Ми исклучи радарскиот блиц, сега што?

сообраќајни казни

Сигурно повеќе од еднаш сте поминале низ област со радари или со одредена контрола на брзината додека возите. Постојат многу грешки што можат да ни играат трикови и да завршат со парична казна. Казните поврзани со ДГТ имаат некои постапки кои мора да се извршат правилно ако сакаме прекршокот да не оди понатаму. Ако некогаш сте имале сомнежи за тоа како да се консултираат сообраќајни казни, ова е твојот пост.

Articleе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за казните во сообраќајот.

Како да ги проверите казните за сообраќај

консултирајте се со сообраќајна казна

Во моментов, проверката на сообраќајните казни е прилично едноставна операција што може да се направи од каде било во светот во секое време. Потребен ни е само мобилен телефон или компјутер со пристап до Интернет и Можеме да провериме со нашата регистрација дали има казна што чека.

Овде го објаснуваме најлесниот и чекор по чекор начин за тоа како проверете билет за сообраќај. Покрај следењето на оваа постапка, подолу ќе видиме и други платформи каде што можете да одите за да дознаете или да дознаете за можни сообраќајни казни.

Едикт одбор за санкции

Познато е под името ТЕСТРА и мора да ја внесете мрежата каде ќе имаме пристап до сите известувања за различните постапки за санкционирање на ДГТ. Овде можете да ја проверите казната со помош на регистарскиот број на возилото, DNI или името и презимето. Еве една многу интересна опција која служи за исклучување на нашите податоци за да не бидат официјално објавени. Ако не сакате другите луѓе да ги гледаат вашите податоци во TESTRA, можете да побарате да бидат додадени на исклучената листа.

Казни по е-пошта

Може да се регистрирате во Дирекцијата за електронски патишта (DEV). Тоа е доброволна и бесплатна услуга во која можат сите граѓани добијте по е-пошта какво било известување за казни, комуникации и други администрации што имаат овластувања за санкционирање во сообраќајни работи. Регистрацијата е задолжителна за сите правни лица или компании.

Едноставно е како да ве известиме преку е-пошта или СМС-порака ако имате парична казна. Покрај тоа, нема да добиете известување за хартија и може да се отпишете кога сакате. Ако вашите податоци не се ажурирани во DGT, не можете да ја обжалите казната. Постои популарно верување дека ако вашите податоци не се во DGT или не ажурирате промена на адреса, можете слободно да платите сообраќајна казна. Од 2009 година, сите известувања за санкции се објавуваат преку огласната табла и се сметаат за известени. Ако вашите податоци не се ажурирани, казните нема да стигнат до вас и ќе ја изгубите можноста да ги обжалите.

Важно е да проверите дали имате билет за брзо возење, неправилно паркирање, прескокнување на црвени светла итн. На крајот може да биде нешто посериозно ако работите не се направат добро на време.

Ако не сте се регистрирале, не верувајте во многуте е-пошта што пристигнуваат и дека се измама. И запомнете дека секогаш можете проверете дали вашиот автомобил има парична казна со чекорите што ги посочивме погоре.

Камери за брзина и сообраќајни билети

плаќање сообраќајни казни

На многумина им се случило да одат тивко со возилото да циркулира на пат и да трепне радар. Ова е местото каде што се сомневаме во тоа како ја сфаќаме казната што тие ќе ни ја стават. Полесен прекршок може да се претвори во посериозно дело ако не платиме на време или тврдиме дека не сторивме такво дело.

Денес, благодарение на технологијата, можеме да користиме различни веб-алатки каде што тие ќе ни кажат дали имаме казни или не. Со години беше многу покомплицирано знаат дека издале билет за сообраќај. Вие би можеле да се консултирате само со Службен државен весник и малку друго. Исто така, треба да почекате да пристигне поштарот со известувањето.

Не грижи се за тоа дали имаш во очекување сообраќај билет може доведат до некои посериозни проблеми. Телото за санкционирање е одговорно за објавување на известување во соодветните билтени официјално. По истекот на роковите за жалба и плаќање на казната, тука пристигнуваат одземања на банкарски сметки, имотни средства и сл. Нормално е да сакате да избегнете ваква ситуација, затоа консултација со сообраќаен билет треба да биде приоритет.

Важноста на безбедносниот ремен

како да знаете дали имате билет за сообраќај

Една од причините зошто има повеќе сообраќајни билети секој ден е поради отсуството на сигурносен појас за време на возењето. Во некои кампањи за контрола на сообраќајот е откриено дека мнозинството луѓе кои не носат појаси се возачи во приватни возила и патници во јавни возила.

Безбедносниот ремен не служи само како заштитна ограда, туку и исто така ви помага да го заштитите вашиот живот. Ако мислите дека сте казнети за појасот, прво проверете и почекајте неколку дена да ја посетите веб-страницата и да видите дали имате билет за сообраќај.

Како што можете да видите, дури и денес има многу луѓе кои тие не се одговорни за возилото и на крајот добиваат сообраќаен билет што може да доведе до посериозни проблеми. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете за важноста на консултација со билет за сообраќај.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.