Што да направите кога ќе пукне хемороид

хемороиди

Многу луѓе, особено постарите луѓе, страдаат од хемороиди. Тоа се крвни садови кои се воспалуваат и во и околу целиот ректум и анус. Постојат различни видови на хемороиди во зависност од потеклото и симптомите. Постојат многу начини на лекување и мора да знаете кога да реагирате на време, така што болката е многу помала и може да се даде многу побрзо решение.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што должите што да правам кога ќе пукне хемороид и како да ги отстраниме.

Главни симптоми на хемороиди

Што да направите кога ќе пукне хемороид

Хемороидите се отечени крвни садови во и околу анусот и ректумот. Многу луѓе не сфаќаат дека имаат хемороиди сè додека не крварат, не се чувствуваат непријатно или не почнат да предизвикуваат болка. Мал процент од овие луѓе може да бара хируршка интервенција. Сепак, хемороидите обично може да се третираат дома. Крваречки хемороиди може да формираат грутки околу анусот, што може да се почувствуваат при чистење. Крварењето од хемороиди обично се случува по движењето на дебелото црево.

По чистењето, може да видите крв или ленти на хартијата. Понекогаш мала количина на крв може да се види во тоалетот или во изметот. Според Американското здружение на дебело црево и ректални хирурзи, околу 5% од луѓето со хемороиди доживуваат симптоми, како што се болка, непријатност и крварење.

Крварењето од хемороиди обично е светло црвено. Ако видите потемна крв, треба да го известите вашиот лекар, бидејќи тоа може да укаже на проблем во горниот дел на гастроинтестиналниот тракт. Некои дополнителни симптоми што може да ги имате од хемороиди го вклучуваат следново:

 • Почувствувајте грутки околу анусот при чистење со хартија.
 • Понекогаш тие обично се заглавуваат во внатрешноста на анусот за време или по движењето на дебелото црево.
 • Тешкотии при чистење
 • Чешање околу анусот
 • Раздразливост околу анусот
 • Мукозен исцедок околу анусот
 • Сензација на притисок околу анo

Што да направите кога ќе пукне хемороид

згрутчување на крвта во анусот

Toе видиме кои се најинтересните домашни лекови кои можат да се користат за борба против овој вид на проблем од дома. Мора да се има на ум дека не сите ситуации покажуваат дека има медицински третман. Дури и на некои што крварат не им е потребен медицински третман. Едноставно, топла бања може да помогне во ублажување на болката и левитацијата. Некои домашни лекови се како што следува:

 • Сит-бањи: Тоа вклучува употреба на мал пластичен актин кој е поставен на тоалетното седиште. Латина обично се полни со топла вода и лицето седи во неа околу десет минути неколку пати на ден. Може да помогне далеку во ублажувањето на болката во левитација.
 • Нанесете мраз: Еден од начините да се намали воспалението е да се нанесат ледени облоги покриени со крпа на воспалените места. Само треба да аплицирате неколку минути.
 • Не ги одложувајте движењата на дебелото црево: Веднаш штом имате желба да одите во тоалет, треба да одите и да не чекате. Чекањето може да го отежни поминувањето на столицата и веројатно хемороидите ќе станат иритирани.
 • Нанесете антиинфламаторни креми: тие се креми кои содржат и астероид или го намалуваат воспалението на хемороидите.
 • Зголемете ја потрошувачката на влакна и вода во исхраната: Ова обично ја омекнува столицата и ја олеснува нејзината евакуација. Вложувајќи помалку напор за време на движењето на дебелото црево може да помогне да се намали овој проблем.

Посета на лекар за хемороиди

креми за да знаат што да прават кога ќе пукне хемороид

Според една статија објавена во медицинското списание Клиники во хирургија на дебелото црево и ректална хирургија, хемороидите се причина што повеќе луѓе бараат помош и од хирурзи на дебелото црево и од ректум. Ако сакате да ги знаете главните симптоми за кои едно лице треба да оди на лекар кога има ваков вид на проблем, ние ќе ги анализираме:

 • Постојана болка
 • Постојано крварење
 • Повеќе од неколку капки крв што паѓаат во тоалетот за време на процесот на евакуација.
 • Синкава грутка оригано што укажува на тоа дека може да биде тромбозирана.

Ако се сомневате дека имате тромбозиран хемороид, треба да побарате лекарска помош што е можно поскоро. Доколку не се лекуваат, тромбозираните хемороиди можат да ги компресираат и оштетат крвните садови во околното здраво ткиво. Медицински третман за крварење од хемороиди зависи од сериозноста на симптомите и од тоа дали хемороидите се внатрешни или надворешни. Внатрешните се формираат во ректумот, а надворешните се формираат под кожата околу анусот.

Третмани

Ајде да видиме кои се специјалните третмани што се даваат за различните видови хемороиди што постојат:

 • Инфрацрвена фотокоагулација: постои постапка со која се користи ласер за да се оштети ткивото на хемороидот предизвикувајќи негово намалување и одвојување.
 • Лигатура на еластична лента: Тоа е вид на третман кој вклучува нанесување на мала лента на основата за прекинување на снабдувањето со крв.
 • Склеротерапија: се состои од инјектирање хемикалии за да се доближи до смалување. Погоден е само за оние кои се поблаги.

Ајде да видиме кои се опциите за надворешните:

 • Екстракција во канцеларија: Во самата ординација, понекогаш истиот лекар може да го извлече без проблеми. Сè што треба да направите е да ја вкочаните областа со локален анестетик и да ја исечете.
 • Хемороидектомија: тоа е хируршки метод што се користи за отстранување. Тие обично се користат за оние кои се посериозни, големи или повторливи. За некои поплаки може да биде потребна општа анестезија, во зависност од тежината.

Ако се формирал тромб во изминатите 48-72 часа, вашиот лекар може да го отстрани одвнатре. Оваа едноставна постапка може да ја ублажи болката. Обично се применува локална анестезија за да не се чувствува непријатност за време на операцијата. Општо, не се потребни дополнителни поени.

 Ако ви треба повеќе од 72 часа, вашиот лекар ќе препорача домашно лекување. Постојат неколку едноставни домашни лекови, како што се топли бањи, масти со лешници од вештерки, супозитории и облоги, за ублажување на болката. Многу тромбозирани хемороиди поминуваат сами по себе во рок од неколку недели. Ако имате постојано крварење или болка во хемороиди, најдобро е да разговарате со вашиот лекар за можни третмани за гумени ленти, лигатура или отстранување.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе што да правите кога ќе пукне хемороид.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)