Што да направите ако плута во внатрешноста на шишето се скрши?

плута

Дали некогаш ви се случило да сакате да го отворите шишето вино што толку многу ви се допаѓа и да се скрши плута кога ќе го отворите? Не мора да бидете вознемирени, ние ви даваме трик што ќе ја спаси.

Најкористениот метод е отстранување на остатоците од скршена плута со употреба на отворот за шишиња. Многу пати, кога го правите ова, парчиња плута завршуваат да паѓаат во шишињата и во тој случај, остатоците се фрлаат во првиот проток на вино или се фрлаат во чашата.

Друг метод за решавање на кршењето може да биде обидот да се турка плута кон внатрешноста на шишето, правејќи го тоа со големо внимание за да се избегне виното да се прелее и да не извалкаме.

Но, за да ги спречиме овие досадни кршења, мора да ја набудуваме плута пред да ја отстраниме и доколку се залепил на стаклото, ставете го вратот на шишето во топла вода за да ги разредете супстанциите што го лепеле и полесно да се извлече.

Ова се некои од најкористените совети за да спречите кршење на плута и доколку се случи тоа, како да постапите понатаму. Дали имате некаков трик за ова? Кажи НИ!


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.