Како да го промените изгледот ако сте маж

Закачување стил за мажи

Промена на изгледот Ако си маж, не е лесно. Додека жените немаат никаков проблем кога станува збор за промена на бојата на косата вклучувајќи ја и фризурата, мажите се многу помалку смели. Иако сме уморни од нашиот изглед, промената на изгледот е предизвик со кој порано или подоцна мора да се соочиме.

Тешкотијата во исполнувањето на овој предизвик е што не знаеме од каде да почнеме. Да почнеме со брадата? Или поради косата? Не е подобро да го фокусираме лицето приспособувајќи ги наочарите...

Доколку размислувате да го промените изгледот и не знаете од каде да започнете, во оваа статија ќе ви покажеме низа совети кои ќе ви помогнат да ја постигнете целта.

Повеќето мажи признаваат дека нивниот изглед е дел од тоа што се. Меѓутоа, како што минуваат годините, начинот на постоење се менува, но неговиот изглед продолжува да се одржува, покажувајќи контрадикторни сензации.

Тотален трезен изглед

Но, ако сè уште не сте усвоиле дефинитивен стил, треба да ги истражите сите опции што ви се достапни. Имајќи предвид дека освен со косата, можеме да си играме и со брадата и додатоците доколку користиме gafas, можностите се практично бесконечни.

Не потпирајте се на актуелните трендови за да создадете свој стил. Долгата коса не изгледа толку добро на лице со овално лице како на квадратно лице. Истото се случува и со различните видови брада што можеме да ги користиме како и со облиците на очилата.

Мора да го барате стилот кој најмногу ви се допаѓа, кој најмногу ви одговара, не се работи за копирање на стилот на некоја позната личност.

Откако ќе го дефинирате стилот што сакате да го усвоите, време е да го персонализирате користејќи додатоци како привезоци, прстени, нараквици...

Најдете ја вистинската фризура

форми на лице

Доколку не знаете каква фризура најмногу би ви одговарала, имајте на ум обликот на вашата глава, на вашето лице и на вашето тело. Не заборавајте да разговарате со вашиот фризер за нов стил бидејќи, во многу случаи, тие знаат многу повеќе за косата и стилизирањето отколку што вие некогаш ќе знаете.

форми на лице

 • Правоаголник: Должината на лицето е долга и е еднаква по ширина низ целото лице.
 • Срце: Најшироко е челото, потоа јаготките, најтесна е вилицата со зашилена брада.
 • Дијамант: Должината на лицето е најдолга, потоа јаготниците, потоа челото и помалата линија на вилицата со зашилена брада.
 • Редондо: Заоблената вилица, јаготките се поголеми од вилицата и челото.
 • Овална: Должината на лицето е подолга од мерењето на јаготките, а челото е поголемо од заоблената вилица.
 • Квадрадо: Сите мерења се слични и неговата вилица е остра.

Изберете ја вистинската облека

Тегет костум за мажи

Кога станува збор за промена на нашиот изглед, тоа не само што значи дека мора да ја смениме фризурата, туку мора да го земеме предвид и типот на облеката што ја носиме. Колку и да е скапа вашата гардероба, нема да изгледате добро ако облеката не ви стои.

Не секој изгледа добро во вградена маица и фармерки. Најважното нешто што треба да се запамети овде е дека облеката што не се вклопува добро со кожа ги нарушува пропорциите на вашето тело.

Поголемите алишта ви даваат невешт изглед, како и чувство дека сте повеќе или помалку високи. Ова е проблем бидејќи многу мажи носат преголема облека затоа што се чувствуваат поудобно.

Без оглед на вашиот стил, изборот на вистинската големина на облеката е првиот чекор што треба да го направите, покрај промената на изгледот, да го промените и начинот на облекување и вашиот изглед воопшто.

Не заборавајте на боите

Кои бои се најласкави кога се облекуваат мажи

Повеќето мажи се чувствуваат удобно со сина и црна облека бидејќи е речиси невозможно да погрешиме со овие основи, се додека знаеме како да ги комбинираме, иако на долг рок тие се здодевни.

Користете ја бојата во вашите аутфити, особено оние што одговараат на тонот на вашата кожа, без разлика дали се во форма на кошули или јакни, но без да ги заборавите чевлите. Ако не сте сигурни како да комбинирате одредени бои, подобро е да не го правите тоа или да прашате некој пријател.

Променете ги чевлите и додатоците

Чевли

Можете да кажете многу за една личност врз основа на чевлите што ги носи и како изгледаат. Чевлите се функционални и второ модна изјава, која можете да ја следите или не, но не можете да се откажете од неа.

Ако знаете како да го направите тоа, чевлите можат да станат многу важен дел од вашиот нов начин на облекување. Обидете се да користите различни пара чевли, како за работа, така и за слободно време.

Не можеме да го заборавиме појасот. Ременот е посебно мало парче кое кажува многу за личноста доколку се носи за да одговара на облеката.

ако си глуп

Канас

Ако сакате да имате професионален изглед во секое време, бидејќи сте достигнале доволна возраст на зрелост, спуштете ја облеката со логоа, цртежи... до дното на вашата гардероба.

Облеката со логоа, цртежи или отпечатоци може да направи да изгледате помалку сериозни и да ви даде чувство дека сакате да изгледате нешто што веќе не сме (млади). Префрлете го овој тип на облека на неформални прилики.

Единствен исклучок се кошулите со дезен, кошули кои можат да изгледаат одлично со кожна јакна.

Единствен исклучок од ова правило се кошулите со дезен (се додека се меки). Во зависност од вашиот изглед, тие можат да изгледаат кул и чудно и одлично да работат со кожени јакни.

Да го пронајдете вашето чувство за мода и да се обидете да изгледате најдобро е субјективно и бара истражување и експериментирање.

Сепак, постојат неколку едноставни правила кои можете да ги следите за да го промените вашиот изглед. Ако имате можност да најдете помош од жена, промената на изгледот може да биде полесна отколку ако се обидете сами да ја направите оваа промена без помош.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.