Сè што треба да знаете за обуките во Кастилја

Обувки за мажи

Обувки од Кастилја Поминаа скоро еден век откако се создадени и не излегуваат од мода. Тие се широко користени од мажи во многу прилики со оглед на нивниот добар квалитет. Тие беа произведени за прв пат во 1920 година во работилница во Мадрид. Овие кастилијански мокасини се целосно рачно изработени, мајсторството на секој творец остава трага во стилот и уредноста на производот.

Дали сакате да знаете какви видови на кастилијански обувки постојат и кои се најдобрите? Во овој пост ќе ви кажеме сè 🙂

Производство со двојна нишка

Обувки од Кастилја

Кожата што се користи за производство на овие мокасини е фирентичка. Тоа е вид на кожа со многу сјај и многу карактеристичен што прави разлика. Како и со многу други работи, има луѓе кои го мразат овој вид сјај, но други, тие го сакаат. Кожата е исправена, а нејзината дебелина е многу поголема на онаа што вообичаено се користи во други обувки. Ова ги прави кастилијанските обувки да имаат голема издржливост.

Предност што ја нуди овој вид обувки во однос на другите тоа е удобност Бидејќи се рачно изработени, секој производител се прилагодува на стапалата на потрошувачот. На овој начин може да обезбеди максимална удобност и удобност за попријатно стапало.

Посветеноста и стручноста на секој занаетчија е определувачки фактор за проценка на квалитетот на обувките. Шевовите на спустот е оној што во голема мера го дефинира квалитетот на Кастилјанците. Техниката што се користи за шиење е онаа на двоен конец. Исто така се нарекува и цвест "entrecarne". Кастилјанците се со највисок квалитет благодарение на оваа техника.

Направен е директно на последниот со две игли и восочни навои од природни влакна. Тоа е многу деликатно производство, бидејќи секој бод смета. Ако еден од нив не успее, целиот процес погоре може да се меша. Долгогодишно искуство и трпеливост се неопходни за да се направат квалитетни кастилијански обувки. Во принцип, завршувањето е одлично, така што неговата цена е исто така висока.

Процес на изработка

Производство

За да не останете со интригата како се прават овие убавици, ќе го кажеме тоа малку по малку. Првото нешто е дека една од особеностите на производството на овие обувки е претходно споменатото шиење. Сепак, ова се автентични мокасини, па затоа е една од посебностите тоа е вашата градба на киова. Овој термин потекнува од обувки што ги носат Индијанците од Северна Америка.

Најмногу посебна карактеристика на мокасинот во стилот на Киова е тоа што нејзиниот долен дел е изработен со иста кожа како и ридот. Ова предизвикува ефект како стапалото да е целосно покриено со ракавица.

Конструктивниот систем му дава на чевелот поголема флексибилност во споредба со другите индустриски и помалку занаетчиски системи за производство.

Кастилијански модели на обувки

Следно, ќе покажеме некои видови кастилијански мокасини за да можете подобро да ги видите моделите.

Кастилјанци со маска

Кастилјанци со маска

Добро е познато и под името Бифрол во англосаксонските земји. Тоа е најосновниот и класичен модел. Тие се први произведени и оние што сите ги препознаваат со голо око.

Кастеланос со реси

Ресни на мокасини

Тие исто така се нарекуваат лескари од Тасел и станаа икона за машки обувки. Има голема разновидност на типови што ги прави автентични во нивниот стил. Неговата разлика со другите видови е нејзиното помпонче на нулта.

Тие имаат и други подетални модели кои имаат закрпи на страните, освен ресите. Ова му дава декоративен и поперсонализиран допир без да го нарушува квалитетот на дизајнот.

Гумен ѓон Кастеланос

Гумен ѓон Кастеланос

Иако мнозинството обувки од Кастилја имаат кожен ѓон, оние со гумен ѓон се побарувачки. Гумата помага да се исполнат барањата кога станува збор за облекување и дава многу понеформален изглед.

Од друга страна, употребата на гумени ленти во овој вид мокасини ја зголемува удобноста што се дава во секој чекор. Имајте на ум дека овој материјал подобро се прилагодува на кој било вид на површина.

Кастилјанци со фин или кружен врв

Кастилјанци со фин или кружен врв

Помеѓу овие два модели се наоѓаат повеќето мажи кои се одлучуваат да купат чевли од овој стил. Кога удобноста е најпосакувана од стилот, кругчињата се најдобра опција. Меѓутоа, ако сакаме чевли што ќе ни дадат посебен шмек, ќе мора да имаме најмногу стилизирано последно. Фината точка дава поголема сериозност на нашата облека.

Грижа и одржување

Кастилјанско чистење

Најчестите бои на овие мокасини тие се црни и бургундски. За да ги задржат овие чевли секогаш со добра боја и квалитет, им треба одржување и грижа. Прилично е едноставно да се грижи, но не треба да се заборави. Фирентската кожа од која е направена е многу отпорна на триење со предмети. Затоа, не честопати наоѓаме изгребани чевли. Сепак, тоа е кожа за која е потребна одредена грижа.

Првото нешто што треба да направиме е да ја исчистиме надворешноста на мокасинот со малку влажна крпа. На овој начин можеме да отстраниме прашина и површна нечистотија. Следно, со малку крем или лак за чевли, шириме тенок слој на целата површина. Оставаме да се исуши и ќе го четкаме за да го отстраниме вишокот крем. Колку повеќе го четкаме, конечниот сјај ќе биде повеќе или помалку интензивен. Ова е веќе оставено на вкусот на потрошувачот.

Удобно е тоа секој толку често ги проверуваме капачето на петицата и стапалата. Ако треба да ги поправиме, подобро е да одиме кај нашиот доверлив чевлар за да ги смениме. Не смееме да дозволиме чевлите да претрпат прекумерно абење бидејќи тоа ќе ја направи нивната поправка невозможна. Поради својата цена, идеалот е да се направи корисен век или што е можно подолг.

Конечно, се препорачува да не се користат секојдневно и да го менуваме со други чевли. Ако секојдневно користиме обувки од Кастилја, нивното абење ќе се зголеми и нивното визуелно влијание ќе се намали. Како секој ден да се облекуваме во нашата најдобра облека. Луѓето не би биле шокирани да нè видат уште еден ден со истото.

Се надевам дека со овие совети ќе може добро да се грижите за мокасините.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.