Грижа за коса со мрзливи машки

Грижа за коса со мрзливи машки

Има мажи кои исто така сакаат да се грижат за својата коса. избушена коса Можеби е еден од проблемите и тоа да се има во овие услови е фактор што произлегува од природни принципи, или од лоша нега или исправување на косата. Постојат неколку причини, но ние инсистираме да има грижа и трикови за да ја поправите таа флескава коса кај мажите.

Оштетена, безживотна, права и сува коса го прави да ги означи карактеристичните знаци на пржената коса. Причини за носење се и составот на полувиткана коса или затоа што при чешлање станува меки. таа непослушна коса. Можете да примените малку нега, можеби ваквото носење на косата ќе влезе во историјата.

Грижете се за вашата коса од фризер

Внимателно сечење и рацете на професионалец ќе помогнат излечи ја таа избушена коса. Техниката на празнење на врвот помага да се исчисти таа коса и да се нема правилен и пргав изглед. Препорачливо е да ги користите ножиците малку еднаш месечно или на секои два месеци.

Во фризер можат да го прават и тоа третман со кератин. Оваа техника обезбедува многу хидратација и сјај на косата, па ќе ја запечати структурата и ќе имате многу помека и податлива коса. Вашиот третман може да трае до речиси 100 дена.

Поврзана статија:
Исправување на косата кај мажите

Најдобра нега од дома

Секојдневната нега е неопходна за да се избегне разлетувањето. Е пожелно е да не ја миете косата секој ден бидејќи може да го исуши и скалпот и капиларната структура на косата. Ако сте од оние мажи кои треба секојдневно да се тушираат, постојат шампони за честа употреба, но оттогаш не гарантираме дека се и против фриз. Идеалот на овие шампони е тоа што го имаат добро снабдување со хидратација, ова е нотата која ќе и помогне на косата да не се исуши толку многу и да ја формира оваа структура.

 • Има специфични шампони за коса против фриз. Продавниците веќе нудат некои од достапни брендови а не превисоки цени. И, се разбира, секогаш можеме да најдеме други повеќето професионални брендови и со повеќе специјални активни состојки. Тестот на секој од нив ќе зависи од тоа што сака да се обиде секој човек и од користа што ќе ја добие од секој од нив.

Грижа за коса со мрзливи машки

 • Се препорачува мијте ја косата два до три пати неделно. при секое перење нема потреба од грубо триење, но нежно масирајте и косата и скалпот. За овој тип на коса пожелно е да се користи и млака и не премногу топла вода, иако идеалот е исплакнете го со ладна вода.
 • Тогаш тоа е од суштинско значење негувајте ја косата со добар хидратантен крем. Специјалните шампони против фриз веќе го имаат, но тоа е многу важно користете балсами за вашата функција. Добар регенератор со добра количина на хидратација ќе помогне да се трансформира таа коса, бидејќи ја збогатува и додава сјај. Во кој било од опишаните производи, препорачливо е да се користат оние што содржат Масло од арган.
 • Кога ја сушите косата, не правете го тоа нагло. и брзо мавтајќи со пешкирот. Статичкиот електрицитет што можете да го произведете не е препорачлив. направете го тоа на начин мека и со нежни допириособено ако имате кадрава коса.
 • Употребата на машината за сушење може да се користи, но топлината не е добра. Функцијата за ладен воздух можете да ја користите за да не ја казните, бидејќи екстремната топлина ја суши и ја оштетува структурата на косата и го подобрува тој изглед. Употребата на електрични пегли или пегли за виткање исто така помагаат да се оштети косата.

Грижа за коса со мрзливи машки

 • Употреба на маски за косата исто така е препорачливо. Тие треба да се користат еднаш неделно и следејќи ги чекорите на употреба, како општо правило треба да се нанесуваат неколку минути, а потоа да се исплакнат со вода. Што се однесува до маските, важно е да се отстранат сите остатоци што може да останат на скалпот за подоцна да не ја иритираат.
 • кога ја чешлате косата користете дрвен чешел, бидејќи е идеално да се избегне статички електрицитет. За долга кадрава коса постои тип на чешел со посебни дрвени шилци. А потоа можете да нанесете малку специјално масло за да и дадете конзистентност и сјај на косата.

Внимавајте на исхраната и начинот на живот

Важно е овие податоци да се земат предвид, бидејќи она што го внесувате ќе се манифестира однадвор. Алкохолот и тутунот се пороци кои ја оштетуваат косата и препорачливо е да ги избегнувате.

Грижа за коса со мрзливи машки

 

Храната мора да се консумира со здрава храна богата со масти, од природно потекло. Без преработени масти ниту на шеќери кои можат да се најдат главно во индустриските колачи.

Важна е и хидратацијата на телото, па обидете се да пиете најмалку 2 литри вода дневно. За да се следи добра исхрана важно е да се консумира храна богата со протеиникако што се месото и рибата и придружени со овошје и зеленчук.

Клучот за сите овие совети за исхрана е одржувајте здрава исхрана со добро ниво на масти и добро снабдување со витамини, со што ќе постигнеме хидрирана коса со природен изглед.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.