Оксфорд чевли: кога и како да се носи оваа британска модна класика

Сигурно сте слушнале за Оксфорд чевли дури и ако немате јасна слика во вашата глава или не можете да ги разликувате од останатите модели на продавници за чевли. По дефиниција, Оксфорд чевелот е вид на затворен чевел со врвки што достигнува веднаш под глуждот. Тие се познати на тој начин затоа што постојат од XNUMX век, кога станаа популарни меѓу студентите на Универзитетот во Оксфорд. Неговиот стил се наметнуваше како официјална обувка на господа и беше безвременски тренд што продолжува да се носи и денес.

Внатре во моделот Оксфорд постојат некои варијанти со мали промени во детали како што е Full Brogue, кои се оние што имаат дупки во кожата или перфорирани цртежи на самиот материјал. Во Шпанија е попознато како удирање, перфорирање или сечкање и се вели дека првичната функција на овие дупки била да го олеснат нивното внатрешно сушење на теренот, решение спроведено од ирски селани. На ова решение за влажност му должи неговата голема популарност и пред сè, неговиот развој.

Неговата слава дојде во 30-тите од раката на Едвард VII принцот од Велс, кој ги крена на врвот на обувките и ги официјализираше како чевли што носат во која било пригода; наскоро бизнисмените започнаа да го имитираат нивниот стил носејќи ги со нивните секојдневни работни одела, а подоцна жените ги прифатија како дел од нивниот изглед. Цркви, Долче и Габана или Салваторе Ферагамо се некои од куќите за чевли кои предложија да се развие најдобри Оксфорд чевли за мажи.

Како да ги интегрирате во вашиот стил

Неговата разноврсност е клучот за успехот на моделот Оксфорд, оттогаш совршено е и за работа од ден на ден и за одење на свадба ноќе, сè додека ги користиме вистинските бои за секоја пригода: кафеавата е малку понеформална од црната и украсот на чевелот одредува дали е посоодветен за некоја посебна пригода или да одиме во канцеларија.

За да ја одржите облеката координирана, едноставно изберете основни бои за секое парче. Кафеавите кожни оксфорд се совршен избор кога се комбинираат со сив, темно кафеав или морнарски костум. Наместо да носи црна боја, кафеавиот Оксфорд е многу повеќе привлечен кога е поврзан со овие бои и ќе ве натера да се истакнете визуелно.

Благодарение на неговата разноврсност, овој модел е целосно унисекс без да ја изгуби својата елеганција. На британска преродба ккега оваа есен се силни и почнуваат да покажуваат дека Оксфорд повеќе не е чевли едноставно да се носи со јакни или вратоврски. Може да го комбинирате и со кардиган, широки панталони или машна со маичката за да постигнете изглед конте што потсетува на гламурот од 50ујорк во XNUMX-тите години на минатиот век.Има ли нешто повеќе стилско од тоа?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.