Облека од 90-тите

Облека од 90-тите

Деценијата на 90-тите години беше друга од оние што ги поставија трендовите. Неговиот стил се истакнуваше по тоа што беше опуштен, бунтовен, но и минималистички. Тоа беа неколку години во кои нема да го заборавиме воведувањето на феноменот гранџ, со облеката на првите патики и тој полу-хипи стил.

Рок и рап групи, исто така, направија пад со своите стилови и телевизиските серии како „Сензација на живеење“, „Пријатели“ или „Принцот од Бел-ер“ ја означија модата и беа претставени со урбана облека. Што најмногу се истакна во оваа деценија? Сигурно нема да ги заборавиме карираните кошули, бомбер јакните или кога го покажавме папокот.

Дали повторно ќе го видиме неговиот стил? Сигурно да, трендовите се враќаат и истите дизајнери инспирираат некои нивни креации со мали мода кои означуваат предност во тие децении. Бидејќи им се допаднаа и ако се пресоздадат повторно, тоа е затоа што продолжуваат да ги сакаат и секогаш ќе бидат со нов тековен скок.

Облеката од 90-тите години на минатиот век

Врвот

Карирани кошули

Овој вид кошули тие беа широки, широки и го формализираа гранџ стилот од тоа време. Пејачката од Нирвана се појави како инспирација за овие типови кошули и тие ги носат жените.

карирани кошули

Како се носеа овие кошули? Некои се обложиле дека ќе го носат врзан околу половината. Тие беа комбинирани со искинати фармерки, обично врзани и доколку беа отворени, тие беа надополнети со бела маица под нив.

Печатени маици

печатени маици

Младите обожаваа да ги носат овие пространи блузи, со искинати фармерки или бермуди со висок струк. Нивниот памучен состав, црна или бела, беше жигосан со цртежите на нашите омилени рок-групи, На тркалезни лица од позната киселина или маиците со логоа на познати брендови на скејт.

Прекинувач на ветер

Прекинувач на ветер

Кој не се сеќава на овие јакни за ветрови? Со својата најлонска ткаенина и светли бои дека тие комбинирале без никаков вид правило. Тие проектираа ретро спортски стил и повеќето можеа да се комбинираат со спортски панталони од иста ткаенина и боја.

Врзаните блузи и блузи

Облека од 90-тите

Белите кошули за жени беа носени и не беа лабави, но врзан за половината. Беше многу модерно да се покаже папокот и затоа кратките врвови беа продадени и беа видени како го оставаат струкот на отворено.

Јакни-бомбардери

јакни-бомбардери

Честопати ги гледаа направени од кожа и исто така изработени од ткаенина. Тие беа скоро совршени и секој имаше еден, бидејќи тие се вклопуваат со скоро секој комплемент.

Кожни јакни со патент

Кожни јакни со патент

Тие секако се создадени за моторџии, да го изолираат воздухот и да обезбедат заштита. Но, на нивните дизајни почнаа да им се дава свој живот и кожни јакни со патенти, со занитвам, столпчиња, и некои цртежи како черепи на грбот

Панталоните

панталони

Се носеа фармерки со висок струк и широки ремени Тие исто така ја нападнаа модата од 90-тите години. Имаше многу познати личности кои беа фотографирани со панталони од типот мама, тие се сини без да бидат каменувани или обезцветени, многу лабави во вишок во делот на патентот, меѓуножјето и ногата.

Ако имаме што да потенцираме, тоа е тоа се носеа лабаво, со голема удобност и со искинат и истрошен изглед. Денимскиот дел можеше да се забележи и на нивните јакни со многу везови и лепенки.

Комбинезоните од тексас беа исто така во мода, многу од нив беа видени со една суспенда спуштена на страна. Можеме да го запомниме Вил Смит во серијата Принцот од Бел Ер.

Обувки

Чевлите на платформата веќе почнуваа да прават тренд, и нешто што не можеме да ги заборавиме познатите чизми на д-р Мартенс . Тие беа икона на бунт и знак на идентитет за панк-изглед. Познати личности кои најмногу влијаеја на нејзината мода беа Винона Рајдер и Гвен Стефани.

Дополнувањата

Рижорерас

Тие се оној додаток или торба што е врзана за половината, се носеа за секој додаток, а можеа да се носат и преку рамото. Денес се врати во нашите продавници и многу брендови и франшизи се обложуваат на нив.

Паричници или чанти со ланци

Сигурно се сеќавате на познатите паричници напикани во задниот џеб на панталоните и со ланец што излегува и куки на едната од петелките на ремените

Бандани или ленти за на глава

Бандани или ленти за на глава

Шамиите беа и основен додаток. Може да се носи преклопено покривајќи го челото или отворено врзано за вратот давање на пиратска форма. Пејачката Алија веќе го избриша овој стил и го носеше цело време создавајќи тренд.

Флуоресцентни додатоци исто така станаа модерни. Тие го одбележаа својот најславен период наспроти пролет-лето, а некои модели беа премногу украсени за носење. Деталот не можеше да недостасува ниту во додатоците.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)