам при мокрење, имам постојана болка и желба да мочам. Морам да направам уште една студија, не се сеќавам на името, но тоа е дека каде што ставија сонда со камера за да ја видат внатрешноста на уретрата и мочниот меур, за која ми препорачуваат да пијам многу течности, не земам тамсулон тука во Венецуела не е можно

 6.   Мануел Марукез dijo

  Здраво, јас се викам Мануел, имам 47 веќе 2 недели мочам многу и мало непријатност каде излегува урината отидов со општ док и пол во антибиотик и 5 дена и ако забележам подобрување дури и запре мочам неколку дена но имам 3 дена вознемиреноста се врати, што ќе се врати, веќе закажав состанок со урологот, многу сум нервозен уште како дете, секогаш мислам на рак, господ ќе го продаде

 7.   Мануел Марукез dijo

  Многу мочав веќе 2 недели отидов кај општ лекар ми препиша антибиотик и почнав да се чувствувам подобро дури и често престанав да мочам но пред 3 дена повторно започнав со симптомите веќе закажав состанок со урологот што сум многу нервозен и хипохондричен Јас веќе имам 47 години Бог го продава

 8.   Пол dijo

  Нешто се плашам, пред неколку недели се преселив во клима многу постудена од мојата и почнаа болките во тестисите и сега чувствувам честа желба да мочам, но не можам да уринирам повеќе од капки.
  Некој го стори истото?