Четири вообичаени грешки направени од мажи со фина коса (и како да ги поправите)

Пине

Ако сте ја исклучиле опцијата да носите избричена глава, нешто што многу добро им одговара на многу мажи со фина коса, Избегнувањето на овие грешки ќе ви помогне да извлечете максимум од она што го имате.

Следниве се четири навики кои работат против тенка коса и што да прават наместо тоа да покажат повеќе стилски и полно тело:

Перење на косата ретко

Забележувајќи дека косата почнува да им се разредува, многу мажи ја поврзуваат со пречесто миење на косата. Но, да не се мие косата кога е потребно, само го влошува проблемот, со што косата изгледа уште пофина и предизвикува скалпот да биде помалку здрав. Ако имате фина коса, размислете за редовно миење за да го одржите со полно тело и да спречите проблеми како себум и првут, што може да го забрза опаѓањето на косата.

Исушете ја косата само со крпа

Доделување на фен е да се потроши една од најдобрите алатки за да се даде волумен на косата на природен начин. Откако ќе ја измиете косата, исушете ја малку со пешкир и, додека е сè уште влажна, нанесете топол воздух. Не заборавајте да ги насочите насоките нагоре, така што тие ќе добијат максимален можен волумен.

Користете тешки производи

Одредени производи за коса, и уред и поставување, додаваат тежина на косата, правејќи ја да изгледа уште пофина. Избегнувајте примена на многу течни производи, кремаста или мрсна. Наместо тоа, побарајте производи што вклучуваат збор за волумизатор или фен за пред удар. Кога ја стилизирате косата, размислете суво, како што е случајот со восоците во прав и воопшто со сите мат финиш производи. Многу популарен и препорачан е „Прашина тоа“ на Шварцкопф:

Восок во прав

Добивање погрешна фризура

Фризурата е клучна кога станува збор за прикривање на фината коса. Како и обично, безбеден облог е да го носите ниту премногу краток, ниту премногу долг, со горниот дел подолг од страните и тилот. Нагласувањето или боењето на косата во засенчана нијанса може да помогне да се скрие недостаток на густина.

Актерот Тео Jamesејмс ('Divergent') може да послужи како инспирација. Како што можете да видите, нејзината коса е пократка на страните, додека горниот дел е подолг, но не премногу долг.

Тео Jamesејмс


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.